Władze Pilzna przeciw „Bandera party”

Opublikowano: 07.03.2023 | Kategorie: Kultura i sport, Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2875

W ostatnich dniach poruszenie na portalach społecznościowych wywołały ukraińskie dyskoteki organizowane w pilzneńskim klubie Aréna pod nazwą „Bandera party”. Wiele osób skrytykowało nazwę, która odnosi się do ukraińskiego przywódcy nacjonalistycznego Stepana Bandery z czasów II wojny światowej.

Sprawą zajmuje się policja, a zorganizowaniu imprezy o takiej nazwie sprzeciwił się burmistrz Pilzna Roman Zarzycký. Według zaproszeń opublikowanych na „Facebooku”, banderowskie imprezy odbywały się w Pilźnie kilkakrotnie, m.in. w listopadzie, styczniu czy lutym. „Poświęcamy należytą uwagę sprawie planowanej imprezy tanecznej pod nazwą „Bandera Party”, która ma się odbyć w Pilźnie. Obecnie badamy i oceniamy niezbędne informacje” – poinformowała czeska policja.

Wiele osób na portalach społecznościowych krytykuje fakt, że nazwa imprezy zawiera nazizm. Podczas II wojny światowej, jako przywódca ukraińskich nacjonalistów, Bandera jednostronnie proklamował niepodległość państwa ukraińskiego i liczył na wsparcie niemieckiego Wehrmachtu. Został jednak aresztowany przez gestapo i osadzony w więzieniu. Tymczasem jego zwolennicy w niektórych miejscach współpracowali z Niemcami, a w innych walczyli z nimi. Następnie brutalnie wypędzili Polaków z terenów dzisiejszej zachodniej Ukrainy, zabijając według polskich szacunków ponad 100 000 osób. Byli także odpowiedzialni za eksterminację Żydów i Czechów. Bandera jest uważany za jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii Europy. Został zamordowany przez sowieckiego agenta w Niemczech w październiku 1959 roku.

Organizatorzy wydarzenia poinformowali w internecie, że impreza ma na celu przede wszystkim wsparcie sił zbrojnych Ukrainy. Z dyskoteki, która odbyła się 14 stycznia, na potrzeby wojska zakupiono bieliznę termiczną, śpiwory, rękawice taktyczne oraz maty. Przekazaliśmy również środki higieny osobistej i leki pierwszej pomocy” – czytamy na stronie wydarzenia na „Facebooku”.

Burmistrz Pilzna sprzeciwił się imprezie, której nazwa nawiązywała do Bandery. „Naprawdę nie chcę tego w Pilźnie! Apeluję do wszystkich porządnych operatorów restauracji i innych lokali rozrywkowych, aby nie udostępniali miejsca organizatorom takich imprez. Jednocześnie wzywam obywateli Ukrainy do przyzwoitego zachowania się w Pilźnie i dziękuję tym, którzy to robią. Bandera był zbrodniarzem wojennym. Banderowcy są również odpowiedzialni za masakry ludności czechosłowackiej. Takie działania są dla mnie nie do przyjęcia. Jednak biorąc pod uwagę, że odbywają się one w prywatnej placówce, mamy bardzo ograniczone możliwości. W związku z tym jesteśmy w kontakcie z policją Republiki Czeskiej” – napisał Zarzycký na swoim profilu na Facebooku.

Autorstwo: Jacek Mędrzycki
Źródło: MyslPolska.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. AlbertW41 08.03.2023 01:33

    Co za skuqwsto!

  2. shkshk 08.03.2023 09:11

    Banderyzacja i zdziczanie europy idzie pełną parą. Bardzo dobrze, że jest opór.

  3. LichoNiespi 10.03.2023 15:03

    polaczki powinni uczyc sie od Czechow…zas Polacy powinni byc razem z Chechami.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.