Wielkie listopadowe rozczarowanie

Opublikowano: 12.11.2014 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 1002

8 listopada przez Warszawę przeszła demonstracja antyfaszystowska, pokazująca, że dotychczasowa formuła oraz strategie antyfaszyzmu się przeżyły i najwyższy czas sięgnąć po nowe. Jeśli tego nie zrobimy, to ruch sam doprowadzi do swojej marginalizacji.

KONIEC Z BLOKADAMI

Po pierwsze warto sobie odpowiedzieć na pytanie: czym była ta demonstracja? Nie była blokadą Marszu Niepodległości, ani radykalnym sprzeciwem wobec niego. Z tej formuły organizatorzy, słusznie zresztą, zrezygnowali już w zeszłym roku. Ustawianie się w pozycji czystej negacji i bycia antyfaszystą dla samego antyfaszyzmu stanowiło strategie zabójczą. W kolejnych latach doprowadziła ona do marginalizacji blokad, a także była jednym z czynników wzrostu popularności Marszów Niepodległości. Okazało się, że skrajna prawica umiała przyciągnąć grupę niezadowolonych, nie tylko kiboli czy skrajnych prawicowców, ale również ludzi zagubionych. Wiedzą oni, iż z obecnym systemem jest coś nie tak, ale nie za bardzo umieją wyrazić sprzeciw, ani zdefiniować swoje problemy. Udział w marszu 11 listopada jest więc dla nich wyrazem sprzeciwu – ślepego i pod dyktando ludzi, którzy politycznie ich wykorzystują, ale szczerego. Blokady paradoksalnie postrzegali oni jako element „układu” czy też „spisku elit”, wykorzystujących różne mętne siły. Taki mętlik powstawał w dużej mierze dlatego, że blokady nigdy nie miały jasnego przekazu. Sławomir Sierakowski i jego koncesjonowana lewica mieszała się na nich z politykami SLD, Twojego Ruchu, ruchami LGBTQ oraz anarchistami. W dodatku całe przedsięwzięcie początkowo zachwalała „Gazeta Wyborcza”, aby następnie się z tego poparcia wycofywać. Czy przeciętny Kowalski był w stanie zrozumieć chaos, w którym gubili się nawet uczestnicy ruchu? Czy możemy go winić za skojarzenia, że „anarchiści to jacyś ludzie od Michnika, powiązani z władzą”? Niestety znaczna część ruchu antyfaszystowskiego, na własne życzenie, dobierając sobie sojuszników, doprowadziła do takiego postrzegania sytuacji. Bezwiednie staliśmy się „zwolennikami Donalda Tuska”.

NOWA JAKOŚĆ, NOWE ROZCZAROWANIE

Demonstracja 8 listopada miała szansę stać się nową jakością – marszem społecznym, a jednocześnie antyfaszystowskim. Niestety tym też się nie stała. Tegoroczna warszawska demonstracja nie miała celu, nie miała przekazu ani energii. Smętne chodzenie po mieście z abstrakcyjnymi hasłami antyfaszyzmu nie jest żadną zmianą na lepsze. Przed 8 listopada Kolektyw Syrena wydał bardzo dobre oświadczenie, w którym tłumaczy, że nacjonalizm nie jest ruchem oporu przeciwko systemowi, ale jedną z jego odmian. Niestety za tym oświadczeniem nie poszły konkrety. Znowu na czele demonstracji stanęli „weterani” ruchu, których mętne strategie nie raz doprowadziły już do kompromitacji. Demonstracja zaczęła się od żenującego incydentu i powtórki kłótni o to, co jest symboliką autorytarną, a co nie. „Anarchistyczni antysystemowcy” oraz przewodzący zgromadzeniu „weterani” wystąpili w roli recenzentów. Otrzymaliśmy więc z marsz z anarchistyczną symboliką z jednej, a „broniący demokracji” i prawomyślny z drugiej strony. Równie dobrze taką demonstrację mogliby zorganizować Demokraci.pl czy inni pogrobowcy Unii Wolności, z tą różnicą, że wówczas byłoby więcej krawatów i garniturów, a mniej arafatek i bluz z kapturami.

Poza kilkoma słabo słyszanymi i nie nagłośnionymi medialnie wystąpieniami, tematyka społeczna była na tegorocznym marszu niemal nieobecna. Pojawił się za to między innymi kandydat na prezydenta Warszawy – poseł Andrzej Rozenek (Twój Ruch). Poza nim byli ludzie z zamaskowanymi twarzami, bębniarze, czarno-czerwone flagi, czyli radykalna otoczka bez żadnej treści. Świadczyło o tym hasło na głównym transparencie: „Broń wolności, zwalczaj nacjonalizm”. Jakiej wolności? Wolności ludzi władzy, grabienia społeczeństwa przez elity? Dalej więc antyfaszyści wpisują się w wizerunek obrońców status quo.

