Wizerunek katedry w Gnieźnie został zastrzeżony
Zdjęcia drzwi gnieźnieńskich trafią już tylko do prywatnego albumu. Nie można ich udostępniać. Dlaczego? Wykonywanie zdjęć wybranych obiektów sakralnych w celach innych niż pamiątkowe wymaga zgody kurii, a ta zastrzegła wizerunek jednej z najcenniejszych polskich świątyń. Jeżeli chcemy czerpać korzyści z publikacji zdjęcia, musimy za to zapłacić.
Kuria Gnieźnieńska wyjaśnia, że „wizerunek Katedry Gnieźnieńskiej, Drzwi Gnieźnieńskich, konfesji św. Wojciecha wraz z prezbiterium, kielichów romańskich oraz tzw. Złotego Kodeksu Gnieźnieńskiego zostały zarejestrowane jako graficzny znak towarowy przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej z pierwszeństwem od dnia 4 grudnia 2017 roku w następujących klasach towarowych i usługowych klasyfikacji nicejskiej: (16) dla materiałów drukowanych; materiałów piśmienniczych i wyposażenia edukacyjnego; (35) dla usług reklamowych, marketingowych i promocyjnych; publikowania online dla celów reklamowych; (41) dla usług wydawniczych i reporterskich; usług edukacyjnych – organizowania konferencji, wystaw i konkursów; usług w zakresie wystaw i prezentacji w celach edukacyjnych, kulturalnych, religijnych; publikowania online. W związku z powyższym, ww. wizerunki zostały objęte, na gruncie ustawy z dnia 30 czerwca 2000 roku Prawo własności przemysłowej, prawem ochronnym dla znaków towarowych.”
Archidiecezja Gnieźnieńska jest uprawniona do graficznego znaku towarowego, dlatego też przysługuje jej prawo do wyłącznego używania wymienionych powyżej wizerunków w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
Zatem jeżeli wykonamy zdjęcie w celach zarobkowych bez zgody Archidiecezji Gnieźnieńskiej, możemy spodziewać się tego, że otrzymamy monit w sprawie uiszczenia odpowiedniej zapłaty. Jaki jest koszt sfotografowania gnieźnieńskich zabytków sakralnych? Ceny ustalane są według obowiązujących stawek Urzędu Patentowego RP.
Kuria Metropolitalna w Gnieźnie podkreśla jednak, że wykonywanie zdjęć ww. zabytkom w celach pamiątkowych, rodzinnych wycieczek i prywatnych albumów jest nadal możliwe.
Przypomnijmy, że podobnym zakazem objęte jest np. rozprowadzanie i udostępnianie nocnych zdjęć paryskiej wieży Eiffla. Oczywiście najsłynniejszy zabytek Francji można fotografować w świetle dnia i wykonywać panoramy ze szczytu wieży, jednakże już nocne zdjęcia są zabronione. Należy wyjaśnić, że od 1985 roku oświetlenie wieży objęte jest prawami autorskimi autora instalacji. Aby móc wykonać zdjęcie i je udostępnić, należy zapłacić Société d’Exploitation de la Tour Eiffel, towarzystwu, które opiekuje się wieżą, za specjalne zezwolenie.
Autorstwo: Magdalena Mikrut-Majeranek
Na podstawie: Moje-Gniezno.pl, Gniezno.NaszeMiasto.pl
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0