Włosi coraz krytyczniej o Unii Europejskiej

Opublikowano: 14.04.2020 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 458

Ostatnie dni przyniosły dwa badania opinii społecznej we Włoszech, których powinna zacząć obawiać się Unia Europejska. Pokazują one tendencje wzrostowe dotyczące niechęci Włochów do pozostawania w unijnych strukturach. W pierwszym sondażu większość z nich chciałoby opuścić Unię, z kolei w drugim liczba jej przeciwników jest niewiele mniejsza od zwolenników.

Pierwsze z badań zostało przeprowadzone w dniach 8-9 kwietnia na próbie 2200 osób. Blisko 40 proc. z nich odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy w ewentualnym referendum zagłosowałoby za opuszczeniem UE i strefy euro. 7,5 proc. respondentów chciałoby wystąpić jedynie z samej Unii, natomiast 7,7 proc. by w niej pozostało, ale zrezygnowałoby z waluty euro. Ogółem 55 proc. badanych krytycznie wypowiada się o Brukseli, a tylko 40 proc. wciąż wiąże z nią nadzieje.

W drugim sondażu na pytania ankieterów odpowiedziało około tysiąca osób, przepytanych w dniach 9-10 kwietnia. Tym razem badanie dotyczyło stosunku Włochów do ewentualnego referendum w sprawie opuszczenia unijnych struktur. Według badania blisko 49 proc. Włochów opowiedziałoby się za odzyskaniem suwerenności, natomiast 51 proc. poparłoby jednak pozostanie pod kuratelą Brukseli. Warto jednak wspomnieć, że w porównaniu do analogicznego sondażu z listopada 2018 roku, liczba zwolenników UE skurczyła się o blisko 20 pkt proc.

Rosnący eurosceptycyzm Włochów związany jest z wydarzeniami związanymi z pandemią koronawirusa. Po pierwsze Włochy nie otrzymały żadnej pomocy, gdy były drugim po Chińskiej Republice Ludowej krajem pod względem liczby zachorowań, a dodatkowo eurogrupa tworząca wspólny obszar walutowy nie chciała wspomóc Rzymu na rynkach finansowych.

Na podstawie: Ilprimatonazionale.it, Ilgiornale.it
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.