Wielka manifestacja w Berlinie przeciwko obostrzeniom

Opublikowano: 30.08.2020 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 592

We środę władze Berlina zakazały tej manifestacji, lecz przedwczoraj sąd administracyjny obalił ten zakaz, więc pod Bramą Brandenburską pojawili się ludzie w każdym wieku, wiele rodzin z dziećmi. Obok kilku emblematów prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD) figurowały flagi lewicowych stowarzyszeń LGBT i anarchistów. Byli hipisi i poważni ojcowie rodzin, dużo kobiet i grupy różnorodnej lewicy. Inicjatorem manifestacji jest Michael Ballweg, bez żadnej etykietki politycznej, na czele stowarzyszenia „Nonkonformistyczni myśliciele-711”, które uważa, że obostrzenia antycovidowe są antykonstytucyjne i „nieusprawiedliwione naukowo”.

https://www.youtube.com/watch?v=OCB8_HWKXCs

Oprócz niechęci do maseczek, manifestantów łączyło przekonanie, że obostrzenia, jednak lżejsze niż we Włoszech, czy Francji, są wyrazem nieusprawiedliwionego autorytaryzmu, a nawet „dyktatury”, naruszającej wolności obywatelskie. Było sporo haseł przeciwnych rządowi Angeli Merkel i domagających się przedterminowych wyborów. Niektóre stowarzyszenia lewicowe wezwały do kontrmanifestacji, która jednak nie wyszła. Jeszcze wczoraj rano Anne Helm, przewodnicząca Die Linke ogłosiła, że „nie może być tolerancji dla rasistów, antysemitów i nazistów” mając na myśli manifestantów, którzy jednak nie manifestowali żadnych haseł tego typu.

Die Linke ma pewien problem, gdyż co prawda „góra” partii w pełni popiera obostrzenia wprowadzone przez rząd Merkel, lecz sytuacja wyraźnie wygląda inaczej na „dole”, gdzie dochodzi do wyrażania czegoś odwrotnego. Rzeczywiście prawicowa AfD próbuje przejąć ruch antymaseczkowy, popiera go głośno, lecz wyniki tych zabiegów pozostają na razie mierne. Tłum był politycznie bardzo zróżnicowany. „Jesteśmy tu, by powiedzieć: kryzys sanitarny, czy nie, musimy bronić wolności” – mówiła dziennikarzom 22-letnia studentka w koszulce z napisem domagającym się uwolnienia Juliana Assange’a, więzionego w Wielkiej Brytanii. Na tęczowych flagach figurowało słowo „pokój”, niesione też na kartonach przez wielu manifestantów, gdy policja zabierała się do rozproszenia tłumu.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 10, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o