Więzienie dla muzułmanów za zamieszki

Opublikowano: 14.02.2023 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 2322

Pięciu muzułmanów, którzy brali udział w agresywnych rozruchach w kilku miastach w Szwecji po spaleniu „Koranu” przez Rasmusa Paludana w 2022 roku, usłyszeli w ubiegłym tygodniu surowe wyroki.

Dwóch z nich zostało skazanych dodatkowo za ataki na funkcjonariuszy. Sąd uznał, że powinni zostać pozbawieni wolności na okres od 4 do 5 lat.

Spośród oskarżonych Adham Aghel Dawood, lat 43, wymierzył w policjanta racę i ją odpalił; uderzyła ona funkcjonariusza w klatkę piersiową i wybuchła na ziemi. 21-letni Mohammed Suleiman zrobił to samo, trafiając w grupę policjantów. Sąd rejonowy w Linköping, gdzie miały miejsce rozruchy, uznał to za zamierzoną przemoc wobec funkcjonariuszy policji.

Do wyroków pozbawienia wolności doliczono także odszkodowanie, które muszą zapłacić za zniszczone samochody policyjne oraz odszkodowania dla policjantów, łącznie w wysokości 1,1 mln koron szwedzkich (ok. 470 tys. pln). Sąd uznał, że relatywnie małe rany funkcjonariuszy nie stanowią czynnika łagodzącego wyrok. „Brak poważnych uszkodzeń ciała wydaje się być raczej przypadkowy i poza kontrolą sprawców”, czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Szczególną uwagę prokuratury zwrócił Dawood, który nie tylko brał udział w zamieszkach, ale na ujawnionych materiałach wideo widać, jak steruje tłumem i kieruje go w kierunku policji. Otrzymał najwyższy ze wszystkich oskarżonych wyrok pięciu lat pozbawienia wolności.

Najmłodszym oskarżonym był 18-latek Hassan Al Abdullah, który rzucał kamieniami w radiowozy i policjantów, uderzał też łokciami i kamieniami w samochody policyjne. Dwa tygodnie przed zamieszkami skończył osiemnaście lat. Teraz ma odsiedzieć cztery lata w więzieniu.

Komentatorzy zauważają zmianę w podejściu szwedzkiego wymiaru sprawiedliwości do takich spraw i wyroki odbierane są jako surowe w stosunku do szkód, jakie wyrządzili sprawcy. Czy to oznaka, że kończy się w Szwecji pobłażanie dla radykalizmu?

Autorstwo: Jan Wójcik
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.