Włochy legalizują pobyt nielegalnych imigrantów

Opublikowano: 18.05.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 603

Włoski lewicowy rząd zdecydował się na zalegalizowanie pobytu blisko 600 tysięcy nielegalnych imigrantów. Decyzja została podjęta między innymi w związku z brakiem pracowników sezonowych dla sektora rolniczego, ale zdaniem krytyków tej decyzji w ten sposób tworzona jest jedynie nieuczciwa konkurencja na rynku pracy. Amnestia dla imigrantów nie gwarantuje bowiem praw pracowniczych oraz minimalnego wynagrodzenia.

Jeszcze kilka dni temu włoska minister rolnictwa Teresa Bellanova z lewicowej Partii Demokratycznej (PD) zapowiadała dymisję, jeśli rząd Giuseppe Conte nie zdecyduje się przynajmniej na czasową legalizację pobytu nielegalnych imigrantów. Ostatecznie Bellanova ze łzami w oczach podpisała odpowiedni dokument, który przewiduje tymczasowe uregulowanie kwestii obcokrajowców przebywających we Włoszech i pracujących w sektorze rolnym.

Nowe przepisy pozwalają cudzoziemcom ubiegać się o zezwolenie na pobyt, o ile są oni robotnikami rolnymi albo pracują w sektorze opieki domowej oraz jeśli przybyli do Włoch przed 8 marca bieżącego roku. Pracownicy nieposiadający dokumentów uprawniających do przebywania na terytorium tego kraju będą mogli ubiegać się o sześciomiesięczne pozwolenie na pobyt, a w dalszej perspektywie nawet o zwykłe pozwolenie na pracę.

Krytycy tego rozwiązania zwracają uwagę na fakt, że już wcześniej próbowano zalegalizować pobyt imigrantów. W 2012 roku złożono w tej sprawie 134 tys. podań, a blisko 116 tys. z nich dotyczyło właśnie osób zatrudnionych w wyżej wspomnianych sektorach. Po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń większość z nich od razu rezygnowała ze swojej pracy, natomiast zaledwie 4 tys. obcokrajowców rzeczywiście podjęło pracę w rolnictwie.

Ponadto amnestia dla nielegalnych imigrantów będzie tworzyć nieuczciwą konkurencję na rynku pracy. Co prawda lewicowy rząd twierdzi, że zapewni cudzoziemcom dostęp do opieki zdrowotnej, jednak w żaden sposób nie została uregulowana kwestia ich praw pracowniczych czy minimalnego wynagrodzenia. Dodatkowo Włochom, jak wszystkim państwom europejskim, grozi wzrost bezrobocia spowodowany koronawirusem.

Na podstawie: IlPrimatoNazionale.it, TheLocal.it, IlGiornale.it
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.