Włochy legalizują pobyt nielegalnych imigrantów

Opublikowano: 18.05.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1

Włoski lewicowy rząd zdecydował się na zalegalizowanie pobytu blisko 600 tysięcy nielegalnych imigrantów. Decyzja została podjęta między innymi w związku z brakiem pracowników sezonowych dla sektora rolniczego, ale zdaniem krytyków tej decyzji w ten sposób tworzona jest jedynie nieuczciwa konkurencja na rynku pracy. Amnestia dla imigrantów nie gwarantuje bowiem praw pracowniczych oraz minimalnego wynagrodzenia.

Jeszcze kilka dni temu włoska minister rolnictwa Teresa Bellanova z lewicowej Partii Demokratycznej (PD) zapowiadała dymisję, jeśli rząd Giuseppe Conte nie zdecyduje się przynajmniej na czasową legalizację pobytu nielegalnych imigrantów. Ostatecznie Bellanova ze łzami w oczach podpisała odpowiedni dokument, który przewiduje tymczasowe uregulowanie kwestii obcokrajowców przebywających we Włoszech i pracujących w sektorze rolnym.

Nowe przepisy pozwalają cudzoziemcom ubiegać się o zezwolenie na pobyt, o ile są oni robotnikami rolnymi albo pracują w sektorze opieki domowej oraz jeśli przybyli do Włoch przed 8 marca bieżącego roku. Pracownicy nieposiadający dokumentów uprawniających do przebywania na terytorium tego kraju będą mogli ubiegać się o sześciomiesięczne pozwolenie na pobyt, a w dalszej perspektywie nawet o zwykłe pozwolenie na pracę.

Krytycy tego rozwiązania zwracają uwagę na fakt, że już wcześniej próbowano zalegalizować pobyt imigrantów. W 2012 roku złożono w tej sprawie 134 tys. podań, a blisko 116 tys. z nich dotyczyło właśnie osób zatrudnionych w wyżej wspomnianych sektorach. Po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń większość z nich od razu rezygnowała ze swojej pracy, natomiast zaledwie 4 tys. obcokrajowców rzeczywiście podjęło pracę w rolnictwie.

Ponadto amnestia dla nielegalnych imigrantów będzie tworzyć nieuczciwą konkurencję na rynku pracy. Co prawda lewicowy rząd twierdzi, że zapewni cudzoziemcom dostęp do opieki zdrowotnej, jednak w żaden sposób nie została uregulowana kwestia ich praw pracowniczych czy minimalnego wynagrodzenia. Dodatkowo Włochom, jak wszystkim państwom europejskim, grozi wzrost bezrobocia spowodowany koronawirusem.

Na podstawie: IlPrimatoNazionale.it, TheLocal.it, IlGiornale.it
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o