Wielka Rafa Koralowa straciła połowę koralowców

Opublikowano: 24.10.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1376

Najnowsze badania wskazują, że Wielka Rafa Koralowa utraciła ponad połowę koralowców w ciągu 25 lat. Naukowcy twierdzą, że zjawisko to jest napędzane przez zachodzące zmiany klimatyczne, działalność człowieka i zanieczyszczenia, a jeśli nic się nie zmieni w tej kwestii, koralowce mogą całkowicie zniknąć z powierzchni Ziemi.

https://www.youtube.com/watch?v=Y-1ZvXiBv8s

Wielka Rafa Koralowa to największa na świecie rafa koralowa o długości ponad 2300 kilometrów, położona wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży Australii na Morzu Koralowym, a także największa na Ziemi pojedyncza struktura wytworzona przez organizmy żywe. Zespół z ARC Centre of Excellence for Coral Reef Studies w Queensland ocenił stan i wielkość kolonii tamtejszych koralowców w latach 1995-2017.

Badania wykazały, że populacja wśród wszystkich rozmiarów i gatunków koralowców w Wielkiej Rafie Koralowej spadła o ponad 50%. Spadek dotyczy w szczególności koralowców rozgałęzionych i stołowych. Zdaniem naukowców, największym długoterminowym zagrożeniem dla przetrwania rafy koralowej jest ocieplenie klimatu.

W 2020 roku, Wielka Rafa Koralowa doświadczyła już trzeciego masowego bielenia od pięciu lat. Zjawisko to występuje, gdy koralowce wypierają glony nadające im kolor. Bielenie zwykle prowadzi do śmierci koralowców, choć przy normalnych warunkach mogą się odrodzić, ale proces ten może trwać dziesięciolecia.

Naukowcy alarmują, że system raf koralowych podupada i jest coraz bardziej zagrożony wyginięciem. Należy przede wszystkim ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczanie wód. Na dzień dzisiejszy szacuje się, że rafy koralowe mogą całkowicie zniknąć do 2100 roku.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.