Wino nie takie zdrowe jak sądzono?

Opublikowano: 20.01.2012 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 507

Wypijaj kieliszek czerwonego wina do obiadu, jeśli chcesz mieć zdrowe serce, jasny umysł i zachować młodość jak najdłużej – przekonywali jakiś czas temu naukowcy. Trzeba o tym zapomnieć. Bo część badań świadczących o korzystnym wpływie napojów alkoholowych na zdrowie została sfałszowana – donosi „New Scientist”.

Do takich wniosków doszły władze University of Connecticut. Przez trzy lata prowadziły one dochodzenie w sprawie prof. Dipaka Dasa, który zarządzał tamtejszym ośrodkiem badań kardiologicznych. Podczas śledztwa wyszło na jaw, że Dipak Das sfałszował dane w 145 przypadkach. Wyniki zfabrykowanych badań pojawiły się na łamach 11 czasopism naukowych – w tym „Journal of Cellular & Molecular Medicine” i „Journal of Agriculture and Food Chemistry”.

Jak podaje „New Scientist” chodzi głównie o wyniki analiz białek metodą Western blot (służąca do wykrywania określonych białek) i dokumentujących te wyniki zdjęcia.

Dipak Das badał między innymi działanie zawartego w czerwonym winie resweratrolu i jego dobroczynny wpływ na organizm. W roku 2008 ogłosił, że także białe wino oraz piwo poprawiają stan zdrowia szczurów, chroniąc ich serca.

W przypadku resweratrolu Das nie był pionierem. Sirtris Pharmaceuticals, firma stworzona w 2004 przez harvardzkiego biochemika Davida Sinclair’a i przedsiębiorcę Christopha Westphal’a, jako pierwsza przeprowadziła serię badań udowadniających, że substancja znajdująca się w czerwonym winie może pomóc żyć zdrowiej i dłużej. Już w 2003 roku, Sinclair ogłosił wyniki badań, w których pokazał, że resweratrol wydłuża długość życia u drożdży.

Jaki był motyw działania prof. Dasa? Jak donosi „News Scientist” profesorem mogła kierować chęć pozyskania większych funduszy z rządowych grantów.

Na podstawie: New Scientist
Źródło: Ekologia.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Murphy 20.01.2012 13:49

    No tak, ludzie to przecież nie drożdże. No chyba że tacy co dużo pieczywa jedzą, to wtedy może mają syty brzuch na dłużej. 😉 Tyle że jedzenie chleba zdrowe nie jest.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.