Wieś bez pracy

Opublikowano: 14.07.2012 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 770

Prawie 900 tysięcy osób na terenach wiejskich nie ma zatrudnienia. Sytuacja na wiejskim rynku pracy jest znacznie trudniejsza niż w miastach.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, w maju w urzędach pracy zarejestrowanych było dokładnie 866,9 tys. bezrobotnych zamieszkałych na wsi. To o ponad 20 tys. więcej niż przed rokiem i jednocześnie najwięcej od pięciu lat – wynika z najnowszych danych GUS. Co istotne, na wsi żyje 39 proc. ludności naszego kraju, podczas gdy 43 proc. wszystkich bezrobotnych pochodzi ze wsi.

Sprawy przybierają jeszcze gorszy obrót, gdy pod uwagę weźmie się osoby, których nie obejmują oficjalne statystyki – nie zarejestrowane jako bezrobotni, ale nie mające pracy w gospodarstwach chłopskich. „Rolnictwo może ukrywać około 550 tys. osób praktycznie bezrobotnych” – mówi dr Bożena Karwat-Woźniak z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Dodaje, że w ostatnim roku ich liczba zwiększyła się o ok. 50 tys., ponieważ w rolnictwie przybywa maszyn, które zastępują ludzką pracę.

Z kolei zdaniem prof. Katarzyny Duczkowskiej-Małysz z SGH ukryte bezrobocie w rolnictwie jest jeszcze większe i obejmuje od 800 tys. do nawet miliona osób. Jej zdaniem jest ich tak dużo, ponieważ dominują małe gospodarstwa rolne, w których jest niewiele pracy. „A dopiero gospodarstwa o powierzchni ponad 50 ha dają zatrudnienie dwóm osobom przez cały rok” – podkreśla prof. Duczkowska-Małysz. Tymczasem, jak wynika z powszechnego spisu rolnego przeprowadzonego jesienią 2010 r. przez GUS, tak dużych gospodarstw jest tylko 27 tys. Wszystkich – aż 2,3 mln.

Rolników wśród zarejestrowanych bezrobotnych zamieszkałych na wsi jest dosłownie garstka. W maju było ich tylko 49,3 tys. „To dlatego, że w większości rolnicy, którzy nie mają zajęcia, nie mogą się zarejestrować w urzędach pracy jako osoby bezrobotne, nawet jeśli pracowali dodatkowo na etacie poza rolnictwem” – ocenia dr Karwat-Woźniak. Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia, bezrobotnym może być osoba, która nie jest właścicielem lub posiadaczem nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczających 2 hektary przeliczeniowe. Innymi słowy, rolnik, który ma więcej niż 2 ha, bezrobotnym w myśl przepisów być nie może…

Zdaniem dr Karwat-Woźniak jednym z powodów problemów z bezrobociem na wsiach jest również to, że powstaje tam mało mikroprzedsiębiorstw, bo siłą rzeczy jest tam znacznie mniejsze zapotrzebowanie na ich towary i usługi niż w mieście.

Polska miała być drugą Japonią, drugą Ameryką, drugą Irlandią itd. Tymczasem stajemy się drugą II Rzeczpospolitą, w której jednym z kluczowych problemów społecznych było istnienie na wsi kilkumilionowej armii „ludzi zbędnych”, jak ich wówczas zwano.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

12 komentarzy

  1. senseimarcel 14.07.2012 10:25

    Wiadomo, na obecną władze głosowali młodzi, wykształceni z wielkich ośrodków.

  2. Devi 14.07.2012 12:18

    Nie ma pracy na wsi, ale za to są dotacje. Może chcieli by zamienić dotacje i nieróbstwo za ciężką pracę w mieście? Wątpię.

  3. Janusz Korczynski 14.07.2012 12:25

    Devi,
    Nierobem to możesz nazwać jakiegoś właściciela firmy, na którego pracują inni, a nie bezrobotnych ze wsi, bo oni dotacji nie mają… Bo to są bezrobotni! Czyli osoby, które nie mają utrzymania, a nie osoby prowadzące działalność rolniczą…

  4. hashi 14.07.2012 12:43

    Nie przesadzajmy na wsi ludzie sami się mogą wyżywić a pracy jest w bród od wiosny do późnej jesieni. Nie jest to lekka praca bo fizyczna ale jest. Sporo ludzie też prowadzi domowe interesy w szarej strefie, sporo tez przeszło na hodowlę.

  5. norbo 14.07.2012 15:21

    No to uwzględniając emigrantów i ukryte bezrobocie w rolnictwie mamy stope bezrobocia przekraczającą 25 procent….

  6. zbig45 14.07.2012 18:12

    a Sawicki tak się lansował podczas EURO

  7. Devi 14.07.2012 19:20

    @Janusz Korczynski
    Za dużo inspirujesz się Marksem, Engelsem i innymi oszołomami bez wyobraźni.

  8. norbo 14.07.2012 19:50

    @Devi, a ty za dużo rzucasz bezpodstawnych oskarżeń….

  9. Il 14.07.2012 22:27

    miasta pasożytniczych nwo obywateli.

    Prawdziwi wioskowi ludzie pracę mają nawet w nocy gdy jakiś złodziej okrada ich gospodarstwo. Miasta okradają wsie marnując energię elektryczną, niszcząc przyrodę i marnując żywność.

  10. poprostujakub 15.07.2012 08:57

    Sporo ludzi pracuje po prostu w szarej strefie, a im jest ciężej się utrzymać, tym więcej.

  11. rebelia 15.07.2012 09:59

    @Devi
    A ty zapewne za dużo się inspirujesz trollingiem w internecie. Bo jedyne co robisz, to rzucasz pożyczonymi hasełkami i szczekasz na innych. Czy kiedykolwiek udowodniłeś jakąś swoją tezę? Czy byłeś w ogóle kiedykolwiek na wsi? Pewnie jeszcze nie dawno jedynym twoim argumentem było “Jesteś gupi, bo masz wsiurskie ciuchy i wyglądasz jak pasztet”. Takie wrażenie sprawiasz.

  12. Hassasin 15.07.2012 10:35

    @senseimarcel …większa dyscyplina przy urnach wyborczych na wsi , i przechodzi , ostatnio dość sensownie pragmatyczny PSL . W 90 % składający się z posłów narodowości polskiej (najwyższy wynik w sejmie ) 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.