Wniosek o odwołanie ministra finansów

Opublikowano: 04.04.2011 | Kategorie: Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1086

31 marca SLD złożyło u marszałka Sejmu wniosek w sprawie odwołania ministra finansów Jacka Rostowskiego – poinformował PAP rzecznik SLD Tomasz Kalita. Sojusz zebrał już wymaganą liczbę 69 podpisów pod wnioskiem. Uzyskano podpisy wszystkich członków klubu SLD, klubu PJN oraz niektórych posłów SdPl i Demokratycznego Koła Poselskiego.

Politycy Sojuszu zarzucają w swym wniosku Rostowskiemu, m.in. to że “odpowiada za przerzucenie kosztów wychodzenia z kryzysu i własnych błędów w zaniechaniu koniecznych reform na barki najuboższych, przy pełnej ochronie najlepiej sytuowanych. Jako przykłady takiej polityki wymienione zostały m.in.: tegoroczna podwyżka VAT, a także brak walki z powszechną drożyzną, blokowanie progów uprawniających do zasiłków i pomocy społecznej, niezablokowanie likwidacji trzeciej skali podatkowej oraz cięcia środków Funduszu Pracy.”

Wnioskodawcy przypominają: “dotychczas niepisaną regułą w polskiej polityce gospodarczej była apolityczność ministra finansów, który powinien stać na straży finansów publicznych i na tym się koncentrować, a nie czynnie uczestniczyć w bieżącej polityce (…) Od nastania ministra Rostowskiego ta zasada już nie obowiązuje. Najważniejsze decyzje gospodarcze są podejmowane ewidentnie z punktu widzenia ich wpływu na cele polityczne, sytuacja polskiej gospodarki ma tutaj wtórne znaczenie.”

Zdaniem SLD działania Rostowskiego są “nieodpowiedzialne i szkodzą wizerunkowi Polski (…) Obecne kierownictwo Ministerstwa Finansów, z ministrem Janem Vincentem Rostowskim na czele doprowadziło do krytycznego stanu finansów publicznych, czego efektem jest eksplozja zadłużenia państwa na koniec września 2010 r. do poziomu 770 mld zł według kryteriów fiskalnych z Maastricht.”

Według autorów wniosku “równie istotnym zarzutem pod adresem ministra finansów jest doprowadzenie do niebezpiecznie wysokiego poziomu deficytu budżetu państwa, który wyniósł w roku 2010 ok. 45 mld zł, bez uwzględnienia środków na finansowanie z budżetu środków europejskich czy transferów do OFE. Razi ich też brak jakichkolwiek działań ministra finansów, będących odpowiedzią na radykalne podwyżki cen paliw (…) rzutujących na podwyżki wszystkich podstawowych produktów.”

SLD w podsumowaniu twierdzi: “…trudno znaleźć argumenty na obronę obecnego ministra finansów (…) Ewidentnie widać za to, że: tempo wzrostu zadłużania państwa jest niespotykane od wielu lat, praktycznie żadne prognozy i kierunki polityki wskazywane w materiałach strategicznych nie są dotrzymywane, stan finansów publicznych (deficyt i dług publiczny) jest najgorszy od 20 lat (…) Jedynym pomysłem na poprawę wskaźników jest twórcza księgowość, wiarygodność Polski na rynkach finansowych się pogarsza, a obecny rząd nie ma wiarygodnego planu na wyjście z tej trudnej sytuacji.”

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Zdjęcie: World Economic Forum
Źródło: Lewica


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Piszczyk 04.04.2011 19:08

  W Rzeczypospolitej nie wbijaliśmy , niestety , ministrów na pal. Ale monarchowie Francji mieli piękny zwyczaj karania nieudolnych ministrów za
  pomocą łamania kołem na placu De Greve ( dziś plac Zgody) . Ten jakże pożyteczny i wychowawczy zwyczaj powinien zostać przywrócony.
  Demokracja jest ustrojem w którym nie istnieje osobowa odpowiedzialność za złe lub szkodliwe rządy. Jest wymarzonym ustrojem dla różnego rodzaju szumowin , które to, zajmując stanowisko rządowe mogą być całkowicie pewne bezkarności.

 2. nawiedzony 04.04.2011 20:21

  wypowiedź nr1 w odniesieniu do artykułu mniemam że mówiąc o złodziejch mówisz o politykach masz jakieś podstawy czy to nie jest pomówienie
  wypowiedź nr 2 namawianie do nabijania na pal obcinanie rąk plucie gównem przez polityków toż to w czystej formie nawoływanie do nienawiści wobec polityków i nawoływanie do okaleczeń…
  wypowiedź nr 5 łamanie kołem szumowiny zajmują stanowiska rządowe to także namawianie do nienawiści ukierunkowanej na poltyków a mówienie o szumowinach w rządzie to bezpodstawne oskarżenia …czyżby proces o zniesławienie
  Prawie każdą wypowiedź można podciągnąć pod naruszenie pkt7 regulaminu forum

  OD ADMINA: Ale ty nagminnie PRZEGINASZ. Twoje komentarze pozbawione są merytoryki, wyziewa z nich TYLKO I WYŁĄCZNIE nienawiść, bez argumentacji. Żadnych przemyśleń, żadnych sensownych uwag krytycznych, tylko zjadliwy rasizm w najgorszej postaci. Kiedyś miałeś konto na WM – i wtedy był z tobą identyczny problem. O tym, że wróciłeś zorientowałem się szybko, wystarczyło przeczytać jeden twój komentarz – od razu rażąco łamał regulamin. Na WM nie ma miejsca na chamstwo. Pogódź się z nakazem kultury słowa, albo znajdź miejsce w sieci, które akceptują szerzenie nienawiści dla samej nienawiści i tam używaj sobie do woli. Swoim zachowaniem narażasz WM na kłopoty prawne i obniżenie poziomu WM. Wiele jestem w stanie tolerować, ale nie takiego zachowania.

  Komentarze nr 1 i 5 nie naruszają regulaminu. Zadają pytania i teoretyzują. Natomiast komentarz nr 2 jak najbardziej był sprzeczny z regulaminem. Dziękuję za zwrócenie na nie uwagi.

 3. korab 04.04.2011 20:36

  To jest przykład ANTYPOLSKOŚCI obecnego rządu i wszelkich jego działań, dlatego zginął Prezes NBP p. Skrzypek bo nie chciał wykonywać dyrektyw EBC i MFW. W czasie Wielkiego Kryzysu w latach 20-30 zeszłego wieku to bankierzy wyskakiwali z okien wiezowców i popełniali samobóstwa, gdyż słabe banki powinny w gospodarce kapitalistycznej normalnie bankrutowac, obecnie to zwykli robotnicy, urzednicy i drobni przedsiębiorcy płacą życiem swoim i swoich rodzin by ratować nieudolny system bankowy i ich pazernych właścicieli. W systemie tym rosną Nasze długi i jeszcze wspieramy ten system dotacjami , które My bedziemy splacac, to jest przestępstwo oszustwa tego systemu, który tworzy pieniądze z niczego. Czyli jesteśmy już nie w kapitalizmie, ale w zaawansowanym faszyzmie rządzonym przez kryminalistów, przestępców i bankierów. Demokracja już była, następny etap tego kapitalizmu to chyba chaos i rewolucja. Obecnie jako szefa NBP mamy byłego pracownika MFW i EBC czyli agenta tych instytucji, którym zależy na zadłużaniu wszystkiego i wszystkich, ręce opadają …

 4. someone 05.04.2011 00:10

  Nareszcie, już dawno powinni tak zrobić.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.