Władza dla globalnych korporacji

Opublikowano: 31.07.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1325

Wolny rynek zapewnia rozwój gospodarczy, likwidację biedy, podnoszenie standardu życia, dobrobyt i bezpieczeństwo. Warunkiem zasinienia wolnego rynku jest, to by bardzo dużo małych i średnich podmiotów produkowało podobne dobra i oferowało podobne usługi, by przedsiębiorcy konkurowali między sobą jakością i niską ceną. Zbyt duże przedsiębiorstwa zdobywają monopol i dzięki niemu, ze szkodą dla konsumentów, mogą narzucać wysokie ceny za kiepski towar. Państwo musi więc chronić wolny rynek przed monopolami, wspierając małe i średnie przedsiębiorstwa.

Finansjera nie chce wolnego rynku

Interes konsumentów, czyli zachowanie wolnego rynku, wolnego od monopoli, sprzeczny jest z interesem finansjery i globalnych koncernów, które chcą zlikwidować wolny rynek, by nie mieć konkurencji ze strony wielu mniejszych przedsiębiorstw. Wolny rynek chce też zlikwidować państwowa i ponad państwowa biurokracja, która chce kontrolować wszelkie aspekty życia. Interes globalnych koncernów, finansjery, globalistów, biurokracji i marksistów jest wspólny. Skutkiem tego jest ich współpraca w celu likwidacji wolnego rynku.

Jednym z pomysłów jak wspólnie zwalczać wolny rynek jest idea kapitalizmu interesariuszy promowana przez Klausa Schwaba – o idei tej można przeczytać w (wydanej nakładem Fundacji Pro Vita Bona) pracy „Imperium Klausa Schwaba. Jedna planeta, jedna ludzkość, jeden zarząd” autorstwa Magdaleny Ziętek-Wielomskiej.

Kapitalizmu interesariusz

W koncepcji kapitalizmu interesariuszy interesariuszami są wszystkie podmioty związane z działalnością firmy „właściciele, dostawcy, podwykonawcy, pracownicy, klienci, władze lokalne czy też państwowe” – wszyscy, którzy mają wpływ na firmę i ci, na których los wpływ ma firma. Koncepcja kapitalizmu interesariuszy zakłada, że firma, by osiągać sukces, musi uwzględniać wszystkie te interesy – managerowie firmy mają dbać o wszystkie te interesy, a nie interesy właścicieli. Oznacza to, że właściciele przestają (zgodnie z kierunkiem marksizmu) mieć prawo do dysponowania swoją własnością, a realnymi właścicielami stają się managerowie. W koncepcji kapitalizm interesariuszy złym kapitalizmem jest kapitalizm, który interesuje się tylko maksymalizacją zysku dla właścicieli.

Ta idealistyczna wydawałoby się koncepcja kapitalizmu interesariuszy z czasem „wyzwoliła szerszą koncepcję korporacyjnego globalnego obywatelstwa”, w której managerowie muszą prowadzić relacje dyplomatyczne z instytucjami świata zewnętrznego, kształtować świat zewnętrzny w kwestiach politycznych i społecznych. Czyli koncepcja kapitalizm interesariuszy dała managerom władze nie tylko nad gospodarką, ale i nad życiem politycznym i społecznym – co jest całkowicie sprzeczne z ideą demokracji (w której mają decydować wszyscy obywatele, a nie uprzywilejowana kasta). Celem koncepcji kapitalizmu interesariuszy jest nowy światowy porządek gospodarczy, społeczny i polityczny.

Władza dla globalnych korporacji

W koncepcji kapitalizmu interesariuszy koncepcja korporacyjnego globalnego obywatelstwa rozwinęła się w koncepcje zakładająca, że globalne firmy nie tylko współpracują z rządami, ale same stają się podmiotami sprawującymi władzę, razem z rządami i społeczeństwami obywatelskimi (rozumianymi specyficznie, odmiennie od pierwotnej definicji, nie jako suwerenne decyzje obywateli, ale jako współudział organizacji pozarządowych finansowanych przez korporacje – zgodnie z oczekiwaniami korporacji, by nie stracić finansowania).

Koncepcja kapitalizmu interesariuszy zakłada, że globalne korporacje do przejęcia globalnej władzy zmuszać ma to, że państwa narodowe „tracą swoje wpływy i zdolność sterowania globalną rzeczywistością”. W koncepcji kapitalizmu interesariuszy korporacyjne obywatelstwo oznacza polityczne i społeczne zaangażowanie firm, współpracę korporacji i organizacji pozarządowych, obowiązek globalnych firm przejmowania odpowiedzialności za świat.

Frazesy w służbie tyranii

Frazesy o kapitalizmie interesariuszy służą przekazywaniu władzy w ręce globalnych koncernów, temu by koncerny brały odpowiedzialność za życie publiczne, przejmowały uprawnienia dotychczas zarezerwowane dla państwa. Frazesy o odpowiedzialności są po prostu przykrywka dla celu, jakim jest oddanie władzy w ręce korporacji.

„Cała agenda kapitalizmu interesariuszy służy wzmocnieniu globalnej pozycji europejskich, a przede wszystkim niemieckich i pewnie szwajcarskich korporacji, walce z państwami narodowymi i narodami europejskimi, służy zabiciu idei suwerenności w Europie, która stać się ma wielką przestrzenią gospodarczą, tak by niemieckie korporacje, mogły konkurować z amerykańskimi czy chińskimi”.

Autorstwo: Jan Bodakowski
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.