Liczba wyświetleń: 1802
Żona założyciela „WikiLeaks” Juliana Assange’a Stella powiedziała 22 maja w National Press Club of Australia w Canberze, że uwięzienie jej męża było ciosem dla wolności słowa i próbą zastraszenia dziennikarzy na całym świecie poprzez legitymizację ich prześladowań.
Jej zdaniem uwięzienie Assange’a jest wykorzystywane przez władze „jako środek odstraszający, aby zastraszyć dziennikarzy i zmusić ich do poddania się”. „Pomimo całej tej gadaniny o tym, że wolność prasy jest niezbędna w demokratycznym społeczeństwie, sprawa przeciwko Julianowi jest precedensem, który pozwala władzom każdego kraju legitymizować ściganie karne dziennikarzy” — wskazała Stella Assange.
Żona założyciela „WikiLeaks” podkreśliła, że „traktowanie Assange’a przez Stany Zjednoczone spowodowało globalną zmianę i stworzyło nowe normy, które pozwalają rządom uniknąć więzienia dziennikarzy”. „Jeśli zostanie poddany ekstradycji, zostanie dosłownie pochowany w najgłębszym i najciemniejszym miejscu amerykańskiego systemu więziennictwa. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby za wszelką cenę uniknąć amerykańskiego więzienia” — powiedziała, dodając, że „ekstradycja w tym przypadku jest kwestią życia i śmierci”.
Przemówienie Stelli Assange miało miejsce dwa dni po masowym wiecu poparcia dla założyciela „WikiLeaks”, który odbył się w Sydney. W środę 24 maja w centrum metropolii ma odbyć się kolejna demonstracja, której uczestnicy będą domagać się uwolnienia Assange’a.
Przypominamy, że w środę 20 kwietnia 2022 r. Westminsterski Sąd Magistracki w Londynie wydał nakaz ekstradycji dziennikarza i założyciela „WikiLeaks” Juliana Assange’a do Stanów Zjednoczonych. Zwracając się do Assange’a, sędzia Goldspring powiedział, że „nie ma innego wyjścia”. Ostateczną decyzję w sprawie ekstradycji miała podjąć minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii, która 17 czerwca 2022 r. oficjalnie zatwierdziła wyrok i zezwoliła na ekstradycję australijskiego dziennikarza do Stanów Zjednoczonych.
Julian Assange jest znany na całym świecie dzięki swoim materiałom demaskującym zbrodnie USA, m.in. podczas operacji wojskowych na Bliskim Wschodzie. Na przykład w 2010 r. „WikiLeaks” upubliczniła tajne nagranie wideo armii amerykańskiej, na którym widać jak amerykański helikopter w Bagdadzie w 2007 r. zabija co najmniej 18 cywilów.
Źródło: pl.News-Front.info