Wielka gorąca chmura

Opublikowano: 08.10.2013 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 650

Międzynarodowy zespół naukowy pracujący pod kierunkiem specjalistów z Uniwersytetu Elektrokomunikacji zauważył, że w chmurze G34.43+00.24 MM3 znajduje się młoda gwiazda otoczona wielką gorącą chmurą molekularną. Jest ona 10-krotnie większa niż u podobnych gwiazd tego typu – młodych obiektów o masie Słońca.

Gorące molekularne chmury istniejące wokół nowo powstałych gwiazd mają temperaturę około 160 stopni Celsjusza, czyli są o około 100 stopni cieplejsze od zwykłych chmur molekularnych.

Olbrzymi rozmiar chmury odkrytej za pomocą teleskopu ALMA wskazuje, że młoda gwiazda emituje znacznie więcej energii niż podobne obiekty.

Zespół naukowy Takeshiego Sakai zaobserwował emisję radiową z siarczku węgla i monotlenku krzemu, co pozwoliło na szczegółowe określenie struktury emisji. Jej prędkość oceniono na 28 km/s, a odległość na jaką gaz odpłyną od gwiazdy na 4400 jednostek astronomicznych. Na tej podstawie obliczono, że gaz zaczął wydobywać się zaledwie przed 740 laty.

Naukowcy uważają, że olbrzymie rozmiary gorącej chmury wokół młodej gwiazdy wskazują albo na olbrzymią ilość materiału opadającego na formującą się gwiazdę, albo też na istnienie kilku protogwiazd.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: Japońskie Narodowe Obserwatorium Astronomiczne
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. awkward 09.10.2013 01:47

    Czasami czytam informacje o Wszechświecie i zastanawiam się, czy My – Ludzie, każdy z Nas, będzie miał jeszcze szansę Poznać Wszechświat poza tym życiem. Czy aktualia to wszystko co mamy/możemy, to szczyt naszej relacji z Wszechświatem, kres jego przez nas Zrozumienia? Czy może nasza świadomość będzie … – samo to niedokończone zdanie oddaje kierunek mych myśli. Może nie “będzie” takie, jak rozumiemy je teraz. Być może będzie częścią szerszej świadomości, którą będziemy “My”/”Ja”..? Równie dobrze jednak mogę być “bonusowym procesem chemicznym” w ramach funkcjonowania mojego organizmu. Mogę być przypadkiem, pomyłką, krótką chwilą bytu w otchłani niebytu, która przepada bez śladu, znika szybciej niż powstała. A jeżeli pozostaję po utracie materii? Czy będziemy gdy utracimy to, co wiąże nas ze znanym nam światem? A może to tylko ja, oddzielający się od tego świata, ja, będący tym, co mnie z nim wiąże? Jestem tym światem. Czy tylko tym? Czy jest inny świat? Co to w ogóle znaczy “świat”? To wyraz mojego rozumienia życia i warunków jego istnienia. Życie. To kolejny wyraz mojego rozumienia – rozumienia istnienia. Istnienie. Istnieć. Być. Nie, muszę zrezygnować z czasowników. istnienie. Czy to też jest czasownik? Istnienie = Czas ? Czas. Jak to ugryźć? Czy postrzegam czas jako bezwzględny? Nie. Gdy medytuję czas nie istnieje. Pośrednio postrzegam go poprzez zegarki i inne narzędzia pomiaru. Nie mam bezpośredniego dostępu do czasu pomimo, iż on ma bezpośredni dostęp do mnie. Czas jest niematerialny, choć materia mu podlega. Czy czas istnieje bez materii..? Poza nią? Czy ja istnieję bez materii? poza nią?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.