Wkrótce upadnie ostatni ważny traktat nuklearny

Opublikowano: 20.10.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1307

Fatalne relacje między Rosją a Stanami Zjednoczonymi mogą sprawić, że wkrótce upadnie ostatni ważny traktat, dotyczący redukcji zbrojeń strategicznych. Amerykanie właśnie odrzucili propozycję Rosjan o przedłużeniu traktatu Nowy START.

W piątek, prezydent Władimir Putin próbował zachęcić Stany Zjednoczone do bezwarunkowego przedłużenia traktatu o kontroli zbrojeń Nowy START na co najmniej jeden rok. W ten sposób, światowe mocarstwa zyskałyby nieco więcej czasu na dalsze negocjacje w sprawie kolejnego przedłużenia, lub opracowania zupełnie nowego traktatu o redukcji zbrojeń strategicznych.

Traktat Nowy START został podpisany w 2010 roku przez ówczesnych prezydentów Rosji i Stanów Zjednoczonych. Zakłada ograniczenia w rozmieszczaniu strategicznych głowic nuklearnych, pocisków balistycznych i bombowców, a także zezwala na inspekcje obiektów wojskowych. Nowy START wygasa już w lutym 2021 roku i wygląda na to, że Amerykanie nie mają zamiaru go przedłużać.

Robert O’Brien, doradca prezydenta USA ds. Bezpieczeństwa Narodowego stwierdził, że kluczowym warunkiem dla przedłużenia traktatu Nowy START jest wstrzymanie modernizacji arsenału głowic nuklearnych przez obie strony. Ponadto, Stany Zjednoczone domagają się, aby Chiny również zostały w jakiś sposób objęte kontrolą zbrojeń. Tak się składa, że Nowy START oraz zerwany w 2019 roku traktat INF obejmuje tylko Rosję i USA. Jednak Amerykanie nie mogą tak po prostu zmusić Chiny do jakiejkolwiek redukcji zbrojeń.

Nowy START to ostatni obowiązujący traktat, który ogranicza rozmieszczanie strategicznej broni nuklearnej. Jeśli nie zostanie przedłużony, świat powróci do czasów bez traktatów z niekontrolowanym wyścigiem zbrojeń, który zwiększy ryzyko wybuchu III wojny światowej.

Autorstwo: John Moll
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
fso1500
Użytkownik
fso1500

A co to za różnica. USA nawet jakby nawet cokolwiek podpisały to i tak nie będą tego respektować w przyszłości.

Collega
Użytkownik

I tak nie długo rzucą się sobie w ramiona fałszywie ogłaszając Pokój i Bezpieczeństwo