Wiemy, kto będzie reprezentował Polskę w Witebsku

Zakończyły się polskie eliminacje do Międzynarodowego Festiwalu „Słowiański Bazar w Witebsku 2018″.

Wiemy już kto będzie w tym roku reprezentował nasz kraj na największym międzynarodowym festiwalu piosenki na Białorusi. Eliminacje były wielostopniowe. W Teatrze Capitol w Warszawie w miał miejsce finał konkursu, w którym wzięło już udział tylko ośmioro najlepszych artystów. Poziom konkursu był więc bardzo wysoki. Jury zdecydowało, że do Witebska pojedzie Sylwia Zelek, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, finalistka „Międzynarodowego Festiwalu Piosenki — Anna German” w Moskwie. Piosenkarka występowała już w Rosji, USA i Meksyku. Repertuar operowy i kantatowo-oratoryjny prezentowała m.in.: w Filharmonii Świętokrzyskiej oraz w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Śpiewała również w koncertach „Muzyka Filmowa Ennio Morricone” i „Whitney Houston Symfonicznie” w Sali Kongresowej w Warszawie

Białoruski festiwal, o czym zapewne nie wszyscy wiedzą, ma swój początek w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W tych czasach Witebsk był partnerskim miastem Zielonej Góry. W Zielonej Górze od lat odbywał się już Festiwal Piosenki Radzieckiej. Dlatego też w 1988 roku, na najwyższym szczeblu w ZSRR zdecydowano, że na zasadzie wzajemności w Związku Radzieckim urządzą festiwal piosenki polskiej, właśnie w siostrzanym dla Zielonej Góry Witebsku. W rekordowym tempie zbudowano największy (a jakże, w tych czasach wszystko co radzieckie musiało być większe i lepsze) amfiteatr w Europie. Ostatnie prace wykończeniowe trwały jeszcze dzień przed rozpoczęciem festiwalu.

Festiwal nazwano „Wszechzwiązkowym Festiwalem Piosenki Polskiej”. Pod tą nazwą zorganizowano dwie jego edycje w 1988 i w 1990 roku. To było wydarzenie o wysokiej randze w ZSRR.

„Obecne święto jest przejawem duchowej bliskości narodów Polski i ZSRR i ich wzajemnego zainteresowania” — takie posłanie przesyłał do gości festiwalu sam sekretarz KC KPZR, Michaił Gorbaczow, a Telewizja Polska nadawała codzienne relacje z przebiegu festiwalu. Festiwal odbywał się w czasie najważniejszego święta PRL 22 lipca. Delegacje obydwu krajów udały się na miejsce bitwy pod Lenino. Świętowanie zakończyła uroczysta akademia poświęcona rocznicy proklamowania Manifestu PKWN. Odsłonięto również pomnik poświęcony polsko-radzieckiej współpracy w kosmosie. Na postumencie umieszczono podobizny Mirosława Hermaszewskiego i radzieckiego kosmonauty Piotra Klimuka z którym odbył swój lot w kosmos. Do Witebska zawitały gwiazdy ówczesnej polskiej sceny, Maryla Rodowicz, Krystyna Prońko, Alicja Majewska i Michał Bajor, Zbigniew Wodecki, Krzysztof Krawczyk, ale także wykonawcy młodego pokolenia jak Bajm czy Papa Dance. W festiwalowym konkursie brali jednak udział amatorzy z całego terytorium ZSRR. Podczas pierwszej edycji wygrała pracownica „Izmaiłowskiego Parku Kultury w Moskwie” Dżemma Halid i uczennica ze szkoły muzycznej w Kaliningradzie, Marina Zacharowa.

Festiwal spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem narodów ZSRR. W amfiteatrze koncerty oglądało 10 tys. widzów a wokół niego koczowało 50 tys. ludzi, którzy zjechali się z różnych części ZSRR, by uczestniczyć w tym wydarzeniu. Po pierwszym festiwalu, radziecka firma „Melodia” wydała album z wyborem piosenek z konkursu („Всесоюзный фестиваль польской песни”, „Мелодия”, 1989).

Druga edycja w 1990 roku nie miała już takiej pompy. Potem Związek Radziecki się zawalił, a wraz z nim sam festiwal. Wznowiono go w roku 1992, ale już pod dzisiejsza nazwą „Słowiański Bazar” zatracił on swój ściśle polski charakter. To na nim miała swój debiut w 1994 roku Anna Maria Jopek. Festiwal wbrew nazwie, nie ogranicza się też tylko do słowiańskiego kręgu kulturowego i naszej słowiańskiej muzyki. Biorą w nim udział artyści z całego świata. Na scenie witebskiego amfiteatru często śpiewają artyści z Kuby i Wenezueli.

Obecnej edycji, jak i poprzednich, transmitować Telewizja Polska zapewne nie będzie. Zainteresowani muszą go szukać w lipcu na białoruskich i rosyjskich kanałach. Melomani mogą na Białoruś pojechać. Ja natomiast zapraszam do obejrzenia fragmentów występów wszystkich ośmiorga finalistów i krótką rozmowę ze zwyciężczynią polskich eliminacji.

Autorstwo: Jarosław Augustyniak
Źródło: pl.SputnikNews.com