Wojciech Korfanty patronem lotniska w Katowicach

Opublikowano: 02.09.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 668

Nie Katowice Airport, ani nie lotnisko w Pyrzowicach. Od teraz Międzynarodowy Port Lotniczy w Katowicach zyskał nową nazwę. To lotnisko im. Wojciecha Korfantego. Decyzję w tej sprawie podjęli radni Sejmiku Województwa Śląskiego.

Debata dotycząca zmiany nazwy katowickiego, a w zasadzie pyrzowickiego, lotniska toczy się od 2008 roku, kiedy to Jerzy Gorzelik, lider Ruchu Autonomii Śląska zaproponował, aby nadać mu imię Karola Goduli, słynnego przedsiębiorcy oraz zarządcy dóbr należących do potentata przemysłowego hrabiego Karola Franciszka von Ballestrema. Zbudował także własne imperium przemysłowe, które składało się z 19 kopalń galmanu, 40 kopalń węgla kamiennego i trzech hut cynku oraz majątków ziemskich takich jak: Szombierki, Orzegów, Bujaków, Bobrek i Paniowy.

To nie jedyna propozycja, jaka wówczas padła, bowiem władze Sosnowca chciały, aby lotnisko nosiło nazwisko słynnego śpiewaka Jana Kiepury, z kolei Związek Górnośląski upierał z wiadomych względów przy Wojciechu Korfantym.

W 2008 roku nie udało się wprowadzić żadnej nazwy. Teraz ma się to zmienić, ponieważ powrócono do tego pomysłu, a radni Sejmiku Województwa Śląskiego zdecydowali, że patronem portu lotniczego zostanie Korfanty. Kolejny ruch znajduje się po stronie właściciele Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, bowiem to w ich zarządzie znajduje się lotnisko. Przypomnijmy, że 35 proc. udziałów we wspomnianej spółce ma województwo śląskie, aż 42,5 proc. Węglokoks, a 17 proc. Państwowe Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze. Reszta należy do gmin i małych firm.

Wiadomo już, że Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze nie będzie przeciwne przeciwko zmianie nazwy.

Autorstwo: Magdalena Mikrut-Majeranek
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.