Włosi wprowadzają odkomarzanie GMO
Bolonia wypowiedziała właśnie wojnę niebezpiecznym komarom tygrysim, które rozprzestrzeniają groźne choroby. W ramach eksperymentu, miasto wypuści do środowiska naturalnego około pół miliona wysterylizowanych owadów.
Biologiczna walka z komarami tygrysimi rozpoczęła się w poniedziałek, 17 czerwca. W bolońskiej dzielnicy Navile, na obszarze o powierzchni 40 hektarów, uwalniane będą wysterylizowane genetycznie samce. Komary będą normalnie łączyć się z samicami, ale owady nie będą mogły mieć potomstwa.
Eksperyment, który potrwa 16 tygodni, zakłada wypuszczenie prawie 500 tysięcy zmodyfikowanych genetycznie owadów. Każdego tygodnia, do środowiska naturalnego trafi po 30 tysięcy wysterylizowanych komarów tygrysich.
Władze zalecają również, aby właściciele prywatnych terenów zastosowali środki owadobójcze. Pozwoli to zwiększyć efektywność walki z komarami. Eksperyment ma na celu redukcję populacji komarów tygrysich poprzez ograniczenie zdolności tych owadów do reprodukcji.
Komary tygrysie mogą przenosić niebezpieczne choroby tropikalne, np. dengę, żółtą febrę czy gorączkę Zachodniego Nilu. Na przestrzeni ostatnich lat, podobne zabiegi były już przeprowadzane w Afryce, Brazylii, Malezji i Stanach Zjednoczonych. Mimo pewnych obaw ze strony społeczeństwa, eksperci zaznaczają, że zmodyfikowane genetycznie komary nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Jeśli ta ingerencja w populację tych niebezpiecznych owadów przyniesie korzyści, Włosi mogą rozszerzyć eksperyment na inne obszary.
Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Repubblica.it
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl