Władze Kanady szykują się na nowy Konwój Wolności

Opublikowano: 03.12.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2167

Tydzień po złożeniu zeznań przed dochodzeniem w sprawie zasadności wprowadzenia stanu wyjątkowego premier Justin Trudeau powiedział 2 grudnia, że ​​spodziewa się, iż policja podejmie odpowiednie środki, aby zapobiec powtórce Konwoju Wolności, ponieważ trwa planowanie nowej akcji.

„Myślę, że wiele się nauczyliśmy i myślę, że służby policyjne w całym kraju wiele się nauczyły o tym, co wydarzyło się w lutym” – powiedział Trudeau podczas konferencji prasowej w Richmond w Kolumbii Brytyjskiej. „Oczekuję, że narzędzia, którymi dysponuje policja, zostaną wykorzystane, aby upewnić się, że nie powtórzy się okupacja, która dotknęła wiele osób w zeszłym roku” – dodał w odpowiedzi na pytanie reportera, czy obecnie rezygnuje od samego początku z ewentualności powołania się na ustawę o stanie wyjątkowym.

Z kolei doradczyni ds. bezpieczeństwa narodowego premiera Justina Trudeau poinformowała, że urzędnicy przygotowują się na ewentualność kolejnego protestu Konwoju Wolności na początku 2023 roku. Powiedziała komisji parlamentarnej w czwartek wieczorem, że wiceministrowie, niektórzy z najwyższych urzędników państwowych w rządzie, spotykali się po raz pierwszy w tym tygodniu, aby omówić potencjalną demonstrację. Thomas powiedziała, że Mike MacDonald, zastępca sekretarza gabinetu w Biurze Tajnej Rady, już przewodniczył spotkaniom, „aby zacząć przyglądać się, jak zamierzamy zareagować”.

Na początku tego miesiąca James Bauder, założyciel Canada Unity i jeden z pierwotnych organizatorów protestów, które zeszłej zimy zablokowały centrum Ottawy, poinformował, że w lutym przyszłego roku odbędzie się kolejny protest. Bauder napisał na „Facebooku”, że chce, aby zaznaczyć sobie w kalendarzach czterodniową „edycję konwoju z gałązką oliwną” od 18 do 21 lutego, z planem powrotu do domu z Ottawy 22 lutego.

„Absolutnie uczymy się na podstawie tego, co się wydarzyło” – powiedziała Thomas. Dodała, że ​​część tych wysiłków skupiła się na tym, jak interpretować dane wywiadowcze zebrane z mediów społecznościowych, jednocześnie zapewniając, że przepisy dotyczące prywatności są nadal przestrzegane. Zapytana o możliwość „Konwoju 2.0”, Thomas dodała, że „z wyprzedzeniem zostaną podjęte inne działania, aby zapobiec temu, co widzieliśmy w styczniu i lutym”. Zauważyła, że ​​protesty solidarnościowe w Quebec City i Montrealu, gdzie zabroniono parkowania dużym ciężarówkom, przebiegały inaczej i trwały krócej.

Chociaż Trudeau wspomniał, że policja będzie w stanie zapobiec powtórzeniu się tegorocznych wydarzeń, Ottawa Police Service (OPS) przekazała CTV News, że ludzie mają prawo do protestu. „Myślę, że ważne jest, aby podkreślić, iż absolutnie oczekujemy od Kanadyjczyków wolności ekspresji w momencie, niezgadzania się z polityką, oraz demonstrowania – to niezwykle ważne, to część naszej demokracji” – powiedziała. „Zawsze będziemy zachęcać ludzi do zabrania głosu, ale nie mogą tego robić w sposób, który krzywdzi innych obywateli, i tego właśnie oczekujemy od policji z danej jurysdykcji”.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.