Wielka Rafa Koralowa ginie na naszych oczach

Opublikowano: 29.03.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 454

Wielka Rafa Koralowa doświadcza trzeciego silnego wybielania w ciągu ostatnich pięciu lat. Zdjęcia z powietrza wykonane przez rząd Australii pokazują coraz silniejsze wybielanie wzdłuż granic raf koralowych.

Zdjęcia lotnicze wykonane przez australijski rząd we współpracy z Great Barrier Reef Marine Park Authority oraz Australian Research Council Centre of Excellence for Coral Reef Studies na James Cook University objęły około 344 tys. kilometrów kwadratowych raf koralowych. Zebrane dane pokazały wyraźnie pogorszenie stanu raf, które wywołane zostało głównie przez wzrost temperatury wody.

Zebrane dane porównano z informacjami uzyskanymi w 2016 i 2017 r. Według nich, jedna trzecia raf pozostała nienaruszona, jedna trzecia doświadczyła umiarkowanego wybielania, a reszta intensywnego wybielania.

Najbardziej ucierpiały północne rafy, które doświadczają niszczenia już trzeci rok z rzędu, natomiast na południu wiele raf doświadczyło niezwykle silnego wybielania po raz pierwszy. Ponadto niektóre kluczowe obszary turystyczne – szczególnie północna i środkowa Wielka Rafa Koralowa – wykazały jedynie umiarkowane bielenie, które, jak mają nadzieję naukowcy, pozwoli im się zregenerować i przetrwać.

Badania raf pokazują również dobre wieści. Naukowcy przekonują, że wewnętrzna część rafy pozostaje nienaruszona, a bielenie dotyka jedynie zewnętrznej części. „Warto pamiętać, że wybielone koralowce nie są martwymi koralowcami. W wielu przypadkach istnieje duża szansa, że ​​większość raf odzyska swój pierwotny stan.”

Eksperci uważają, że największym zagrożeniem dla raf są zmiany klimatu. Badacze kontynuują monitorowanie i wdrażanie strategii oraz programów ochrony raf koralowych.

Autorstwo: B
Na podstawie: IFLScience.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.