Wisła pełna fosforu i azotu po awarii Czajki

Opublikowano: 30.09.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 758

Po awarii oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie do Wisły razem ze ściekami dostało się 300 ton azotu i 30 ton fosforu, informuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (PGW WP).

Jak poinformowało PGW WP, w okresie od 29 sierpnia do 22 września w wyniku awarii oczyszczalni ścieków Czajka, wraz ze zrzucanymi przez MPWiK ściekami, do Wisły trafiło łącznie 300 ton azotu i 30 ton fosforu. Zanieczyszczenie wpłynęło na obiżenie się w rzece poziomu tlenu rozpuszczonego w wodzie poniżej granicy dobrego stanu.

Specjaliści Wód Polskich oceniają, że awaria doporowadziła do skażenia cenych i chronionych obszarów surowymi ściekami komunalnymi, które pochodziły z biurowców, szpitali i przedsiębiorstw i mogły zawierać metale ciężkie, detergenty i inne substancje, które w normalnych warunkach zostałyby oczyszczone.

„Wielkość ładunku ścieków oraz ich czas ekspozycji mogą mieć wpływ na miejsca występowania ptaków czy ryb (np. chronionej prawnie różanki). W wyniku zrzutu tworzyły się zastoiska beztlenowe z ogromną ilością biogenów. Bardzo dużo innych obszarów zostało w ten sposób zanieczyszczonych, m.in. dolina Dolnej Wisły, Dolna Wisła Nieszawska, Kampinoski Park Narodowy czy Chełmiński Park Krajobrazowy” – ocenia PGW WP.

Wraz ze ściekami do wody trafiły także rakotwórcze metale ciężkie, które są wchłaniane przez rośliny, będące pożywieniem dla ryb. Ryby mogą być z kolei zjadane przez ludzi i specjaliści z PGW WP zwracają uwagę na niebezpieczny proces bioakumulacji w każdym z ogniw takiego łańcucha. Groźne może być także przenikanie metali ciężkich przez dno i docieranie do ujęć wody pitnej.

W materiale, przygotowanym przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zwrócono także uwagę na to, że „w obszarze, na którym zanieczyszczenia nie zmieszały się jeszcze z głównym nurtem, najważniejszym parametrem był azotan amonowy, który najsilniej wpływa na ryby, chociaż sam w sobie nie jest groźny”.

„Pod wpływem czynników, jakim jest np. temperatura i PH otoczenia, zamienia się on w niezwykle agresywny dla komórek amoniak. W oparciu o dane z 14 września, stężenie azotu amonowego w tej strefie aż cztery razy przekroczyło granicę dobrego stanu wód ustalonego dla Wisły” – wyjaśniono w materiale.

Poinformowano także, że ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie w badanych fragmentach Wisły wynosiła 6,9 mg/l. Taki poziom jest niższy niz granica dobrego stanu i świadczy o niekorzystnych warunkach tlenowych na badanych odcinkach rzeki.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował w sobotę 29 sierpnia, że w oczyszczalni ścieków „Czajka” doszło do awarii. Awarii uległa rura przesyłowa do oczyszczalni, z tego powodu ścieki zaczęły być zrzucane do Wisły. Dla zminimalizowania skutków awaryjnego zrzutu ścieków do rzeki uruchomiono ozonowanie. W związku z awarią w stolicy powołano sztab kryzysowy.

Rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Warszawie, prokurator Agnieszka Zabłocka-Konopka poinformowała 1 września, że w sprawie awarii oczyszczalni „Czajka” zostało wszczęte śledztwo z tytułu niedopełnienia obowiązków służbowych przez urzędników. Zostanie sprawdzone także ewentualne sprowadzenie niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia ludzi oraz uszkodzenie mienia i sprowadzenie katastrofy epidemiologicznej.

Do pierwszej poważnej awarii w warszawskiej „Czajce” doszło w 2019 roku. Była to największa na świecie ekologiczna katastrofa, biorąc pod uwagę ilości ścieków, które trafiły wtedy do Wisły.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 4,75 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Fenix
Użytkownik
Fenix

Naprawdę, nie wierzę “że w sprawie awarii oczyszczalni „Czajka” zostało wszczęte śledztwo z tytułu niedopełnienia obowiązków służbowych przez urzędników. ” pewnie gdyby Wisłę zawrócić, i z waszych klozetów by się wylewało to byście z tym coś zrobili ? A tak skończy się następną awarią “Czajki” w przyszłym roku.