Wielka Rafa Koralowa obumiera w szybkim tempie

Opublikowano: 25.03.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 810

Władze Australii i pracownicy World Wildlife Fund biją na alarm. Ich zdaniem degradacja największego na świecie systemu raf koralowych zwanego Wielką Rafą Koralową i widocznego nawet z kosmosu, osiągnęła poziom krytyczny.

Rafy koralowe obejmują około 0,1 procent powierzchni wszystkich oceanów świata, ale są one domem dla jednej czwartej świata zwierzęcego żyjącego w oceanach. Przyczyną zanikania tego ekosystemu jest przede wszystkim wzrost temperatury wody i ich jej zakwaszenia przyczyniających się do obumierania koralowców. Tylko w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci 20 procent ekosystemu raf koralowych zniknęło a niszczycielska dynamika nabiera tempa.

Zaprezentowane w zeszłą niedzielę nagranie, wykonane przez pracowników WWF, pokazuje rozmiary tej trwającej u wybrzeży Australii katastrofy ekologicznej. Zdaniem ekspertów szczególne zaniepokojenie budzi stan koralowców w północnej części rafy. Przez kilka miesięcy, temperatury powierzchni oceanu przekraczały tam 32 stopni, a korale nie były w stanie wytrzymać tak długotrwałego stresu cieplnego.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. xc1256 25.03.2016 12:40

    przyczyna to Fukushima !

  2. Harnas22 25.03.2016 19:28

    Wg mnie przyczyną jest wycinanie lasów deszczowych na Papui i powstałe w ich miejscu plantacje głównie palmy olejowej. Jest to intensywnie pryskane chemią, która z deszczami spływa do oceanów. Oprócz chemii wypłukiwana jest gleba i różne minerały.
    To by pasowało, skoro giną rafy od północy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.