Właściwie to mamy koniec UE

Opublikowano: 18.05.2012 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 937

Choć żaden z unijnych komisarzy nie powie tego głośno w najbliższych tygodniach będą się ważyć losy nie tyle strefy euro, o której już wiadomo, że w obecnym kształcie jest bankrutem, ale losy całej Unii Europejskiej.

Trzy ostatnie silne gospodarki Unii Europejskiej – czyli Niemcy, Francja i Wielka Brytania zdają sobie sprawę, że dwa największe projekty końca XX wieku leżą w gruzach. O ile dawało się to dotychczas dość sprawnie maskować, o tyle ostatnie wydarzenia oraz komunikaty agencji ratingowych nie pozostawiają złudzeń – południe Europy leży na łopatkach. Więc najsilniejsi, żeby się ratować, będą musieli pozbyć się kłopotliwego balastu.

FITCH JEDZIE DO EUROPY

Oto agencja ratingowa Fitch obniża notę Grecji z B minus do CCC. To ocena oznaczająca faktyczne bankructwo – i nie pomoże tu na kolanie powołana koalicja z tymczasowym rządem mającym ratować grecką gospodarkę. Grecy wycofali większość swoich oszczędności z banków, bo skoro wiadomo, że strefa euro raczej się ich pozbędzie, wolą mieć w garści walutę, która gwarantuje większą stabilność, niż nowa drachma, której kurs określi de facto rząd zainteresowany jak najlepszym startem własnej waluty.

Gubernator centralnego Banku Grecji Jeorjos Prowopulos już uprzedza, że w najlepszym wypadku Grecki PKB spadnie w bieżącym roku o 5 proc. Wcześniej Unia Europejska prognozowała, że PKB Grecji zmniejszy się w 2012 roku o 4,75 proc.

Ale to nie koniec kłopotów Unii. 11 maja Fitch poinformował, że jeśli Grecja opuści strefę euro na skutek kryzysu politycznego po wyborach lub z powodu niemożności ustabilizowania sytuacji gospodarczej, wpłynie to na rating długów publicznych w całej unii walutowej. Agencja ostrzega, że umieści ratingi wszystkich krajów euro na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym.

Krajom, które mają obecnie perspektywę negatywną, grozi najszybsze obniżenie ratingów. Według komunikatu Fitcha z 11 maja są to Francja, Włochy, Hiszpania, Cypr, Irlandia, Portugalia, Słowenia i Belgia.

MOODY’S HURTEM KŁADZIE BANKI

Inny gracz, agencja Moody’s publikuje w tym samym czasie ratingi banków dwóch kolejnych gospodarek – włoskiej i hiszpańskiej.

O trzy stopnie obniża długookresową ocenę depozytów oraz papierów dłużnych 16 hiszpańskich banków oraz Santander UK PLC – brytyjskiej autonomicznej filii banku Santander. Według agencji niższy rating jest wyrazem równoczesnej obniżki oceny samodzielnej siły finansowej, a w pięciu przypadkach uznania, że hiszpański rząd ma mniejszą zdolność do przyjścia im z pomocą gdyby miała się okazać potrzebna. 10 banków zostało umieszczonych na tzw. liście obserwacyjnej, co oznacza, że dalsze obniżki wyceny są możliwe.

A wśród banków, których wycena znalazły największe hiszpańskie banki: Banco Santander oraz BBVA. Czy decyzja Moody’s będzie ciosem dla Hiszpanii borykającej się z zadłużeniem sektora bankowego? Rząd Hiszpanii częściowo znacjonalizował w ostatnich dniach jeden z banków zagrożonych upadłością – Bankia. Od początku maja akcje tego banku straciły niemal 50 proc. na wartości. Bankia ma obciążone ryzykiem inwestycje na rynku nieruchomości oceniane na 32 mld euro – największe wśród hiszpańskich banków. Bank ogłosił w środę, że opóźnił opublikowanie wyników finansowych za I kwartał tego roku.

Innym powodem są obawy przed stratami banków na pożyczkach dla rozdętego sektora nieruchomości i innych kredytach ponieważ hiszpańska gospodarka jest w recesji a bezrobocie należy do najwyższych w UE.

Moody’s obniża także rating czterech hiszpańskich regionów Katalonii, Murcji, Andaluzji i Estramadury ponieważ wątpi, że zrealizują zakładane w br. cele utrzymania pułapu deficytu.

