„Zielony Ład” nie zadziała

Opublikowano: 22.01.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1179

Unia Europejska przyspiesza działania na rzecz wprowadzenia neutralności klimatycznej. Mocno odczuje to także polski przemysł, a rządzący prowadzą negocjacje z górnikami na temat zamknięcia naszych kopalń. Tymczasem eksperci twierdzą, że „Europejski Zielony Ład” nie przyniesie pozytywnych zmian dla klimatu, bo produkcja przeniesie się do państw niezainteresowanych normami środowiskowymi.

Projekt „Europejskiego Zielonego Ładu” przewiduje, że UE osiągnie tzw. neutralność klimatyczną do 2050 roku. Zużycie nawozów sztucznych ma się zmniejszyć na naszym kontynencie dokładnie o 20 proc., natomiast stosowanych w rolnictwie środków owadobójczych o połowę. Ponadto Bruksela forsuje plan zasadzenia 3 mld drzew. W Polsce realizacja tych założeń będzie oznaczała z kolei zamknięcie kopalń i zapewne wielu zakładów przemysłowych.

Tymczasem naukowcy z politechniki z Karlsruhe nie widzą sensu w forsowaniu tego typu polityki. Ich zdaniem skutek będzie odwrotny od zamierzonego, bo normy środowiskowe nie zawierają spójnych wymogów w kwestii realizowania przez eksporterów wspomnianych zasad. Tym samym partnerzy handlowi Europy mogą stosować środki chemiczne, które są lub będą zakazane na naszym kontynencie.

Szkody ekologiczne już przenoszą się zresztą do innych państw. W Europie w latach 1990-2014 powierzchnia lasów zwiększyła się o 13 mln hektarów, a w innych częściach świata blisko 11 mln hektarów lasów zostało wyciętych pod produkcję rolną. Import drewna i artykułów rolno-spożywczych do Europy z dalekich zakątków świata prowadzi zaś do dalszego zwiększenia emisji dwutlenku węgla.

Zdjęcie: Maurycy Hawranek
Na podstawie: Money.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o