Włosi coraz krytyczniej o Unii Europejskiej

Opublikowano: 14.04.2020 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1198

Ostatnie dni przyniosły dwa badania opinii społecznej we Włoszech, których powinna zacząć obawiać się Unia Europejska. Pokazują one tendencje wzrostowe dotyczące niechęci Włochów do pozostawania w unijnych strukturach. W pierwszym sondażu większość z nich chciałoby opuścić Unię, z kolei w drugim liczba jej przeciwników jest niewiele mniejsza od zwolenników.

Pierwsze z badań zostało przeprowadzone w dniach 8-9 kwietnia na próbie 2200 osób. Blisko 40 proc. z nich odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy w ewentualnym referendum zagłosowałoby za opuszczeniem UE i strefy euro. 7,5 proc. respondentów chciałoby wystąpić jedynie z samej Unii, natomiast 7,7 proc. by w niej pozostało, ale zrezygnowałoby z waluty euro. Ogółem 55 proc. badanych krytycznie wypowiada się o Brukseli, a tylko 40 proc. wciąż wiąże z nią nadzieje.

W drugim sondażu na pytania ankieterów odpowiedziało około tysiąca osób, przepytanych w dniach 9-10 kwietnia. Tym razem badanie dotyczyło stosunku Włochów do ewentualnego referendum w sprawie opuszczenia unijnych struktur. Według badania blisko 49 proc. Włochów opowiedziałoby się za odzyskaniem suwerenności, natomiast 51 proc. poparłoby jednak pozostanie pod kuratelą Brukseli. Warto jednak wspomnieć, że w porównaniu do analogicznego sondażu z listopada 2018 roku, liczba zwolenników UE skurczyła się o blisko 20 pkt proc.

Rosnący eurosceptycyzm Włochów związany jest z wydarzeniami związanymi z pandemią koronawirusa. Po pierwsze Włochy nie otrzymały żadnej pomocy, gdy były drugim po Chińskiej Republice Ludowej krajem pod względem liczby zachorowań, a dodatkowo eurogrupa tworząca wspólny obszar walutowy nie chciała wspomóc Rzymu na rynkach finansowych.

Na podstawie: Ilprimatonazionale.it, Ilgiornale.it
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 10, średnia ocena: 4,70 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o