Witamina C skraca leczenie gruźlicy

Opublikowano: 06.01.2018 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 562

Badania na myszach i hodowlach tkankowych pokazują, że podawanie z lekami na gruźlicę witaminy C skraca czas potrzebny na wyeliminowanie prątków Mycobacterium tuberculosis.

Zarażonym M. tuberculosis gryzoniom podawano leki lub witaminę albo ich połączenie. Cztery i sześć tygodni od terapii oceniano obciążenie mikrobiologiczne.

Sama witamina C była nieaktywna, ale 2 niezależne eksperymenty pokazały, że z lekami pierwszego rzutu – izoniazydem i ryfampicyną – zmniejszała ona obciążenie szybciej niż oba leki bez witaminy. Jak podkreśla dr Catherine J. Vilcheze z College’u Medycyny Alberta Einsteina, badania na zakażonych tkankach dały podobne rezultaty; przy terapii łączonej czas sterylizacji hodowli skracał się aż o tydzień.

“Nasze badanie pokazuje, że dodatek witaminy C do leków na gruźlicę może […] skrócić farmakoterapię. To ważne, bo terapia lekowrażliwej gruźlicy trwa 6 miesięcy, co może zwiększać ryzyko błędów w leczeniu i potencjalnie prowadzić do powstania i rozprzestrzeniania antybiotykooporności” – zaznacza dr William R. Jacobs.

Wcześniejsze badania wykazały, że o ile wyższe stężenia witaminy C zabijają aktywnie dzielące się komórki, o tyle niższe jej poziomy stymulują oddychanie i zapobiegają tworzeniu utajonych postaci bakterii. Co istotne, w obecności leków nasilone oddychanie będzie prowadzić do szybszego obumierania komórek. “W naszym nowym artykule postulujemy więc, że witamina C stymuluje oddychanie M. tuberculosis i w ten sposób poprawia działanie izoniazydu i ryfampicyny. Testy kliniczne pokażą, czy takie leczenie adjuwantowe może zmniejszyć ekspozycję pacjentów na toksyczne leki przeciwgruźlicze i zmniejszyć roznoszenie choroby przez zarażone osoby.”

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: Asm.org
Zdjęcie: silviarita (CC0)
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. rumcajs 06.01.2018 12:32

  Fotka w tym artykule dyskredytuje autorke, i podważa jej wiedze o tej witaminie. Fotka sugeruje, że jest w cytrynie jej baaardzo duzo, a prawda jest taka, że wiecej jest jej w naszych jabłkach, nie wspominając o innych warzywach i owocach, które maja jej setki razy wiecej niz cytryna….Nie chce tu imputowac, że celem autorki nie było propagowanie pozytywów o witaminie C, a ukryta reklama tegoz owocu. Jesli juz sie o czyms pisze, moim zdaniem nalezy podać przykłady faktycznych “magazynów” tej witaminy….
  ale nie cytryny..

 2. Szwęda 06.01.2018 15:35

  Nawet zdaje się, że w niektórych ziemniakach jest więcej tej witaminy niż w pryskanych pestycydami czy innym cholerstwem cytrynach.

 3. Szwęda 06.01.2018 19:09

  Acha i podobno odpowiednio podane wielkie dawki w. C wyciągają ludzi ze stanów terminalnych.
  Ale drzwi do takich kuracji w oficjalnej medycynie są chyba zatrzaśnięte – z wiadomych względów.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.