Wielki wyciek ropy w rosyjskiej Arktyce

Opublikowano: 07.06.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 830

Arktyce grozi katastrofa ekologiczna. W Kraju Krasnojarskim nastąpił wyciek oleju napędowego do rzeki. Władimir Putin ogłosił stan wyjątkowy.

Około 20 000 ton oleju napędowego wyciekło do rzeki w kole podbiegunowym po zawaleniu się zbiornika z paliwem w elektrowni niedaleko syberyjskiego Norylsku. Wyciek spowodował skażenie obszaru o powierzchni 350 kilometrów kwadratowych. Obecnie trwa akcja usuwania zanieczyszczenia z rzeki.

Co ciekawe, do zdarzenia doszło 29 maja. Władimir Putin oburzył się, ponieważ władze dowiedziały się o tym dopiero po dwóch dniach… z mediów społecznościowych. Pracownicy elektrowni próbowali w tym czasie powstrzymać wyciek. Dyrektor elektrowni Wiaczesław Starostin został aresztowany, a Rosyjski Komitet Śledczy wszczął postępowanie karne w sprawie zanieczyszczenia i zaniedbania.

Jest to druga pod względem wielkości katastrofa ekologiczna współczesnej Rosji, którą porównuje się do katastrofy tankowca Exxon Valdez na Alasce z 1989 roku. Ccenia się, że jest to pierwsza katastrofa ekologiczna takich rozmiarów w rosyjskiej Arktyce. Szacuje się, że usunięcie oleju napędowego może kosztować 100 miliardów rubli (tj. ponad 1,4 miliarda dolarów) i potrwać od 5 do nawet 10 lat.

Autorstwo: John Moll
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o