Właściciele firmy strzelali do pracowników

Opublikowano: 19.04.2013 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 883

Co najmniej 30 zagranicznych robotników pracujących przy zbiorze truskawek w Grecji zostało rannych, po tym jak nadzorujący ich pracę brygadziści otworzyli ogień z broni palnej, bo pracownicy… upomnieli się o należne im pieniądze.

Do strzelaniny doszło w miejscowości Manolada, 260 km na zachód od Aten, gdy około 200 robotników pochodzących z Bangladeszu odmówiło powrotu do szklarni, jeżeli nie otrzymają wynagrodzenia za ostatnie 6 miesięcy pracy.

Wywiązała się kłótnia z trzema brygadzistami greckiego pochodzenia. Co najmniej jeden z nich strzelił w kierunku imigrantów ze strzelby. Lokalne doniesienia mówią o 34 rannych osobach. Kilka z nich znajduje się w stanie ciężkim.

Miejscowa policja zlokalizowała i aresztowała pracodawcę, który jest oskarżony o podżeganie i współudział. Trzej brygadziści, mieszkańcy regionu, nadal są poszukiwani. Policja uważa, że sprawcy ukrywają się, aby uniknąć aresztowania w terminie, który pozwala na uruchomienie przyśpieszonego postępowania sądowego.

Jeden z imigrantów, który brał udział w proteście na farmie, powiedział greckiej Skai TV, że właściciele obiecali mu stawkę 22 euro za dzień pracy. – Powtarzali nam, że zapłacą nam na koniec miesiąca. To trwało ponad rok! Nie mówimy o tym głośno, bo się boimy, że nas zabiją albo zwolnią.

Greckie media opublikowały film nakręcony tuż po incydencie.

Dzień po krwawym ataku, greckie media pokazały tragiczne warunki w jakich żyją robotnicy. Większość z nich mieszka w ręcznie wzniesionych chatach. „Jakość wody, którą pijemy jest tragiczna, a jadzenia zwyczajnie brakuje” – mówi inny pracownik.

Manolada wielokrotnie była świadkiem stosowania przemocy wobec imigrantów. W zeszłym roku, dwóch greckich mężczyzn zostało aresztowanych za pobicie 30-letniego Egipcjanina, uderzanie jego głową o twardą powierzchnię i ciągnięcie na linie za samochodem.

W 2008 roku, imigranci pracujący na farmach w Nowej Manoladzie strajkowali cztery dni, aby zwrócić uwagę na głodowe płace i fatalne warunki życia.

Aktywiści wzywają konsumentów w kraju i za granicą do bojkotu krwawych truskawek z Manolady.

Źródło: Grecja w Ogniu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. lboo 19.04.2013 10:36

    Sytuacja ta tylko potwierdza tezę o wspólnych celach pracodawcy i pracownika 🙂

  2. adambiernacki 19.04.2013 12:56

    Też nas to czeka.

  3. Rozbi 20.04.2013 08:51

    Wyjątek potwierdza regułe.
    Poza tym ciężko przestępce nazywać pracodawcą.

  4. pasanger8 20.04.2013 12:00

    @ Rozbi A Rockefeler jak zaczynał biznes?Jak jakiś rolnik nie chciał sprzedać roponośnej działki kończył z kulą w głowie.Kraje dziś rozwinięte gadające o wolnym rynku przez setki lat grabiły kolonie (mordując przy tym całkiem sporo tubylców)
    http://www.youtube.com/watch?v=nvF_zHmkmno
    Tak ,że spokojnie bycie pracodawcą i przestępcą ma długą tradycję a Kompania Wschodnioindyjska z pewnością może zostać uznana za protoplastkę dzisiejszych korporacji.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.