Wielki sinkhole w Portugalii

Opublikowano: 14.04.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

W okolicy portugalskiego miasta Marvão znajdujacego się w regionie Alto Alentejo powstało duże zapadlisko (sinkhole). Krater ma 17 metrów średnicy i aż 100 metrów głębokości. Dziwna nieprawidłowośc geologiczna stała się tematem wielu dyskusji na tema przyczyn jej powstania.

Według geologa, Victora Lamberta opisywane zjawisko jest „typowe” dla tych regionów ze względu na znajdujący się w glebie wapń, który wypłukiwany przez deszcze powoduje osunięcia ziemi. Zaznaczył również, że w bieżącym roku okolicę, w której doszło do zdarzenia nawiedziły duże deszcze.

Wyjaśnienia portugalskich geologów brzmią przekonująco, bo rzeczywiście większość z zapadlisk powstaje na obszarze w którym warstwy gleby zawierają minerały łatwe do wypłukania przez wody gruntowe. Tego typu wyjaśnienia dobre sa jednak do tłumaczenia pojedynczych przypadków takich zjawisk. Gdy jednak spojrzy się na te zjawiska globalnie okaże się, że jest ich bardzo dużo i występują praktycznie na całym świecie.

Powyższe nagranie wykonano w rosyjskim mieście Samara. Dochodzi tam do ogromnej ilości zapadlisk które występują praktycznie na obszarze całego miasta. Nie da się tego wytłumaczyć jako coś typowego, bo wcześniej do takich przypadków nie dochodziło na taką skalę. Ludzie boją się, że ziemia otworzy się przed nimi na drodze lub pod ich domem.

Masywne kratery pojawiły się na parkingach czy skrzyżowaniach większych i mniejszych ulic. Przynajmniej jedna osoba zginęła na skutek jednego wypadków drogowych spowodowanych przez zapadliska. Mieszkańcy miasta podpisali petycję wzywającą władze do znalezienia rozwiązania tego problemu.

Na podstawie: www.tvi24.iol.pt, www.dailymail.co.uk
Źródło: Zmiany na Ziemi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Samidare
Gość
Samidare
FINIX
Użytkownik

Po prostu ziemia zamiast się przebiegniętego zamieni się w jeden wielki ser xD

djablox
Użytkownik
djablox

rosja to nie kraj, to stan umysłu…

egzopolityka
Użytkownik

Jak ludzie nie rozumieją, że to już koniec. Zostało kilkanaście miesięcy do zmiany rzeczywistości, a teraz zaczynają się już zmiany w przyrodzie, które będą gwałtownie narastać. niektórzy zrozumieją zmianę dopiero w ostatniej chwili, gdy już nastąpi.

buzdygan
Użytkownik
buzdygan

Książka science-fiction “Singularity” (autor: Bill DeSmedt) opisuje katastrofę tunguską jako skutek uderzenia miniaturowej czarnej dziury w Ziemię. Problem w tym, że po drugiej stronie planety na było wylotu tego obiektu, czyli musiał on zostać złapany przez pole grawitacyjne Ziemi i krąży sobie pod powieżchnią skorupy, powoli zjadając planetę od środka.

Kto wie, może te dzuiry, które ostatnio zaczęły się pojawiać, to właśnie skutek “zjadania” cząsteczek naszej planety :)