Wielki posąg Ramzesa II w slumsach Kairu

Opublikowano: 13.03.2017 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1292

W slumsach Kairu archeolodzy z Egiptu i Niemiec odkopali 8-metrowy posąg Ramzesa II, który rządził Egiptem przed ponad 3000 laty. Odkrycie, uznane przez Ministerstwo Starożytności za najważniejszych w historii, miało miejsce w pobliżu ruin świątyni w starożytnym Heliopolis. Obecnie jest to wschodnia część Kairu. “W ubiegły wtorek zadzwonili do mnie i poinformowali o odkryciu wielkiego posągu króla, prawdopodobnie Ramzesa II, wykonanego z kwarcytu” – mówi minister Khaled al-Anani.

Ramzes II (Ramzes Wielki) był trzecim faraonem z XIX dynastii, jednym z najwybitniejszych władców Nowego Państwa. Panował przez ponad 66 lat, za jego czasów podpisano pierwszy znany traktat pokojowy, zawarty pomiędzy Egiptem a Hetytami. Daty jego panowania nie są pewne, jednak wielu historyków wskazuje na lata 1279-1213 przed Chrystusem. Ramzes II z powodzeniem prowadził kilka wojen i rozszerzył granice swojego państwa od Syrii po Nubię. Następcy nazywali go „Wielkim Przodkiem”.

“Znaleźliśmy popiersie oraz dolną część głowy, a po jej wydobyciu odkryliśmy też koronę i fragment prawego ucha” – mówi minister Anani. W miejscu znalezienia olbrzymiego posągu odkopano też 80-centymetrową statuę Setiego II, wnuka Ramzesa II.

Świątynia Słońca w Heliopolis została ufundowana przez Ramzesa II, co przydaje wagi argumentowi, iż znaleziony obok posąg przedstawia wybitnego faraona. Świątynia była jedną z największych tego typu konstrukcji w Egipcie, rozmiarami niemal dwukrotnie przewyższała Karnak.

Archeolodzy pracując obecnie nad odnalezieniem wszystkich fragmentów obu posągów. Zostaną one zrekonstruowane, a jeśli badania dowiodą, że mamy do czynienia z posągiem Ramzesa II to stanie on przed wejściem do Wielkiego Muzeum Egipskiego, którego otwarcie planowane jest na rok 2018.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: News.Sky.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. qrde blade 13.03.2017 15:35

    Zadziwiające wnioski antropologiczne można wysnuć z obserwacji wydobytych, już widocznych części rzeźby Faraona. Otóż przodkowie OBCEGO, panującego ówcześnie w Egipcie, humanoidalnego gatunku mieli ogromny, dosłownie gigantyczny kilkumetrowy wzrost, pochyłe czoła, wydłużone ku tyłowi duże, owalne czaszki, małe uszy ze zwisającymi opuszkami, długie szyje, charakterystyczne płaskie, horyzontalne ramiona i w stosunku do swej wysokości raczej drobną budowę z nawet zauważalnymi, pewnymi androgenicznymi cechami ciała. Natomiast głębokość z której wydobywana jest rzeźba świadczy, że w Egipcie po jej wykonaniu i ustawieniu, miał miejsce ogromny kataklizm, prawdopodobnie powódź lub/i trzęsienie ziemi, która spowodowała wywrócenie rzeźby, jej zniszczenie i przykrycie jej kilkumetrową warstwą mułu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.