Wodę z tej rzeki można stosować jako pestycyd

Opublikowano: 15.05.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 597

Niepozorna rzeczka, wijąca się przez flamandzkie krajobrazy, została nazwana najbardziej zanieczyszczonym zbiornikiem wodnym w Europie.

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Exeter, mały strumień w jednej z belgijskich wsi jest najbardziej zanieczyszczonym akwenem w Europie. W ramach badań grupa naukowców porównała 29 strumyków z 10 europejskich krajów. Wśród pobranych próbek odkryto łącznie ponad 100 pestycydów, w tym 24 zakazane na terenie Unii Europejskiej. Ani jeden akwen nie był całkowicie czysty – każdy zawierał kilka pestycydów, a we większości z nich znaleziono też ślady antybiotyków weterynaryjnych.

Naukowcy ustalili, że w 13 z 29 strumieni stężenie co najmniej jednego pestycydu przekroczyło europejskie standardy dopuszczalnych poziomów. Badacze nie są pewni, jaki wpływ mogą mieć te mieszaniny substancji chemicznych na przyrodę i ludzkie zdrowie. Jak informuje Guardian, najbardziej zanieczyszczony strumyk, zlokalizowany na obrzeżach belgijskiej wioski Ledegem, zawierał 70 niebezpiecznych pestycydów. Naukowcy ze zmartwieniem stwierdzili, że sama woda sprawdziłaby się jako pestycyd.

Chemikalia mogą trafiać do wody różnymi sposobami, począwszy od oprysków wykonywanych przez rolników, a skończywszy na spływie deszczówki. Naukowcy zwracają uwagę, że problem jest złożony, ponieważ rolnicy nie zamierzają rezygnować z ochrony swoich zbiorów, a firmy wodne nie są chętne do usuwania zanieczyszczeń z akwenów. Jedynym racjonalnym rozwiązaniem wydaje się być dążenie do bardziej zrównoważonego rolnictwa, w mniejszym stopniu uzależnionego od pestycydów.

Autorstwo: ZychMan
Na podstawie: Treehugger.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 16.05.2019 03:58

    “Jedynym racjonalnym rozwiązaniem wydaje się być dążenie do bardziej zrównoważonego rolnictwa”. W tej Unii wszystko jest zrównoważone. Słowo które niestety nic nie znaczy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.