Władze Czech ogłosiły trzecią wersję wybuchu we Vrběticach

Opublikowano: 29.04.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1159

Jest więcej niż dwie wersje incydentu z wysadzeniem składu z amunicją w czeskich Vrběticach w 2014 roku – poinformowała w czwartek szefowa ministerstwa sprawiedliwości Marie Benešová.

Premier Czech Andrej Babiš powiedział 17 kwietnia, że władze tego kraju podejrzewają rosyjskie służby specjalne o udział w spowodowaniu eksplozji składowiska amunicji we Vrběticach w 2014 roku. Kreml nazwał te oskarżenia skandalicznymi i bezpodstawnymi. Z kraju wydalono 18 pracowników ambasady Federacji Rosyjskiej. W odwecie Rosja uznała 20 pracowników ambasady Czech personami non grata. Minister spraw zagranicznych Czech Jakub Kulhánek powiedział, że jego kraj zwrócił się do Rosji o zezwolenie na powrót do Moskwy wydalonych czeskich dyplomatów. Nie uzyskawszy odpowiedzi ze strony Rosji, Czechy oficjalnie zażądały zmniejszenia liczebności personelu rosyjskiej ambasady w Pradze, dając na to czas do końca maja.

„Byłam obecna na posiedzeniu gabinetu, kiedy omawiano ten (incydent we Vrběticach). Mam wyrobione na ten temat zdanie, bardzo podobne do opinii prezydenta (Miloša Zemana). Jednocześnie widziałam tylko wiadomości kontrwywiadu, nikt nie ma dostępu do „żywych” materiałów śledztwa. Uważam nawet, że istnieje inna (trzecia) możliwa wersja (śledztwa)” – powiedziała Benešová w wywiadzie dla gazety internetowej Novinky.

Minister sprawiedliwości odmówiła odpowiedzi na pytanie, czego dotyczy ta trzecia wersja. „Nie mogę wypowiadać się na ten temat, to są informacje, których nie mogę ujawniać. Ale wszystko to jest zapisane w protokole ze spotkania rządu” – dodała Benešová.

Z kolei premier Andrej Babiš, komentując wypowiedź minister sprawiedliwości na temat tego, że istnieje trzecia wersja śledztwa, powiedział, że poprzednia informacja o tym, że istnieje tylko jedna wersja śledztwa, jest aktualna. „Jest tylko jedna wersja (śledztwa), którą uznajemy wraz z ministrem spraw wewnętrznych Janem Hamáčkiem i się jej trzymamy. To wszystko” – podkreślił Babiš.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.