Władze Bahrajnu chcą delegalizacji opozycji

BAHRAJN. Władze Bahrajnu chcą zdelegalizować największe ugrupowanie opozycyjne – partię Al Wefaq. Jak poinformowało 14 kwietnia Ministerstwo Sprawiedliwości powodem takiej decyzji ma być „podejmowanie działań szkodzących pokojowi społecznemu i jedności narodowej oraz okazywanie braku szacunku dla instytucji konstytucyjnych.” Podobne kroki mają być podjęte także wobec Partii Akcji Islamskiej. Wcześniej rząd zakazał publikacji czołowego niezależnego dziennika „Al-Wasat”.

Komentując tę decyzję były parlamentarzysta Al Wefaq Mattar Ibrahim Mattar stwierdził: „Doszło już do tego, że rządzący mówią, że wśród opozycji nie ma osób umiarkowanych, a tylko sami ekstremiści. To nie jest właściwy przekaz.” Dodał, że są wśród obecnych władz ludzie, którzy nigdy nie chcieli żeby reprezentujący szyicką większość Al Wefaq brał udział w wyborach i zdobył miejsca w parlamencie.

Narodowe Stowarzyszenie Islamskie Al Wefaq, znane także jako Stowarzyszenie Islamskiego Porozumienia Narodowego, to największa partia polityczna w Bahrajnie – zarówno jeśli chodzi o wyniki wyborcze, jak i liczbę członków. W ostatnich wyborach parlamentarnych ugrupowanie zdobyło 18 deputowanych, jednak 27 lutego 2011 roku, po krwawym stłumieniu prodemokratycznych protestów przez władze kraju, wszyscy jej parlamentarzyści złożyli w proteście rezygnację z pełnionych funkcji. Na czele partii stoi szyicki duchowny szejk Ali Salman.

Po tym jak działania Ministerstwa Sprawiedliwości Bahrajnu skrytykował Departament Stanu USA władze kraju zdecydowały o wycofaniu się z decyzji o delegalizacji Al Wefaq do czasu zakończenia dochodzenia w tej sprawie.

Opracowanie: Szymon Martys
Źródło: Lewica