Wieloletnia wojna w Afganistanie dobiega końca

Opublikowano: 12.10.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1072

Coraz więcej wskazuje na to, że jedna z najdłuższych wojen XXI wieku dobiega końca. Od dłuższego czasu wiadomo, że Stany Zjednoczone powoli wycofują swoje wojska z Afganistanu. Jednak Donald Trump niespodziewanie ogłosił, że amerykańscy żołnierze powrócą do kraju jeszcze przed końcem 2020 roku.

W lutym bieżącego roku, USA i Talibowie podpisali porozumienie, które ma kluczowe znaczenie dla zakończenia tej wojny. Stany Zjednoczone i NATO zobowiązały się do wycofania sił zbrojnych z Afganistanu w ciągu 18 miesięcy, czyli do końca sierpnia 2021 roku. W zamian, talibowie mieli ograniczyć ataki na wojska oraz uniemożliwić al-Kaidzie prowadzenie jakiejkolwiek działalności na kontrolowanych przez siebie terytoriach.

Wyjście z Afganistanu jest w bardzo dużej mierze uzależnione od dalszych zachowań talibów i przestrzegania przez nich porozumienia. Dlatego amerykańscy wojskowi i urzędnicy byli zaskoczeni, gdy prezydent Donald Trump napisał na „Twitterze”, że siły zbrojne USA opuszczą Afganistan jeszcze przed świętami, czyli znacznie wcześniej niż zakłada porozumienie.

Po raz kolejny okazuje się, że nikt nie wiedział o planach Trumpa, a tym bardziej nikt nie otrzymał rozkazu, aby przyspieszyć wyjście z Afganistanu. Doradca ds. Bezpieczeństwa Narodowego Robert O’Brien powiedział, że na dzień dzisiejszy, w Afganistanie wciąż stacjonuje ponad 4,5 tysiąca żołnierzy, a zgodnie z pierwotnym planem, na początku 2021 roku liczba ta zostanie zredukowana do 2,5 tysiąca.

Talibowie oczywiście przyjęli zapowiedź Trumpa z zadowoleniem. Warto dodać, że przedstawiciele tego islamskiego ugrupowania wciąż nie spełnili wszystkich wymogów porozumienia, natomiast negocjacje pokojowe z afgańskim rządem wciąż trwają, przebiegają bardzo powoli i nie wiadomo, co będzie dalej.

Również NATO nie było najwyraźniej przygotowane na przedwczesne wycofanie się wojsk USA z Afganistanu. Sekretarz Generalny Jens Stoltenberg stwierdził jednak, że skoro wszyscy razem pojechali na wojnę do Afganistanu, to teraz wszyscy razem powinni go opuścić. Na dzień dzisiejszy trudno powiedzieć, czy wycofanie wojsk USA faktycznie nastąpi do końca 2020 roku. Nie wiadomo, czy wpis Donalda Trumpa jest nastawiony wyłącznie na zbliżające się wybory prezydenckie. Istnieje też możliwość, że konflikt w Afganistanie wybuchnie na nowo, a wtedy Stany Zjednoczone i NATO mogą zmienić plany.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: MilitaryNews.com, France24.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o