Wkrótce głosowanie ws. wotum zaufania dla Kaczyńskiego

Opublikowano: 05.12.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1536

Wniosek Koalicji Obywatelskiej o wotum nieufności wobec wicepremiera odpowiedzialnego za bezpieczeństwo został złożony przez opozycję 20 listopada. Wiadomo, że Sejm pochyli się nad nim 9 grudnia. Borys Budka zarzuca prezesowi „5 grzechów”. Do wniosku KO o wotum nieufności dołączyła także Lewica.

Co zarzuca Jarosławowi Kaczyńskiemu przewodniczący Budka?

5 grzechów prezesa:

– doprowadzenie do „gwałtownego pogorszenia się bezpieczeństwa Polek i Polaków”;

– „nieprzewidywalność”;

– „zniszczenie instytucji państwowych”;

– „pięć lat wyprowadzania Polski z UE”;

– „dzielenie i skłócenie Polaków”.

„Widzimy, co się dzieje na ulicach polskich miast, co się dzieje na ulicach Warszawy: skandaliczne zachowania policji, nieadekwatne do sytuacji” – mówił na konferencji prasowej dotyczącej wnioski poseł KO Paweł Olszewski. „Chcemy umożliwić panu premierowi zdjęcie z niego (Jarosława Kaczyńskiego) odpowiedzialności, pozbycie się go z funkcji wicepremiera ds. bezpieczeństwa. To Kaczyński dał sygnał do brutalnych, ostrych działań policji najpierw pod pretekstem ochrony kościołów, a później pod pretekstem ochrony siebie, a gdy było groźnie, to sam kazał się ewakuować i wyjechał w kamizelce kuloodpornej z Warszawy” – dodał poseł Robert Kropiwnicki.

Termin 9 grudnia niezbyt podoba się opozycji. Marszałek Ryszard Terlecki stwierdził jednak, że będzie on najlepszy, aby rozpatrzeć go „w przyszłym tygodniu w normalnym trybie, normalnego, zapowiedzianego posiedzenia Sejmu”. Ale opozycja twierdzi, że powinien być rozpatrzony już wcześniej (na najbliższym posiedzeniu, nie wcześniej niż 7 dni od złożenia wniosku – tak głosi sejmowy regulamin). Czyli zgodnie ze wszelkimi formalnościami już 28 listopada posłowie powinni pochylić się nad tą kwestią.

Posłowie KO chcieli dopisać głosowanie do porządku dzisiejszych obrad, 4 grudnia, ale Ryszard Terlecki stwierdził, że nie będzie na to czasu, gdyż przewidziano go jedynie na szybkie głosowanie w sprawie poprawek Senatu dotyczących ustanowienia 6 grudnia niedzielą handlową.

W ostatni wtorek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska oceniła w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że wniosek o wotum nieufności dla wicepremiera Kaczyńskiego jest „niepoważny”. „To nie pierwsze tego rodzaju wystąpienie Platformy, która zamiast pomagać Polakom w trudnym czasie pandemii zajmuje się tego rodzaju niepoważnymi walkami politycznymi” – powiedziała dziennikarzom.

„Jarosław Kaczyński od 2015 r. prowadzi politykę demontażu instytucji państwa. (…) naastawia Polaków przeciwko sobie i służy wyłącznie rozgrywaniu politycznych celów. Jarosław Kaczyński kierując się partykularnym interesem swojego ugrupowania za nic ma zdrowie i życie obywateli, których obchodzą losy ojczyzny. (…) nie potrafił zareagować na szerzącą się falę zakażeń koronawirusa SARS-CoV-2 i wywoływanej nim choroby COVID-19, (…), brak jest przejawów jakiejkolwiek, merytorycznej i przydatnej społecznie aktywności Wiceprezesa Rady Ministrów” – czytamy w uzasadnieniu wniosku o wotum nieufności. Opozycja zarzuca mu także winę za doprowadzenie do masowych protestów po wyroku TK wobec zaostrzenia prawa aborcyjnego, a także prywatną znajomość z Julią Przyłębską, która to może wpływać na orzeczenia sądu konstytucyjnego.

Autorstwo: Tomasz Dudek
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
3steta
Użytkownik
3steta

Dyktator jest prawdopodobnie całkowicie nietykalny bo wotum zapewne nic nie da i ludzie nie zagłosują inaczej w następnych wyborach- bo 13nasta emerytura i 500+ wsparcie z strony radio maryja.
Polska zmieniła swe oblicze bezpowrotnie, raz na zawsze i jedynie będzie sie zwracać krajom jak Węgry,Ukraina,Białoruś i wyjdzie za kilka lat z UE.

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Dyktator, który nie może wybudować budynku na własnej działce w Warszawie, bo mu urzędnicy nie chcą dać pozwolenia na budowę.
Weź przestań.

To jedynie naczelnik. I aż.