„WikiLeaks” ujawnia dokumenty o ataku chemicznym w Syrii

Opublikowano: 25.11.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1817

WikiLeaks opublikowała list do szefa gabinetu Roberta Fairweathera od jednego z pracowników misji Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w Syrii. W swojej wiadomości pracownik zauważa, że jego koledzy zniekształcają informacje na temat ataku chemicznego.

Według autora listu, w zredagowanej wersji raportu organizacji informacje były podawane wybiórczo. Fałszywe wnioski zostały również podane w oddzielnych podsumowaniach. Jako przykład przytacza zredagowaną część raportu, w której stwierdzono, że misja ma dowody na użycie chloru w ataku chemicznym. Jednocześnie autor podkreśla, że odkryto tylko małe cząsteczki substancji, które można znaleźć w zwykłym wybielaczu. Taką zamianę pojęć nazywa hipokryzją.

Jak zauważono w oryginalnej wersji raportu, misja nie znalazła wystarczających dowodów na to, że w pojemnikach znalezionych w miejscu „ataku” znajdowała się trująca substancja. Jednak w zredagowanej wersji brakuje tej części.

Ponadto autor listu zwraca uwagę na to, że komentarze komisji, dotyczące objawów ofiar, które różnią się od tych, jakie występują zwykle w przypadku zatrucia chemicznego, zostały usunięte z nowej wersji raportu.

Całkowicie usunięta z raportu została również część, w której omawiano położenie pojemników na miejscu domniemanego ataku. Była to analiza tego, czy zostały użyte w ataku chemicznym, czy po prostu znajdowały się w określonym miejscu.

Podsumowując, autor zauważa, że takie zmiany w tekście raportu zwiększają poziom uprzedzeń, co może podważyć reputację misji i organizacji.

„WikiLeaks” donosi, że poprawki do ostatecznego tekstu raportu mogły być wprowadzone pod naciskiem szefa OPCW w owym czasie – tureckiego dyplomaty Ahmeta Üzümcü.

Kraje zachodnie oskarżyły Damaszek o atak chemiczny na syryjskie miasto Duma we wschodniej Gutcie, który rzekomo miał miejsce 7 kwietnia 2018 roku i zagroziły atakami wojskowymi. Jako dowód na atak chemiczny organizacja Białych Hełmów wykorzystała materiał filmowy, przedstawiający rzekomo poszkodowanych w nim mieszkańców Dumy, w tym dzieci. Później osoby przedstawione na filmie zgłosiły, że nie widziały żadnego ataku. Jedna z nich powiedziała, że nieznani sprawcy siali w mieście panikę, po czym próbowali zgromadzić ludzi w szpitalu. Tam polano ich wodą, nie wyjaśniając niczego, a następnie wypuszczono. Lekarze pracujący w tym czasie w szpitalu potwierdzili, że pacjenci nie mieli oznak zatrucia chemicznego.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że celem wiadomości o użyciu toksycznych substancji przez wojska syryjskie była ochrona terrorystów i uzasadnienie ewentualnych ataków z zewnątrz. Przy tym Sztab Generalny z wyprzedzeniem poinformował o przygotowaniu prowokacji przez bojowników we wschodniej części Guty, z inscenizacją użycia broni chemicznej.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 9, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
edek
Użytkownik
edek

Co z tego?
Wystarczy spytać na ulicy przeciętnego Polaka czy innego Amerykanina o Asada.
“A to ten, co gazował dzieci!”
Tak samo Saddam “miał” broń biologiczną i atomową.
I ci z tego, że od dawna wiadomo, że to kłamstwo?
Polskie pętaki dalej okupują z USA ten kraj.
Ci najmniej milion ofiar napaści na Irak.
To bez znaczenia…

polach
Użytkownik
polach

@edek
Ja wśród znajomych obserwuję i tak wzrost wiedzy i świadomości więc nie narzekaj tylko kto nieco otwarty mów mu jak jest, a jak nie ogląda TV to już jest gitara, tacy powoli się przełamują ale warunek to przestać oglądać i słuchać kłamstw z głównego ścieku medialnego.

edek
Użytkownik
edek

@polach
Pełna zgoda.
Tylko to wciąż promile.
Tv tak ogłupia, że nawet teoretycznie mądrzy i inteligentni ludzie, po kilku fakultetach, są jak zahipnotyzowani…

Cosmo
Użytkownik

Dlaczego konfederacja dostała się do Sejmu, pomimo, iż nie istniała w mediach głównego ścieku? Dzięki Internetowi. Uważam, że dzięki Braunowi, który na przestrzeni lat (tak samo jak Michalkiewicz), naświetlał ludzią jak wygląda rzeczywistość. Przysłowia są mądrością narodów a jak wiemy, kropla drąży skalę. Zobaczymy ile wydrąży do kolejnych wyborów. Najważniejsze to nienarzekać i nie być biernym licząc na to, że robotę zrobiła inni. Sami znacie najlepiej swoje otoczenie. Jeśli jest pole do rozmowy, to trzeba dyskutować. Cenzura w internecie i pozostałych mediach postępuje, zatem w coraz większym stopniu to na rozmowie będzie opierać się szerzenie prawdy (czymkolwiek ona jest).

Aida
Użytkownik

Cosmo
*ludziom