Włosi także mają kłopoty – ta sama agencja obniża rating dziesięciu banków o 1 stopień, ośmiu o 2 stopnie, sześciu o 3 i dwóch o 4. W ocenie Moody’s włoskie banki są szczególnie narażone na skutki niekorzystnych warunków wynikających z obecnego kryzysu.

Protesty włoskiego związku banków na niewiele się tu zdadzą, bo rating już odczuła gospodarka a Włosi stoją w blokach startowych, gotowi do natychmiastowego wyciągnięcia swoich oszczędności, póki jeszcze mogą coś odzyskać.

Podobny do greckiego run na banki w Hiszpanii i Italii doprowadzi do kryzysu gospodarczego, przy którym obecne kłopoty wydają się lekką zadyszką. Oznacza również kłopoty dla całej Unii Europejskiej.

CO DALEJ?

Lokalny kryzys na południu Europy może zachwiać całą Unią Europejską – to oczywiste. Ale oczywiste jest również to, że na ryzyko niepokojów społecznych nie pozwolą sobie najsilniejsi. Nawet kosztem wycofania się z idei Unii Europejskiej. Niemcy, Francuzi i Brytyjczycy doskonale wiedzą, że ich gospodarki – bez balastu pozostałych kilkunastu krajów ledwo radzących sobie w kryzysie – są w stanie wiele wygrać na obecnej recesji. Wiedzą również, że nie mogą sobie pozwolić na to, aby niepokoje społeczne z Europy Południowej przeniosły się w ich własne granice. Bo ewentualna wiosna ludów na Starym Kontynencie może się skończyć podobnie, jak skończyła się finansowana przez CIA amerykańska rewolucja w krajach arabskich – zmianami na najważniejszych stanowiskach w tych państwach. Ale zmianami dramatycznymi. Jest jeszcze jedno niebezpieczeństwo – zantagonizowana Europa może znów stanąć przed perspektywą kontynentalnej wojny. A na to pozwolić sobie nie może.

Autor: Paweł Pietkun
Źródło: Nowy Ekran


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

21 komentarzy

 1. praktyczne_pytanie 18.05.2012 10:03

  haha, czyli powoli unia idzie w kierunku przepowiedni Krzysztofa Jackowskiego! 🙂 ciekawe, ciekawe…

 2. MiB 18.05.2012 10:13

  Mnie ciekawi to dlaczego euro jest po 4,49 PLN? Kto o zdrowych zmysłach inwestuje w walutę która dzień po dniu coraz bardziej chyli się ku upadkowi?

 3. Yogipower 18.05.2012 10:15

  JKM już to przepowiedział 10 lat temu.:) Myślę że Korwin jasnowidzem jest żadnym. Wystarczy tylko trochę pomyśleć.

 4. bastardus 18.05.2012 10:28

  ale jajca. Trochę to dziwne, ale chyba komuś na rączkę. Stworzono kryzys by zniszczyć unię? Cały czas myślałem, że “kryzys” miał nastraszyć i zniewolić “unijczyków”, już na stałe zjednoczyć biedną i wystraszoną Europę. Choć informacja optymistyczna. Jak ue pójdzie w końcu do piachu to będzie można odetchnąć.

 5. shuang 18.05.2012 10:44

  Co prawda to raczej nie jest ten Babilon ale jakże pasuje: ” A kupcy ziemi z żalem ją opłakują, bo ich towaru nikt już nie kupuje.” (Ap 18,11)

 6. che 18.05.2012 12:00

  Upadek € wzmocni $, czy tego chcemy ? Może powstanie waluta północna ? A może waluta społeczna ?

 7. remik432 18.05.2012 13:00

  Koniec Unii to oznacza koniec naszego zadłużonego kraju z zrujnowaną po 1989 gospodarką i sektorem finasowym w 90 procentach opartym na obcych bakach ,dla naszego Państwa w 100 procentach uzależnionego od Unii Europejskiej przy takim scenariuszu to trudne do przewidzenia dramatyczne konsekwencje. Zastanawiam się czy nie najwyższy czas pakować manatki i opuszczać tą zieloną wyspę.

 8. Devi 18.05.2012 17:57

  Warto będzie zapisać się na strzelnicę, bo może być ciekawie.

