Wielkie protesty przeciw paszportom szczepionkowym w Kanadzie

Opublikowano: 15.08.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1954

Tłum w Montrealu, który rozciągał się na co najmniej cztery do pięciu przecznic na René-Lévesque Boulevard West, zaczął maszerować w kierunku Place des Festivals o godzinie 14.00 a ludzie skandowali po francusku „Nie dla paszportów szczepionkowych”.

Minister zdrowia Quebecu, Christian Dubé, potwierdził na początku tego tygodnia, że system paszportów szczepień zostanie wdrożony od 1 września w celu zwalczania rosnącej liczby przypadków COVID-19 i tego, co określił jako „nieuniknioną” czwartą falę. Szczegóły dotyczące paszportu szczepień są nadal opracowywane, ale oczekuje się, że tylko osoby w pełni zaszczepione będą miały dostęp do festiwali, barów, restauracji i obiektów do ćwiczeń fizycznych. Ograniczenia w innych miejscach i działaniach będą uzależnione od dalszego rozprzestrzeniania się wariantu delta – zakomunikował Dubé.

Według strony Facebooka Québec Debout, grupy internetowej stojącej za sobotnim protestem, której nazwa oznacza „Québec Stand Up”, system paszportów szczepień jest „bezprecedensowym dyskryminowaniem”. Grupy ds. wolności obywatelskich wyraziły obawy dotyczące bezpieczeństwa danych, a partie opozycyjne wezwały do publicznej debaty na temat wprowadzenia paszportów szczepień.

Premier Quebecu, François Legault, odmawia jednak przeprowadzenia debaty w legislaturze na temat paszportów szczepionek częściowo dlatego, że „obawia się, iż mieszkańcy Quebecu zostaną narażeni na teorie spiskowe” (sic!).

Ponad sto osób protestowało w czwartek przed La Cage, sportowym barem i restauracją w Quebec City — pierwszą firmą, która przetestowała system paszportów szczepień w ramach pilotażowego projektu prowincji.

Dubé powiedział w piątek, że odkąd Legault ogłosił plany wydania paszportu szczepień w zeszłym tygodniu, więcej osób zapisało się, aby otrzymać pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19,

Benoit Barbeau, wirusolog z wydziału nauk biologicznych na Université du Québec à Montreal, powiedział, że zaszczepienie maksymalnej liczby osób jest jedynym sposobem na powstrzymanie rozprzestrzeniania się i mutacji wirusa. „Oczywiste jest, że musisz mieć tę szczepionkę, aby przynajmniej, przede wszystkim, celem było zminimalizowanie wpływu na zdrowie osób zakażonych, zwłaszcza osób starszych… ale także zminimalizowanie lub zmniejszyć prawdopodobieństwo transmisji” – powiedział. Barbeau powiedział, że jedną z jego największych obaw jest to, że wirus będzie ewoluował i mutował w nieszczepionej populacji i osiągnie punkt, w którym zaszczepieni mogą zostać dotknięci nowymi i bardziej zakaźnymi wariantami.

Według piątkowej aktualizacji rządu Quebecu, 85 procent kwalifikującej się populacji prowincji otrzymało pierwszą dawkę szczepionki – nieco więcej niż średnia w Kanadzie wynosząca 82 procent kwalifikujących się osób zaszczepionych – a 73 procent otrzymało obie.

W sobotę protestowano również w Nowej Szkocji. Lider Liberałów Iain Rankin ogłosił niedawno, że ponownie wybrany liberalny rząd wprowadzi paszporty na szczepionki, nazwane ScotiaPass.

W piątek rząd federalny ogłosił, że wszyscy urzędnicy państwowi muszą zostać zaszczepieni.

Protestujący trzymali znaki i skandowali „No ScotiaPass”, maszerując z Grand Parade na Barrington Street iw dół w kierunku legislatury Nowej Szkocji.

Uczestniczka Val Henneberry powiedziała, że przybyła na marsz, aby stanąć w obronie swoich wolności. „Z każdym dniem coraz bardziej tracimy całą naszą wolność… Ludzie muszą być w stanie decydować o tym, co dzieje się w ich ciałach” – powiedział Henneberry, w głośnikach puszczano piosenkę George’a Michaela „Freedom”. „Wolność wyboru jest nam odbierana i po prostu uważam, że to nie jest właściwe w rzekomo demokratycznym społeczeństwie”. Lider partii Nova Scotia Atlantica, Jonathan Dean, wziął udział w marszu i powiedział, że jego partia jest przeciwna systemowi paszportów szczepionkowych. „To nie ma nic wspólnego z [COVID-19], nie ma nic wspólnego ze szczepionkami, chodzi o podstawowe prawa ludzi, aby móc podejmować własne decyzje zdrowotne dla siebie i dla swoich rodzin” – podkreślił.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. agama 15.08.2021 12:37

    nowy lad ze strony obywateli wobec polityków bylby najlepszym rozwiazaniem. A tak to patologii i dyktaturom będzie bez konca.

  2. Fenix 16.08.2021 08:24

    @agama to prawda. Ja popieram.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.