Wigilia i Wielki Piątek będą dniami wolnymi od pracy?

Opublikowano: 11.12.2018 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1878

Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło w Sejmie projekt ustawy z nowymi dniami wolnymi od pracy w 2019. Ma być ich więcej niż w bieżącym roku.

Za projekt odpowiedzialny jest poseł Mieczysław Kasprzak. W rozmowie z dziennikarzami gazety.pl argumentował, że w Wigilię świąt Bożego Narodzenia 24 proc. badanych przez portal Praca.pl przyznało, że tego dnia i tak wychodzi z pracy wcześniej. Z kolei Wielki Piątek jest według ludowców jednym z najważniejszych świąt w Polsce”.

Pytany jednak podczas konferencji prasowej o to, jak prezentują się ekonomiczne koszty projektu zawierającego dwa kolejne dni wolne od pracy, stwierdził, że na razie nie da się ich konkretnie oszacować.

“W wyjątkowe świąteczne dni wydajność w polskich firmach i tak spada, gdyż pracownicy albo decydują się na urlopy, albo załatwiają tylko najpilniejsze sprawy i idą do domu. Wprowadzenie nowych świąt byłoby więc unormowaniem prawnym istniejącego obyczaju. Ważniejsza jest dbałość o wspólnotę rodzinną” – powiedział mediom.

To nie pierwsza podobna inicjatywa. W lutym 2018 o wolny Wielki Piątek postulował już Marian Zembala z PO, były wiceminister zdrowia. Natomiast ludowcy już w 2016 próbowali przeforsować, aby w te dwa dni pracować można było jedynie cztery godziny. Wtedy koszt projektu członkowie PSL szacowali na 300 mln zł. Władysław Kosiniak-Kamysz miał wówczas powiedzieć, że „cena za połączenie życia zawodowego z życiem rodzinnym nie jest duża”.

Najbliższe posiedzenie Sejmu rozpocznie się 12 grudnia i potrwa dwa dni. Jeżeli projekt PSL spotka się z aprobatą – wolna byłaby dopiero przyszłoroczna Wigilia. W 2018 roku dni ustawowo wolnych od pracy było 14 (ostatni wprowadził PiS – to 12 listopada, dzień po Święcie Niepodległości). Tymczasem do dalszych prac w komisji skierowano inny, obywatelski projekt PSL – znoszący podatek od emerytur. Rozpatrzy go Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. Jak podaje portal Money.pl, już raz taki pomysł przepadł głosami posłów PiS.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

 1. cacor 11.12.2018 23:10

  Guzik prawda.
  Jak będzie Wigilia wolna – to wcześniej z pracy będzie się wychodzić 23. grudnia.
  Jak Wielki Piątek będzie wolny – to wcześniej z pracy będzie się wychodzić we czwartek, też Wielki…
  Sylwester – podobnie…
  Wolę tak jak jest obecnie – niby dzień roboczy – ale na zdecydowanie wolniejszych obrotach.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.