Właściciele Żabek z ogromnymi długami

Opublikowano: 22.02.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1660

Narracja liberałów o dochodzeniu do bogactwa ciężką pracą nie działa w przypadku sieci sklepów Żabka. Ich na ogół byli ajenci mają olbrzymie długi, sięgające niekiedy nawet 200 tysięcy złotych, choć pracują kilkanaście godzin dziennie i wykonują wszystkie polecenia władz tej marki. Sieć ma bowiem nakazywać im sprzedaż produktów poniżej ceny za jaką je kupują.

We wtorek w Sejmie odbyła się konferencja prasowa Lewicy Razem, a podczas niej zapowiedziano powołanie stowarzyszenia grupującego byłych ajentów sklepów Żabka. Ma ono przede wszystkim oszacować skalę problemu związaną z długami osób, które zdecydowały działać się pod tym szyldem. W konferencji wzięli udział właśnie byli właściciele sklepów podlegających Żabce.

Anna Mendrok, była ajentka Żabki, twierdzi między innymi, że nie było stać jej na zatrudnienie pracowników, dlatego spędzała w pracy nawet po 17 godzin dziennie przez siedem dni w tygodniu. Pozostałością po jej sklepie są jednak długi sięgające blisko 120 tys. złotych, nie mówiąc już o przeżytym stresie i pracy ponad siły.

Długi byłych ajentów Żabki mają być związane głównie ze sprzedawanie produktów poniżej ceny, za jaką zostały one sprzedane im przez przedstawicieli sieci. Jednocześnie właściciele sklepów musieli jednak uiszczać podatek od pełnej ceny oferowanego klientom towaru. Ponadto franczyzobiorcy muszą zwracać sieci duże pieniądze po zakończeniu współpracy. Nie wiadomo jednak z jakiego powodu, ponieważ rozliczenia są niejasne.

Biuro prasowe Żabki w odpowiedzi na zapytanie Polskiej Agencji Prasowej stwierdziło, że trudno jest mu odnieść się do „wątków zasygnalizowanych w tak ogólny sposób i nie potwierdzonych żadnymi faktami”. Podkreśliło ono jednocześnie, że franczyza polega na ponoszeniu ryzyka gospodarczego przez obie współpracujące ze sobą strony.

Problemy byłych ajentów Żabki były podnoszone już wcześniej. Książkę na ten temat planowało wydać nawet Stowarzyszenie Obywatele Obywatelom, a więc wydawca kwartalnika „Nowy Obywatel”. Publikacja „Dekada ajentów” przygotowana przez Joannę Jurkiewicz nie ujrzała jednak światła dziennego, co było spowodowane naciskami właśnie ze strony prawników reprezentujących sieć.

Na podstawie: Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.