„Wielki przełom” w 4-dniowym tygodniu pracy

Opublikowano: 22.02.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3085

Zdecydowana większość firm biorąca udział w największym na świecie teście 4-dniowego tygodnia pracy, zdecydowała się już na kontynuację nowego modelu, co jest dowodem na to, że okazał się on skuteczny i może przysłużyć się gospodarce. Jakie są opinie pracowników i ich szefów?

Spośród 61 firm, które przystąpiły do ​​sześciomiesięcznego okresu próbnego „4 Day Week”, aż 56 przedłużyło czterodniowy tydzień pracy, w tym 18 firm na stałe. Ustalenia dotyczące nowego modelu pracy zostaną zaprezentowane parlamentarzystom we wtorek w ramach nacisku wzywającego polityków do zapewnienia wszystkim pracownikom w Wielkiej Brytanii 32-godzinnego tygodnia pracy.

Joe Ryle, dyrektor kampanii 4 Day Week, nazwał test „wielkim przełomowym momentem”, dodając: „W wielu różnych sektorach samopoczucie pracowników bardzo się poprawiło; a wydajność biznesowa została utrzymana lub poprawiona w prawie każdym przypadku. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników i mamy nadzieję, że pokazuje to, iż nadszedł czas na szersze wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy”.

W Rivelin Robotics z Sheffield, jednej z uczestniczących w programie testowym firm, która planuje kontynuować nowe podejście, dyrektor ds. produktów, David Mason, powiedział, że ma nadzieję, iż zaoferowanie krótszego tygodnia pracy pomoże w przyszłej rekrutacji. „Z pewnością jest to coś, co sprawia, że ​​trochę różnimy się od zwykłych firm” – powiedział.

Program pilotażowy w Wielkiej Brytanii, który rozpoczął się w czerwcu ubiegłego roku, był promowany przez 4 Day Week Global, organizację non-profit założoną w Nowej Zelandii i nadzorowaną przez think tank Autonomy oraz zespół naukowców. Firmom biorącym udział w projekcie zaoferowano warsztaty i mentoring, aby pomóc im przemyśleć praktyki pracy. Pracownicy mieli możliwość pozostania przy dotychczasowym wynagrodzeniu, pracując przez cztery dni w tygodniu zamiast pięciu.

Od zeszłego lata pracownicy Rivelin Robotics cieszą się trzydniowym weekendem. David Alatorre, dyrektor ds. technologii w firmie, powiedział: „Chcieliśmy zaszczepić w firmie kulturę stawiania dobrego samopoczucia na pierwszym miejscu, upewniając się, że wszyscy są wypoczęci i mają dobrą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym”.

Pracownicy firmy Rivelin Robotics mają wprawdzie wolne piątki, ale sumarycznie w tygodniu nie pracują zauważalnie mniej od osób, które piątków wolnych nie mają. W zamian za wolne piątki, pracownicy zdecydowali się przez cztery dni w tygodniu pracować od godziny 8:00 do 17:30, co tygodniowo daje 38 godzin. Z kolei praca pięć dni w tygodniu po 8 godzin daje 40 godzin pracy, sumarycznie nie jest to zatem duża różnica.

Z siedzibą w jasnym zakładzie przemysłowym w pobliżu rzeki Don, firma produkuje roboty, które skrupulatnie wykańczają części drukowane w 3D dla producentów, dla branż takich jak lotnictwo i medycyna. Alatorre i Mason powiedzieli, że zmiana nie była pozbawiona wyzwań. To mały, szybko rozwijający się startup – obecnie zatrudniający zaledwie ośmiu pracowników – i czasami praca nie może czekać. „Mieliśmy targi, które były dużą premierą jednego z naszych produktów, a kilka głównych części zostało opóźnionych. I po prostu nie mogliśmy fizycznie rozpocząć procesu, dopóki nie przybędą. W tamtym momencie nie było możliwości rozłożenia tego obciążenia” – powiedział Mason.

Dodał, że chociaż dość często klienci „kontaktują się z nami w piątki”, podkreślił, że on, Alatorre i założyciel firmy, Robert Bush, zwykle przejmują to na siebie, gdy tak się dzieje. „Miło jest jednak mieć elastyczność, a dla mnie osobiście największą różnicą jest to, że w piątek, nawet jeśli mogę trochę popracować, mogę być w domu, wyprowadzać psa, pójść się wspinać” – powiedział Alatorre.

Alatorre stwierdził, że niektórzy pracownicy woleliby pięć krótszych dni niż cztery – a zespół zarządzający zastanawia się teraz, jak dostosować różne tryby pracy w miarę rozwoju firmy.

W sumie w programie pilotażowym wzięło udział około 2900 pracowników w całej Wielkiej Brytanii. Ankiety przeprowadzone wśród nich przed i po wykazały, że 39 proc. stwierdziło, że są mniej zestresowani, 40 proc. lepiej śpi, a 54 proc. stwierdziło, że łatwiej jest zrównoważyć obowiązki zawodowe i domowe. Co ciekawe – w czasie testowania czterodniowego tygodnia pracy — liczba dni chorobowych spadła o około dwie trzecie, a dni pracy opuściło o 57 proc. mniej pracowników w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej.

Zdecydowana większość firm zgłosiła zadowolenie z produktywności i wyników biznesowych w okresie próbnym.

Autorstwo: Paulina Markowska
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. replikant3d 22.02.2023 18:48

  U nas można o tym zapomnieć…,,Janusze biznesu,, znają tylko wyzysk na maksa. Gdyby próbowano to wprowadzić u nas, rozpocząłby się ,,lament,, jak to firmy będą stratne..jesteśmy krajem ,,niewolników,, ekonomicznych. Taka jest prawda. nasi ,,byznesmeni,, By tego nie pojęli. mają wryte w mózg że tylko ,,tyranie,, od rana do wieczora daje efekty. I ŻADNE nawet logiczne argumenty ich nie przekonają….,, że co? pracownik ma mniej za…..lać?! nie do pomyślenia!,,….

 2. Dandi1981 23.02.2023 09:52

  Temu rzady swiata nie maja nic przeciko ze rolnik dostaje 10% ceny produktu ktory wystawi market.
  Ze pracownik ubera dostaje 10% z tego co zarobi z wozenia klientow. Nawet nie maja problemu z tym ze tski market czy uber nie placi podatkow w kraju ktorym osiaga dochod.
  W angli jest 4 dniowy system pracy po 12h pozniej masz 4 dni wolnego, jak jestes stary to idziesz na step down gdzie pracujesz 2 dni 6 wolnego i dostajesz wiecej niz jak pracowales 4 dni bo dostajesz pension bez podatku plus kasa za 2 dni gdzie masz mniejsze obciazenia podatkowe bo mniejszy dochod.
  A pension skladki wygladaja tak ze masz odciagane 10% z wyplaty przed opodatkowaniem a rzad doklada drugie tyle do kazdej wplacanej skladki.
  Taka roznica miedzy uk a babustanem.

 3. Baltazar Bombka 23.02.2023 17:22

  W g… pracach, gdzie ludzie siedzą na d.. i graja w pasjansa przez 5 z 8 h pracy może się to i sprawdzi. Bo w końcu będą musieli śpiąc poślady i zrobić w 4 dni to co zrobili by w 5. Ale na produkcji tego nie widzę. Będzie trzeba zatrudnić więcej ludzi żeby załatać dziury godzinowe.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.