CO DALEJ?

Takie demonstracje nie przyciągają ludzi spoza grona mniej lub bardziej aktywnych działaczy. Wszelkie dotychczasowe koalicje i porozumienia antyfaszystowskie, które je organizowały, pogrążały się raczej w środowiskowym sekciarstwie, zamiast wyjść do społeczeństwa. Dla wielu osób opinia dziennikarzy „Gazety Wyborczej” i to, co pokażą media, wciąż jest istotniejsze od wyraźnego przekazu oraz przyciągnięcia przeciętnego Kowalskiego. Ten Kowalski, aby zainteresować się tematem, musi otrzymać jakąś konkretną ofertę. Nie hasło „Precz z faszyzmem”, ale „Przecz z władzą”, „Narodowcy i liberałowie to jedna banda”, „Przyjdź wyrazić swoją złość!”. Listopadowy marsz powinien jasno opowiedzieć się przeciwko status quo, tak samo jak przeciwko faszyzmowi i nacjonalizmowi. Musimy odciąć się od fałszywych, mainstreamowych sojuszników, a szukać ich wśród lokatorów, pracowników, bezrobotnych. Sukcesem będzie, gdy coraz więcej z nich przychodzić będzie nie na Marsz Niepodległości, ale listopadowy marsz środowisk antyfaszystowskich i antysystemowych. Już w zeszłym roku pojawiły się pomysły, aby pójść w tym kierunku. Zeszłoroczny marsz miał wyraźne klasowe przesłanie. Niestety w tym roku mieliśmy do czynienia z regresem.

Jeśli nie uświadomimy sobie, że w listopadzie należy uderzać zarówno w nacjonalistów, jak i władzę, to będziemy zmuszeni do działania na warunkach dyktowanych przez skrajną prawicę. Antyfaszyzm albo jest antysystemowy, albo nie ma go wcale i to hasło należy wziąć pod uwagę zamiast popadać w samozachwyt, że ponad tysiąc osób przyszło na warszawską demonstrację.

Autor: Piotr Ciszewski
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. bro 12.11.2014 15:19

    WoW – tylu lat potrzebowali żeby zauważyć że ich blokady dodają tylko znaczenia i siły Marszowi. Trzy marsze temu powinni byli zrezygnować z wszelkich blokad

  2. pablitto 13.11.2014 11:07

    Nie byłem na tym marszu – zresztą na żadnym nie byłem, bo od paru lat obrzydły mi strasznie te tanie teatrzyki i “odgrywanie ról” w utwierdzanych podziałach społecznych. Jednakże moim zdaniem, całkiem rozsądnie by było, gdyby na takim właśnie marszu pojawiło się więcej polskich flag, czy nawet “niby-prawicowe” (śmiech na sali) hasła a’propos zwrotu wraku spod Smoleńska – moim zdaniem jest to całkiem obiektywne żądanie, skierowane zresztą do totalitarnego oligarchy. No i przede wszystkim także na temat szerzącej się już ekstremalnie korpobankokracji, kreacji pustego pieniądza = stałe pogarszanie naszego życia. Ba- to byłoby już za ostre – np. wielki baner o żądaniu ujawnienia globalnego spisku bankstery, bilderberg-klubu, czy współpracy rządów z innymi cywilizacjami, mind control itp… 😉

    Cóż, doszło do tego, że środowiska wolnościowe potrzebują coraz więcej kreatywności – z jednej strony korpobankokracja ogarnia i zniewala nasze życia finansowymi kajdanami, z drugiej – tzw. władze (w zasadzie to to samo, tylko są pośrednikiem powyższego) dość skutecznie dzielą społeczeństwo na różne obozy – “patriotów”, “lewaków” … itp. itd… – to jest największa tandeta, że społeczeństwo wciąż daje się na to nabierać.

    PS. a w ogóle jakikolwiek ruch “ANTY-” to głupota – bo psychologicznie, “energetycznie”, filozoficznie i wręcz fizycznie PODTRZYMUJE to, przeciw czemu niby jest skierowane. To zamknięte koło. Zrozumcie to ludzie. Dlatego zapewne “antyglobaliści” (co chyba zostało wykreowane przez media) przeforsowali mentalną zmianę swego ruchu na “alterglobalistyczny” – i to jest dobra droga.

    Jako patriota z chęcią poszedłbym na taki właśnie marsz, z polską (czy regionalną) flagą – bo już odbija mi się zeszłorocznym smalcem od wycierania sobie gęb bohaterami, datami, i przywłaszczaniu ich współczesności do jedynie słusznych “ideologii” podszytych polityką, politykierami, i lemingami, którzy niby się obudzili – ale to tylko jakiśprzebłysk, i lecą gdziebądź “myśląc”, że już dotarli do ostatecznej prawdy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.