 9. 8pasanger 18.05.2012 18:22

  To ta sama Agencja Ratingowa Fitch ,która na tydzień przed bankructwem AIG dawała mu najwyższą ocenę wiarygodności kredytowej?Przejmowanie się ocenami agencji ratingowych dowodzi słabości umysłu.Upadek Grecji to bardzo dobre wydarzenie-sprawia tylko ,że kryzys w Europie przechodzi z fazy ukrytej(rządzący mogli robić dobre minki do złej gry)do fazy odkrytej-ktoś będzie musiał wypić nawarzonego piwka i zdać sprawę przed wkurzonymi obywatelami- w Grecji elitom,które kazały pałować demonstrantów(i nie tylko) picie nawarzonego piwa zbliża się

 10. Raptor 18.05.2012 19:02

  @remik432 “Zastanawiam się czy nie najwyższy czas pakować manatki i opuszczać tą zieloną wyspę”

  Tylko dokąd chciałbyś się udać w obliczu kryzysu na taką skalę? Nie można wiecznie uciekać od problemów.

 11. Raptor 18.05.2012 19:19

  W kontekście przedstawionej wizji, zastanawia mnie jeszcze to, dlaczego siedziba Parlamentu Europejskiego została zaprojektowana tak, by przypominała wizualnie mityczną niedokończoną Wieżę Babel.

 12. MilleniumWinter 18.05.2012 20:27

  Święta naiwności. Prędzej moje skarpety nauczą się mówić niż UE sama upadnie. Jedyne co jej “grozi” to połączenie z pozostałymi uniami w jeden gigantyczny blok.

 13. ARTUR 18.05.2012 20:51

  Każdy reżim oparty na wyzysku ,przemocy i braku szacunku do człowieka musi upaść .Większość imperiów świata miało swój koniec z powodu rozpadu moralnego który przekłada się na gospodarkę ,homoseksualizm ,pedofilia ,zoofilia to podstawowe miary upadku ,jesteśmy właśnie w okresie końcowym.

 14. ubidragon 18.05.2012 21:41

  Albo coś popsuło plany Iluminatów dla późniejszego złączenia UE do reszty, albo jest częścią ich planu, w szczególności wojna kontynentalna, w końcu wywołanie kolejnych wojen i wprowadzenie terroru i inwigilacji dla “większego bezpieczeństwa” będzie im bardzo na rękę.

 15. Tomson1138 18.05.2012 22:18

  Będzie kolejny “Bailout” dla EBC w postaci biliona wirtualnych USD od FEDu, ale nie za darmo- wojska Nato będą musiały aktywnie włączyć się w operację w Syrii i Iranie, a nie jak do tej pory na pół gwizdka. Nie ma wyboru, w tym momencie wartość USD jest sztucznie podtrzymywana tylko i wyłącznie dzięki przewadze militarnej, której potęgę trzeba co rusz udowadniać. Generalnie ten cały bajzel zmierza do konfrontacji: USA,EU,ISRAEL VS Rosja i Chiny. Państwa bliskiego wschodu to “tylko” strefy wpływów i poligon do realnej konfrontacji… Serio, to sram w gacie bo to co widzę mnie przeraża, już 60 lat temu Polskę określono jako pole bitwy…

 16. shuang 18.05.2012 22:19

  @ubidragon:
  Stawiałbym na “popsuło”.

 17. JarKo 19.05.2012 01:51

  Najlepsze są te nacjonalizacje upadających banków. Zamiast spokojnie pozwolić bankowi wyciągnąć kopyta. Jak każdemu innemu prywatnemu biznesowi.

 18. Il 19.05.2012 09:37

  co teraz wymyślą globaliści ?
  unię stanów świata ?
  czy czeka nas wchłonięcie przez chińską republikę ludową pod nazwą autonomicznego regionu federacji rosyjskiej ?

  Upolityczniony kler również chce globalnych rządów izraelsko-włosko-watykańskich.

 19. gonzo111 19.05.2012 11:58

  Wycofujmy oszczędności z banków!

  Ale będą srać pod siebie…haha

 20. Il 19.05.2012 12:33

  gonzo,
  oni z urzędu ludziom zakładają konta i wpłacają fikcyjne pieniądze w zamian za wywłaszczone mienie pod pseudopubliczne zamówienia.

  niemcy zostali wypędzeni ale ich związek poprzez unię euro pejską i poprzez sprzedajnych polaczków takich jak tusk, komorowski, sikorski itp. wypędził, wypędza i ma zamiar wypędzić Polaków z ich pokoleniowych gospodarstw wiejskich.
  Zaborcy rosyjscy, austriaccy, szwedzcy realizują i mają podobne plany.

  Kasę z banków lepiej wsiać w ziemię aby użyźniła ją pod uprawy antynowotworowej żywności – przeciwko nowotworowi jakim jest unia euro pejska.

 21. morfeusz213 19.05.2012 23:27

  Taką mam nadzieję .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.