Wielki powrót Netanjahu

W czwartek izraelski parlament zatwierdził nowy rząd kierowany przez wieloletniego premiera Benjamina Netanjahu. Jego powrót do łask stał się faktem po ostatnich wyborach parlamentarnych, które zostały ogłoszone tuż po tym, jak rozpadła się lewicowa koalicja.

W środę koalicja rządowa przedstawiła porozumienie, w którym ogłoszono, że priorytetem nowego rządu będzie rozwój żydowskiego osadnictwa na Zachodnim Brzegu Jordanu i zalegalizowanie osiedli, które powstały tam niezgodnie z prawem.

Deklaracja przyszłego gabinetu zapowiada również, że w wybranym czasie i po wzięciu pod uwagę narodowych i międzynarodowych interesów państwa Izrael rząd zamierza dokonać aneksji Zachodniego Brzegu Jordanu.

W skład nowej koalicji rządzącej w Izraelu wchodzą partie: Likud, Szas, Noam, Żydowskiej Siły, Partia Religijnego Syjonizmu i Partia Tory. W sumie ugrupowania te zdobyły 64 miejsca w liczącym 120 miejsc parlamencie, dzięki czemu Netanjahu uzyskał mandat do utworzenia rządu

Wśród tych, którzy zasiadają w Knesecie, są m.in. przywódca skrajnie prawicowej Partii Religijnego Syjonizmu Bezalel Smotrich, który przeforsował uchwalenie swojej ustawy faktycznie przekazującej mu kontrolę nad administracją cywilną, nadzorującą zatwierdzanie planów budowy i wyburzeń domów na większości Zachodniego Brzegu, zarówno dla izraelskich osadników, jak i Palestyńczyków.

Z kolei ministrem obrony ma zostać Yoav Galant, członek nacjonalistyczno-konserwatywnej partii Likud, zwolennik rozwoju żydowskiego osadnictwa na Zachodnim Brzegu Jordanu. Ministrem bezpieczeństwa narodowego ma zostać Itamar Ben-Gwir, skazany w 2007 roku za podżeganie przeciwko Arabom i wspieranie zdelegalizowanej żydowskiej grupy bojowników.

Izraelscy liberałowie oraz komentatorzy zagraniczni obawiają się, że nowy rząd, w którym najważniejsze ministerstwa obejmą skrajni nacjonaliści i religijni ortodoksi, zaogni konflikt z Palestyńczykami na Zachodnim Brzegu oraz pogłębi podział między świeckimi a religijnymi obywatelami Izraela.

Netanjahu był już premierem Izraela w latach 1996-1999 i 2009-2021.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: RadioMaryja.pl, Gazeta.pl
Źródło: MediaNarodowe.com