Wielki przekręt światowych banków

Opublikowano: 05.12.2013 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 262

Komisja Europejska ukarała osiem instytucji finansowych na łączną kwotę 1,7 mld euro za udział w nielegalnych kartelach na rynku instrumentów pochodnych. Chodzi o zmowy dotyczące wskaźników EURIBOR i LIBOR.

“Komisja podjęła decyzję w dwóch sprawach kartelowych w sektorze finansowym. Osiągnęliśmy ugodę z ośmioma instytucjami finansowymi, które pogwałciły unijne zasady antymonopolowe, i ukaraliśmy je za te naruszenia. Łączna kara wyniosła 1,7 mld euro; to najwyższa kara, jaką KE nałożyła za złamanie zasad antymonopolowych” – poinformował na konferencji prasowej w Brukseli komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia.

Okazuje się, że cztery banki zostały ukarane za uczestnictwo w kartelu dotyczącym instrumentów pochodnych (interest rate derivatives) denominowanych w euro. Były to: Barclays, Deutsche Bank, Societe General i RBS. Z kolei pięć banków (RBS, UBS, Deutsche Bank, JPMorgan, Citigroup) i jeden broker (RP Martin) ukarano za uczestnictwo w dwustronnych kartelach związanych z instrumentami pochodnymi denominowanymi w japońskich jenach.

Największą karę, w sumie ponad 725 mln euro, nałożono na niemiecki Deutsche Bank. W stosunku do instytucji, które nie przystały na ugodę, nadal prowadzone jest dochodzenie. Te, które porozumiały się z KE, otrzymały upust w karze. Kary w ogóle nie zapłacą Barclays i UBS, bo jako pierwsze ujawniły Komisji Europejskiej istnienie karteli.

“Odkryliśmy, że w kartelu dotyczącym instrumentów pochodnych opartych na euro uczestniczące w nim banki koordynowały między sobą wpływ na wskaźnik EURIBOR. Omawiały też poufne komercyjne informacje, których nie powinny omawiać z uczestnikami rynku” – powiedział komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia.

Autor: pł
Na podstawie: PAP
Źródło: Niezależna.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Luk
Użytkownik
Luk

Artykuł na ten temat Pana Trader21 ukazuje nieco szerszy pogląd na tą sprawę.
Warto przeczytać.

http://independenttrader.pl/18,skandal_z_liborem.html

Murphy
Użytkownik
Murphy

Ciekawy jestem do czyjej kieszeni pójdą te kary które zapłacą banki. Banki pewnie i tak odbiją to sobie na klientach, czyli na społeczeństwie.

Szymon Dąbrowski
Użytkownik

Tak rzucają tymi kwotami na lewo i prawo, tu setki milionów, tam setki milionów. A przecież i tak w praktyce przeleje sobie kartel z jednego swojego konta na drugie. Ten cyrk kwot ma chyba na celu jedynie złagodzić nastroje anty-bankierskie. Teatr “nagrody i kary”. Ich rzekoma kara i nasza rzekoma nagroda.