WikiLeaks ujawnia kulisy tworzenia ACTA
W związku z zamieszaniem wokół ACTA, portal WikiLeaks ujawnił zestawienie depesz obrazujące przebieg tajnych negocjacji związanych z tworzeniem porozumienia.
Z depesz opublikowanych przez WikiLeaks wynika, że USA zależało na tym, aby porozumienie zostało podpisane jedynie przez zainteresowane państwa i nie było negocjowane na poziomie organizacji międzynarodowych takich jak OECD, G8 i Parlament Europejski.
Twórcy ACTA zdawali sobie sprawę, że poziom utajnienia negocjacji „jest większy niż standardowy” i najprawdopodobniej wywoła protesty.
W depeszy z Tokio z 28 czerwca 2006 roku pojawia się informacja dotycząca stanowiska pełnomocnika rządu USA ds. Handlu zagranicznego. Nalegał on, aby porozumienie pomijało organizacje międzynarodowe, ponieważ w przeciwnym razie można byłoby napotkać trudności przy tworzeniu dokumentu o „wysokich standardach”.
Z treści depesz opublikowanych przez WikiLeaks wynika, że twórcy ACTA od początku byli świadomi, że włączenie struktur międzynarodowych w proces tworzenia porozumienia będzie nastręczał wiele problemów, dlatego zdecydowano, że najlepiej byłoby przeprowadzić rozmowy z poszczególnymi krajami UE, a dopiero po fakcie włączyć we wszystko Komisję Europejską.
Już od początku tajność negocjacji ACTA budziła poważne zastrzeżenia internautów oraz mediów. Stefan Johansson, reprezentant UE w czasie szwedzkiej prezydencji zwracał uwagę na fakt, że USA mogły konsultować projekt porozumienia z różnymi środowiskami i dopasować go do własnych potrzeb, a krajom Unii Europejskiej nie dano żadnej szansy na prowadzenie konsultacji i negocjacji.
Opracowanie: Piotr Łuczuk
Na podstawie: WikiLeaks
Źródło: Niezależna.pl