Wielkie sprzątanie światowych oceanów

Opublikowano: 13.07.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 642

Na wodach Morza Północnego rozpoczęła się budowa gigantycznej oczyszczalni wód oceanicznych, która ma uchronić cywilizację przed realizacją ponurej wizji utonięcia w niezliczonej ilości plastiku. Zanieczyszczone środowisko morskie jest niebezpieczne nie tylko dla statków, nurków i plażowiczów – jest zagrożeniem dla życia morskiego, a tym samym dla ludzi.

Projekt o nazwie Ocean Cleanup testowany będzie przez najbliższych 10 lat, a w jego trakcie ma zostać usunięte z wód Oceanu Atlantyckiego aż 4 z 8 milionów ton tworzyw sztucznych, które co roku do niego trafiają. Oczyszczalnia sukcesywnie będzie rozbudowywana, gdyż naukowcy chcą aby docelowo miała do 100 kilometrów długości. W ten sposób łatwiej i szybciej będzie można wyłapywać zalegające w wodzie śmieci.

Kolejnym celem sprzątania światowych wód będzie Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, na którą składa się dryfujące skupisko 4 milionów ton śmieci i plastikowych odpadów, utworzone przez prądy oceaniczne w północnej części Oceanu Spokojnego, między Kalifornią a Hawajami.

To największe w historii ludzkości przedsięwzięcie zostanie zrealizowane przy pomocy bardzo nowatorskiego systemu. Jest to pomysł Boyana Slata – założyciela i dyrektora generalnego The Ocean Cleanup, który w 2015 roku podczas największej konferencji technologicznej w Azji – Seoul Digital Forum, ogłosił, że pierwszy pasywny system sprzątania plastykowych zanieczyszczeń zostanie uruchomiony w 2016 roku. Polega on na wrzuceniu do wody tysięcy boi łączących ze sobą pływające w pełni automatyczne stacje przetwarzania odpadów.

Plastikowe odpady, pchane prądami morskimi, trafiać mają samodzielnie do stacji, które automatycznie (zasilane energią słoneczną) będą odseparowywać sztuczne śmieci od materii organicznej, która mogłaby się tam przypadkiem dostać. Boyan Slat po raz pierwszy pomysł ten zaproponował w pracy napisanej do szkoły, jednak był on tak dobry, że dzięki niemu wygrał wiele konkursów i zwrócił na siebie uwagę naukowców zajmujących się morskim życiem. Obecnie poszukuje się najlepszego sposobu, by spożytkować zgromadzone odpady, jako alternatywne źródło energii.

Ponad 100 naukowców sprawdziło ten niezwykły system w obszarze Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci i stwierdzili oni jednomyślnie, że to po prostu działa, dlatego chcą go teraz zastosować na większą skalę.

Szacuje się, że tylko w wodach Oceanu Spokojnego znajduje się aż 100 milionów ton śmieci, które w większej części nie stanowią zwartej masy, lecz zawiesinę, która w ławy sposób wchłaniania jest przez organizmy zwierząt. Zarówno pył plastikowy, jak i większe odpady, trafiają do sieci troficznej. Niestrawne elementy, blokując układ pokarmowy, powodują śmierć zwierząt morskich, w tym ponad miliona ptaków i 100 tysięcy ssaków rocznie.

Autorstwo: Preston
Na podstawie: Geekweek.pl, Divers24.pl
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

2

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Light 13.07.2016 22:56

    To w końcu KTO to będzie budował? I co to jest “Ocean Cleanup”? Zero informacji na ten temat…

  2. NataliaNawrot 02.12.2022 11:06

    Ile lat musiało minąć żeby się ludzkość w końcu obudziła i uświadomiła sobie, że zaśmiecamy środowisko, w którym nasze dzieci i wnuki będą musiały żyć. Taka odnowa biologicznych zasobów to bardzo ważna kwestia, z czego już coraz więcej osób zaczyna sobie zdawać sprawę. Sprzątanie świata staje się tematem powszechnym, co mnie bardzo cieszy. Jest też coraz więcej przedsiębiorstw, które dbają o środowisko i czystość, chociażby https://renewals.pl/ ale tak naprawdę każdy z nas musi czuć tą odpowiedzialność. I co najważniejsze, trzeba przekazywać to naszym dzieciom, dlatego takie artykuły są bardzo cenne.

  3. KrystekW 13.12.2022 10:00

    A wystarczyłoby, żebyśmy po prostu zaczęli mniej śmiecić. Ale tak naprawdę nikt się nad tym nie zastanawia, dopóki nie dojdzie do skrajnej sytuacji, przykładowo katastrofy ekologicznej związanej z oceanami lub topnienie lodowców. Zawsze myślenie zaczyna się za późno, bo dopiero po fakcie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.