Wizyta prezydenta Zełenskiego – gesty i słowa

Opublikowano: 06.04.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2382

Zakończyła się zapowiadana od kilku dni wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce. Powiedziano wiele słów, wykonano kilka gestów. Konkretów – przynajmniej na razie – mało. Zełenski, z towarzysząca mu małżonką, został przyjęty przez prezydenta Dudę, a potem przez premiera Morawieckiego.

Podczas pierwszego spotkania z prezydentem Polski, Wołodymyr Zełenski został udekorowany Orderem Orła Białego, najwyższym z polskich odznaczeń. Jak głosi komunikat Kancelarii Prezydenta RP, prezydent Zełenski otrzymał odznaczenie „w uznaniu zasług w pogłębianiu stosunków między Polską a Ukrainą, za działalność na rzecz bezpieczeństwa, niezłomność w obronie praw człowieka prezydent Ukrainy”. Ze swej strony Andrzej Duda również nie szczędził ciepłych słów swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi: „Nie ma wątpliwości, że jesteś, Wołodymyrze Zełenski, wyjątkowy. Trudno ukryć łzy wzruszenia, obserwując Twoją służbę wobec ojczyzny. Nie porzuciłeś ani Ukrainy, ani swoich rodaków. Jesteś wzorem przywódcy państwa i narodu. Twoja bohaterska postawa w ogromnej części ratuje Europę przed zalewem rosyjskiego imperializmu […] [Order Orła Białego] jest wręczany wyjątkowym osobom, które swoim życiem dokonały wyjątkowych zasług wobec Rzeczypospolitej, tego, co ją otacza”.

Po spotkaniu prezydent Duda nie bez dumy stwierdził, że strony nie unikały trudnych tematów, mówiono o trudnej historii, w tym o rzezi wołyńskiej. Temat ten został też poruszony podczas spotkania Zełenskiego z premierem Mateuszem Morawieckim. Polski premier nastawał na zezwolenie strony ukraińskiej na ekshumacje szczątków pomordowanych.

Premier Morawiecki pochwalił się też tym, że omówiono podczas spotkania kwestie ukraińskiego zboża, które, niewysłane do krajów naprawdę potrzebujących, zatrzymało się w Polsce, przysparzając wiele problemów polskim rolnikom.

Kulminacyjnym punktem wizyty prezydenta Ukrainy było spotkanie z prezydentem Dudą na Zamku Królewskim w Warszawie i przemówienia obu przywódców. Obaj próbowali mówić w języku swojego partnera, Duda chwalił Polskę i Polaków za pomoc, okazaną ukraińskim uchodźcom i samej Ukrainie, chwalił swojego gościa i jego małżonkę, a także wygrażał Rosji za jej atak na Ukrainę oraz zapewniał, że nigdy nie zdoła poróżnić Polski i Ukrainy.

Prezydent Ukrainy ze swej strony zaś cytował papieża Jana Pawłą II i zapewniał, że Rosja nigdy nie wygra, gdy Polak i Ukrainiec walczą ramię w ramię.

Padło wiele pięknych słów, lecz mało było konkretów. Być może przyjdzie czas na nie po wizycie, jeśli przyjąć, że teraz tylko zasygnalizowano obszary spraw do załatwienia, a szczegóły zostaną przedstawione wkrótce, ale na razie niewiele na to wskazuje. Rolnicy oczekiwali jasnych deklaracji, że ukraińskie zboże nie będzie zagrażało ich sytuacji materialnej i zostaną opracowane mechanizmy, by unikać na przyszłość takich sytuacji. Potomkowie pomordowanych podczas rzezi wołyńskiej Polaków oczekiwali oświadczenia ukraińskiego prezydenta, że Ukraina gotowa jest do przeprosin, rachunku sumienia i uznania swojej winy w zorganizowaniu Rzezi Wołyńskiej. Żadnej z tych rzeczy nie usłyszano, co w części odbiorców może wywoływać pewne rozczarowanie.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. rzbogdan 06.04.2023 12:25

  Widać, że wybory się zbliżają, pewnie nawet Zełenski powie coś o Wołyniu. Oni wiedzą, co Polacy myślą i jak ich udobruchać. Przeraża mnie to bezgranicznie oddanie, przecież człowiek w relacjach z najlepszym przyjacielem jest bardziej powściągliwy. To jest polityka, tu nie powinno być sentymentów. Chciałbym bardzo wiedzieć, dlaczego tak się zachowują?

 2. kufel10 06.04.2023 15:31

  A to ten co nosi szpilki i dres?

 3. Szwęda 06.04.2023 15:51

  rzbogdan, bo oni są przecież z jednego plemienia, to jak mają się zachowywać. Normalnie by się z tym kryli, ale skoro społeczeńśtwo jest już definitywnie sktretyn|one, to mogą robić co chcą!

 4. replikant3d 06.04.2023 18:11

  rzbogdan, gdyby Ukry miały na ciebie haki, to też byłbyś uległy,,,Rany aż niedobrze sę robi od tego ,,wazeliniarstwa,, naszych klakierków…

 5. Rozbi 07.04.2023 12:45

  Tak jak zawsze chodzi o pieniądze , a jeśli ktoś myśli inaczej to jest w błędzie.
  Przecież dopiero co była informacja o tym że polskie firmy będą brać udział w odbudowie Ukrainy po wojnie, i teraz trzeba się ładnie uśmiechać żeby to zaakceptowali i za kasę UE / Banku Światowego i U.S.A. nachapać siebie i swoich ludzi w rządowych korpo które PiS buduje nieprzerwanie od kilku lat.
  Bo przecież wiadomo że w takim wypadku nie będzie uczciwych przetargów dla zwykłego Kowalskiego co ma swoją firmę budowlaną czy transportową.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.