Wielkie korporacje muszą płacić podatki

Opublikowano: 17.02.2013 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1497

W trakcie spotkania ministrowie finansów 20 najlepiej rozwiniętych gospodarek świata zobowiązali się do podjęcia kroków zmierzających do rozwiązania problemu unikania płacenia podatków przez międzynarodowe korporacje. Końcowy komunikat zawierał informacje o potrzebie podjęcia odpowiednich środków, zaś konkretny plan działania ma zostać sformułowany za pomocą trzech komisji do lipca 2013 roku. Wielka Brytania przewodniczyć będzie komisji zajmującej się wyjaśnieniem jak międzynarodowe korporacje zarabiają na różnicach podatkowych i transferach cenowych, Niemcy przyjrzą się jak firmy zmniejszają swoje podstawy opodatkowania, a Francja i Stany Zjednoczone wspólnie zajmą się problemem opodatkowania e-biznesu.

Angel Gurria, sekretarz generalny OECD zauważył, iż „unikanie podwójnego opodatkowania stało się sposobem na nieopodatkowanie w ogóle”. George Osborne stwierdził, iż nie jest możliwym zmuszenie korporacji do płacenia podatków przez jedno państwo, potrzeba do tego współpracy.

Podjęte działania mają być odpowiedzią na najnowszy raport OECD z którego wynika, iż:

– niespójności między przepisami różnych państw podatkowych umożliwiają firmom przenieść swoje zyski do niższych stref podatkowych;

– kwota dochodu podlegającego opodatkowaniu w danym kraju w coraz większym stopniu zależy od trudnych do oszacowania niematerialnych i prawnych aspektów, takich jak prawa własności intelektualnej, usług i marek;

– przepisy podatkowe nie uwzględniają należycie rosnącej ilości komercyjnych usług internetowych, co do których nie wiadomo które państwo posiada jurysdykcję podatkową.

Jak wynika z raportu “stawką jest integralność podatku dochodowego… jeśli inni podatnicy, w tym zwykłe jednostki, myślą że międzynarodowe korporacje całkowicie unikają płacenia podatków sprawi to, iż zostanie podważony cały system, na którym się on opiera”

Inicjatorami i głównymi siłami napędowymi pomysłu były Wielka Brytania, Niemcy i Francja.

Opracowanie: Marcelina Zawisza
Źródło: Lewica


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. db 17.02.2013 11:28

  Im wyższe podatki, tym mniejsze wpływy do budżetu. Czerwoni socjaliści muszą się z tym pogodzić, tak wygląda rynek. Więc zamiast gmerać coś w systemie podatkowym, powinni obniżyć podatki na tyle, by nie opłacało się uciekać z kapitałem na Cypr czy do Hongkongu.

 2. lboo 17.02.2013 12:37

  @db: No tak, skoro korporacje nie płacą podatków, to im obniżmy, może wtedy zaczną płacić. Mniejsze firmy i obywatele płacą, więc pewnie ich podatki nie są za wysokie wobec tego można im podnieść.

 3. lboo 17.02.2013 19:29

  @db: Jeżeli współczesna doktryna ekonomiczna przeczy logice, to tym gorzej dla logiki.

  Panie db, dziękuje za wyrażenie Pańskiej opinii na temat stanu mojej (i pozostałych rozmówców o przeciwnych poglądach) wiedzy.
  Przez grzeczność nie odwzajemnię się tym samym.
  Życzę powodzenia w zwalczaniu socjalistów. Z ich znalezieniem nie będzie miał Pan problemu skoro ich Pan widzi wszędzie.

 4. pasanger8 18.02.2013 01:48

  @ db zabawne logika twojego wywodu jest nieodparta:skoro ktoś oszukuje US to trzeba dostosować do niego ten niesprawiedliwy system ,w którym ten US zabiera mu zbyt wiele. Można by to zilustrować przykładami analogicznymi:skoro ktoś kradnie a policja go łapie i sąd wsadza do więzienia. To zlikwidujmy ten niesprawiedliwy system a wtedy będzie dobrze.Do mandatów za przekroczenie prędkości czy przechodzenia na czerwonym świetle można dorobić dokładnie taką samą ideologię. Ja się domagam zlikwidowania interwencji państwa w gospodarkę!!!! Obecnie największą interwencją państwa w wolny rynek jest bardzo kosztowne pilnowanie świętego prawa własności ze szkodą dla większości społeczeństwa.Zlikwidujmy prawo własności a rynek stanie się wolny!:):):)

 5. mr_craftsman 18.02.2013 03:47

  czyżby droga węgierska stała się inspiracją ?

  skoro duży i międzynarodowy ma potencjał unikania podatków, lepiej obciążyć go podatkiem obrotowym.

  zmiana sposobu opodatkowania na zwykły mogła by być uzasadniona tylko prowadzeniem znaczących inwestycji w danym kraju.

  protekcjonizm ? cóż, każda silna gospodarka stosuje silny protekcjonizm. nawet wyjątkowo liberalne UK czy Szwajcaria żyjące z usług finansowych w branżach produkcyjnych są nacjonalistami.

  specjalistami w ukrywaniu protekcjonizmu są Niemcy. dlaczego żywność niemiecka jest często względnie i bezwzględnie tańsza od polskiej ?
  cóż – rozmaite dotacje i bardzo tanie kredyty którymi obsypywany jest niemiecki Bauer na każdym kroku…

  tylko kretyni nie rozumieją, że tanie koszty i solidna jakość podstawowych potrzeb są podstawą spokoju i rozwoju każdej społeczności. wpływa także na stan zdrowia i poziom przestępczości.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.