Wielki wyciek ropy w rosyjskiej Arktyce

Opublikowano: 07.06.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 423

Arktyce grozi katastrofa ekologiczna. W Kraju Krasnojarskim nastąpił wyciek oleju napędowego do rzeki. Władimir Putin ogłosił stan wyjątkowy.

Około 20 000 ton oleju napędowego wyciekło do rzeki w kole podbiegunowym po zawaleniu się zbiornika z paliwem w elektrowni niedaleko syberyjskiego Norylsku. Wyciek spowodował skażenie obszaru o powierzchni 350 kilometrów kwadratowych. Obecnie trwa akcja usuwania zanieczyszczenia z rzeki.

Co ciekawe, do zdarzenia doszło 29 maja. Władimir Putin oburzył się, ponieważ władze dowiedziały się o tym dopiero po dwóch dniach… z mediów społecznościowych. Pracownicy elektrowni próbowali w tym czasie powstrzymać wyciek. Dyrektor elektrowni Wiaczesław Starostin został aresztowany, a Rosyjski Komitet Śledczy wszczął postępowanie karne w sprawie zanieczyszczenia i zaniedbania.

Jest to druga pod względem wielkości katastrofa ekologiczna współczesnej Rosji, którą porównuje się do katastrofy tankowca Exxon Valdez na Alasce z 1989 roku. Ccenia się, że jest to pierwsza katastrofa ekologiczna takich rozmiarów w rosyjskiej Arktyce. Szacuje się, że usunięcie oleju napędowego może kosztować 100 miliardów rubli (tj. ponad 1,4 miliarda dolarów) i potrwać od 5 do nawet 10 lat.

Autorstwo: John Moll
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o