Wielka manifestacja OPZZ

Opublikowano: 20.04.2015 | Kategorie: Edukacja, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 954

18 kwietnia ulicami Warszawy przeszła gwiaździsta manifestacja Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, w której łącznie wzięło udział około 50 tys. osób. Związkowcy z różnych branż ruszyli o 11.00 z pięciu miejsc Warszawy, a około 13 spotkali się pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Maszerowali przedstawiciele wielu branż, m.in. transportu, górnictwa, przemysłu chemicznego, energetyki, budownictwa, przemysłu spożywczego i rolnictwa, ochrony zdrowia, strażacy i nauczyciele. Największa była blisko 30 tys. manifestacja nauczycieli zrzeszonych w Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Demonstranci mijali kolejne ministerstwa i w każdym z nich składali petycje, w których przedstawiciele poszczególnych branż przedstawiali swoje postulaty (wszystkie petycje są dostępne na stronie www.opzz.org.pl). Pod KPRM delegacja OPZZ na czele z przewodniczącym centrali, Janem Guzem wręczyła pismo do premier, Ewy Kopacz. List związkowców, do których dołączono wszystkie pozostałe petycje, przyjął minister pracy i polityki społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz.

W liście do Kopacz związkowcy przedstawili propozycje rozwiązań łączących przedstawicieli wszystkich branż wchodzących w skład OPZZ. Pojawiły się tam żądania:

– wzrostu minimalnej płacy do poziomu 50% przeciętnego wynagrodzenia i ustalenia minimalnej stawki godzinowej, bez względu na formę zatrudnienia,

– wyeliminowania umów „śmieciowych” oraz patologicznego samozatrudnienia i darmowych staży,

– zwiększenia progresji podatkowej, w tym obniżenia podatków dla osób najmniej zarabiających,

– odmrożenia wzrostu wynagrodzeń dla pracowników sfery budżetowej,

– skrócenia wieku emerytalnego i wprowadzenia prawa do emerytury uzależnionego od ubezpieczeniowego stażu pracy.

Liderzy OPZZ domagają się też spotkania z Kopacz i specjalnego posiedzenia rządu, podczas którego rząd rozpatrzyłby propozycje związkowe.

Pod KPRM przemawiali między innymi Jan Guz, wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska, przewodniczący ZNP, Sławomir Broniarz, przywódca kolejarzy, Leszek Miętek, wiceprzewodniczący górników, Wacław Czerkawski doradca OPZZ, Piotr Szumlewicz, członkini szwajcarskiego związku zawodowego Unia, Aurora Garcia oraz przedstawiciele strażaków, energetyków, rolników, Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej, jak też koalicji anty-TTIP, którzy dołączyli do manifestacji.

Związkowcy nie wykluczają protestów. Najbardziej napięta jest sytuacja w edukacji i transporcie, gdzie związkowcy zrzeszeni W OPZZ rozważają podjęcie działań strajkowych.

Autorstwo: Piotr Szumlewicz
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. niewolnik 20.04.2015 11:47

    Dlaczego związki zawodowe nadal uparcie nawołują do nabijania kasy do budżetu państwa poprzez zwiększenie wpływów z podatków i ZUS.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.