Wisła pełna fosforu i azotu po awarii Czajki

Opublikowano: 30.09.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2009

Po awarii oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie do Wisły razem ze ściekami dostało się 300 ton azotu i 30 ton fosforu, informuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (PGW WP).

Jak poinformowało PGW WP, w okresie od 29 sierpnia do 22 września w wyniku awarii oczyszczalni ścieków Czajka, wraz ze zrzucanymi przez MPWiK ściekami, do Wisły trafiło łącznie 300 ton azotu i 30 ton fosforu. Zanieczyszczenie wpłynęło na obiżenie się w rzece poziomu tlenu rozpuszczonego w wodzie poniżej granicy dobrego stanu.

Specjaliści Wód Polskich oceniają, że awaria doporowadziła do skażenia cenych i chronionych obszarów surowymi ściekami komunalnymi, które pochodziły z biurowców, szpitali i przedsiębiorstw i mogły zawierać metale ciężkie, detergenty i inne substancje, które w normalnych warunkach zostałyby oczyszczone.

„Wielkość ładunku ścieków oraz ich czas ekspozycji mogą mieć wpływ na miejsca występowania ptaków czy ryb (np. chronionej prawnie różanki). W wyniku zrzutu tworzyły się zastoiska beztlenowe z ogromną ilością biogenów. Bardzo dużo innych obszarów zostało w ten sposób zanieczyszczonych, m.in. dolina Dolnej Wisły, Dolna Wisła Nieszawska, Kampinoski Park Narodowy czy Chełmiński Park Krajobrazowy” – ocenia PGW WP.

Wraz ze ściekami do wody trafiły także rakotwórcze metale ciężkie, które są wchłaniane przez rośliny, będące pożywieniem dla ryb. Ryby mogą być z kolei zjadane przez ludzi i specjaliści z PGW WP zwracają uwagę na niebezpieczny proces bioakumulacji w każdym z ogniw takiego łańcucha. Groźne może być także przenikanie metali ciężkich przez dno i docieranie do ujęć wody pitnej.

W materiale, przygotowanym przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zwrócono także uwagę na to, że „w obszarze, na którym zanieczyszczenia nie zmieszały się jeszcze z głównym nurtem, najważniejszym parametrem był azotan amonowy, który najsilniej wpływa na ryby, chociaż sam w sobie nie jest groźny”.

„Pod wpływem czynników, jakim jest np. temperatura i PH otoczenia, zamienia się on w niezwykle agresywny dla komórek amoniak. W oparciu o dane z 14 września, stężenie azotu amonowego w tej strefie aż cztery razy przekroczyło granicę dobrego stanu wód ustalonego dla Wisły” – wyjaśniono w materiale.

Poinformowano także, że ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie w badanych fragmentach Wisły wynosiła 6,9 mg/l. Taki poziom jest niższy niz granica dobrego stanu i świadczy o niekorzystnych warunkach tlenowych na badanych odcinkach rzeki.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował w sobotę 29 sierpnia, że w oczyszczalni ścieków „Czajka” doszło do awarii. Awarii uległa rura przesyłowa do oczyszczalni, z tego powodu ścieki zaczęły być zrzucane do Wisły. Dla zminimalizowania skutków awaryjnego zrzutu ścieków do rzeki uruchomiono ozonowanie. W związku z awarią w stolicy powołano sztab kryzysowy.

Rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Warszawie, prokurator Agnieszka Zabłocka-Konopka poinformowała 1 września, że w sprawie awarii oczyszczalni „Czajka” zostało wszczęte śledztwo z tytułu niedopełnienia obowiązków służbowych przez urzędników. Zostanie sprawdzone także ewentualne sprowadzenie niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia ludzi oraz uszkodzenie mienia i sprowadzenie katastrofy epidemiologicznej.

Do pierwszej poważnej awarii w warszawskiej „Czajce” doszło w 2019 roku. Była to największa na świecie ekologiczna katastrofa, biorąc pod uwagę ilości ścieków, które trafiły wtedy do Wisły.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Fenix 01.10.2020 09:39

    Naprawdę, nie wierzę “że w sprawie awarii oczyszczalni „Czajka” zostało wszczęte śledztwo z tytułu niedopełnienia obowiązków służbowych przez urzędników. ” pewnie gdyby Wisłę zawrócić, i z waszych klozetów by się wylewało to byście z tym coś zrobili ? A tak skończy się następną awarią “Czajki” w przyszłym roku.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.