„Wikipedia” dyskryminuje kobiety?

Opublikowano: 26.08.2021 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1211

„Wikipedia” obchodziła w tym roku swoje 20. urodziny. To jedna z największych wspólnych prac wolontariuszy z całego świata, którzy tworzą i edytują hasła encyklopedii. Wśród edytorów widać pewne trendy – są tacy, którzy stawiają poprzeczkę wysoko i usuwają nieodpowiadające im treści, jak również tacy, którzy patrzą bardziej pobłażliwie.

Okazuje się jednak, że w świecie „Wikipedii” nie jest dobrze. Z badania przeprowadzonego przez amerykańską socjolog Franceskę Tripodi z Centre for Information Technology and Public Life na University of North Carolina w Chapel Hill wynika, że edytorzy częściej oznaczają do usunięcia strony i hasła tworzone przez kobiety niż przez mężczyzn. Kobiety stanowią zaledwie 19 proc. zarejestrowanych użytkowniczek „Wikipedii”, a przypada na nie 25 proc. rekomendacji usunięcia wpisów.

Tripodi wykryła ten przejaw dyskryminacji analizując statystyki procesu oceniania artykułów i wskazywania artykułów do usunięcia od początku 2017 do końca lutego 2020 roku. Robią to wolontariusze, ustalając czy artykuł należy zostawić, usunąć czy połączyć z już istniejącym.

Warto tu wspomnieć o przypadku kanadyjskiej laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2018 roku, Donny Strickland. Okazało się wtedy, że Kanadyjka nie ma swojej strony w Wikipedii. Artykuł o Strickland wcześniej był w Wikipedii, ale edytorzy stwierdzili, że nadaje się do usunięcia – więc został wyrzucony.

Dlaczego tak się stało? Niektórzy krytycy twierdzą, że to kwestia dyskryminacji płci, inni że temat był zbyt niszowy i edytorzy nie mogli zweryfikować podanych informacji.

Tripodi zauważa, że określenie, czy temat jest niszowy, czy ważny (czego przecież dokonują zarejestrowani edytorzy-wolontariusze), prowadzi do dyskryminacji ze względu na płeć. Większość edytorów stanowią mężczyźni. Z raportu Wikimedia z 2018 roku wynika, że biorą 90 proc. udziału w projektach związanych z „Wikipedią”. Poza tym o dokonaniach kobiet nie zawsze się pisze, przez co może być trudniej znaleźć źródła potwierdzające znaczenie tematu.

Wikimedia Foundation, która finansuje „Wikipedię”, przyznaje, że artykuły w wirtualnej encyklopedii nie są reprezentatywne jeśli chodzi o wpływ kobiet na historię, bo mimo wszystko odzwierciedlają światowe uprzedzenia i tendencje do dyskryminacji.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.