Władze Kanady szykują się na nowy Konwój Wolności
Tydzień po złożeniu zeznań przed dochodzeniem w sprawie zasadności wprowadzenia stanu wyjątkowego premier Justin Trudeau powiedział 2 grudnia, że spodziewa się, iż policja podejmie odpowiednie środki, aby zapobiec powtórce Konwoju Wolności, ponieważ trwa planowanie nowej akcji.
„Myślę, że wiele się nauczyliśmy i myślę, że służby policyjne w całym kraju wiele się nauczyły o tym, co wydarzyło się w lutym” – powiedział Trudeau podczas konferencji prasowej w Richmond w Kolumbii Brytyjskiej. „Oczekuję, że narzędzia, którymi dysponuje policja, zostaną wykorzystane, aby upewnić się, że nie powtórzy się okupacja, która dotknęła wiele osób w zeszłym roku” – dodał w odpowiedzi na pytanie reportera, czy obecnie rezygnuje od samego początku z ewentualności powołania się na ustawę o stanie wyjątkowym.
Z kolei doradczyni ds. bezpieczeństwa narodowego premiera Justina Trudeau poinformowała, że urzędnicy przygotowują się na ewentualność kolejnego protestu Konwoju Wolności na początku 2023 roku. Powiedziała komisji parlamentarnej w czwartek wieczorem, że wiceministrowie, niektórzy z najwyższych urzędników państwowych w rządzie, spotykali się po raz pierwszy w tym tygodniu, aby omówić potencjalną demonstrację. Thomas powiedziała, że Mike MacDonald, zastępca sekretarza gabinetu w Biurze Tajnej Rady, już przewodniczył spotkaniom, „aby zacząć przyglądać się, jak zamierzamy zareagować”.
Na początku tego miesiąca James Bauder, założyciel Canada Unity i jeden z pierwotnych organizatorów protestów, które zeszłej zimy zablokowały centrum Ottawy, poinformował, że w lutym przyszłego roku odbędzie się kolejny protest. Bauder napisał na „Facebooku”, że chce, aby zaznaczyć sobie w kalendarzach czterodniową „edycję konwoju z gałązką oliwną” od 18 do 21 lutego, z planem powrotu do domu z Ottawy 22 lutego.
„Absolutnie uczymy się na podstawie tego, co się wydarzyło” – powiedziała Thomas. Dodała, że część tych wysiłków skupiła się na tym, jak interpretować dane wywiadowcze zebrane z mediów społecznościowych, jednocześnie zapewniając, że przepisy dotyczące prywatności są nadal przestrzegane. Zapytana o możliwość „Konwoju 2.0”, Thomas dodała, że „z wyprzedzeniem zostaną podjęte inne działania, aby zapobiec temu, co widzieliśmy w styczniu i lutym”. Zauważyła, że protesty solidarnościowe w Quebec City i Montrealu, gdzie zabroniono parkowania dużym ciężarówkom, przebiegały inaczej i trwały krócej.
Chociaż Trudeau wspomniał, że policja będzie w stanie zapobiec powtórzeniu się tegorocznych wydarzeń, Ottawa Police Service (OPS) przekazała CTV News, że ludzie mają prawo do protestu. „Myślę, że ważne jest, aby podkreślić, iż absolutnie oczekujemy od Kanadyjczyków wolności ekspresji w momencie, niezgadzania się z polityką, oraz demonstrowania – to niezwykle ważne, to część naszej demokracji” – powiedziała. „Zawsze będziemy zachęcać ludzi do zabrania głosu, ale nie mogą tego robić w sposób, który krzywdzi innych obywateli, i tego właśnie oczekujemy od policji z danej jurysdykcji”.
Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net