Uwięzienie Assange’a to zastraszenie dziennikarzy na całym świecie

Opublikowano: 23.05.2023 | Kategorie: Media, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1802

Żona założyciela „WikiLeaks” Juliana Assange’a Stella powiedziała 22 maja w National Press Club of Australia w Canberze, że uwięzienie jej męża było ciosem dla wolności słowa i próbą zastraszenia dziennikarzy na całym świecie poprzez legitymizację ich prześladowań.

Jej zdaniem uwięzienie Assange’a jest wykorzystywane przez władze „jako środek odstraszający, aby zastraszyć dziennikarzy i zmusić ich do poddania się”. „Pomimo całej tej gadaniny o tym, że wolność prasy jest niezbędna w demokratycznym społeczeństwie, sprawa przeciwko Julianowi jest precedensem, który pozwala władzom każdego kraju legitymizować ściganie karne dziennikarzy” — wskazała Stella Assange.

Żona założyciela „WikiLeaks” podkreśliła, że „traktowanie Assange’a przez Stany Zjednoczone spowodowało globalną zmianę i stworzyło nowe normy, które pozwalają rządom uniknąć więzienia dziennikarzy”. „Jeśli zostanie poddany ekstradycji, zostanie dosłownie pochowany w najgłębszym i najciemniejszym miejscu amerykańskiego systemu więziennictwa. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby za wszelką cenę uniknąć amerykańskiego więzienia” — powiedziała, dodając, że „ekstradycja w tym przypadku jest kwestią życia i śmierci”.

Przemówienie Stelli Assange miało miejsce dwa dni po masowym wiecu poparcia dla założyciela „WikiLeaks”, który odbył się w Sydney. W środę 24 maja w centrum metropolii ma odbyć się kolejna demonstracja, której uczestnicy będą domagać się uwolnienia Assange’a.

Przypominamy, że w środę 20 kwietnia 2022 r. Westminsterski Sąd Magistracki w Londynie wydał nakaz ekstradycji dziennikarza i założyciela „WikiLeaks” Juliana Assange’a do Stanów Zjednoczonych. Zwracając się do Assange’a, sędzia Goldspring powiedział, że „nie ma innego wyjścia”. Ostateczną decyzję w sprawie ekstradycji miała podjąć minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii, która 17 czerwca 2022 r. oficjalnie zatwierdziła wyrok i zezwoliła na ekstradycję australijskiego dziennikarza do Stanów Zjednoczonych.

Julian Assange jest znany na całym świecie dzięki swoim materiałom demaskującym zbrodnie USA, m.in. podczas operacji wojskowych na Bliskim Wschodzie. Na przykład w 2010 r. „WikiLeaks” upubliczniła tajne nagranie wideo armii amerykańskiej, na którym widać jak amerykański helikopter w Bagdadzie w 2007 r. zabija co najmniej 18 cywilów.

Źródło: pl.News-Front.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.