Wielka destabilizacja Nowego Jedwabnego Szlaku

Opublikowano: 15.12.2021 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 2497

8 listopada 2021 roku białoruskie służby rozpoczęły ściąganie na granicę z Polską imigrantów, których przez następne tygodnie będą wypychać na naszą stronę. Działania te, jak twierdzą oficjalne źródła masowego przekazu, związane są z tym iż Unia Europejska po aresztowaniu białoruskiego opozycjonisty Pratasiewicza, nałożyła na reżim w Mińsku sankcje gospodarcze.

Jednocześnie z kryzysem który umownie nazwiemy białoruskim, rozpoczął się kryzys ukraiński. A mianowicie rosyjskie wojska rozpoczęły gromadzenie zasobów militarnych przy granicy z Ukrainą co według zachodnich środków propagandowych ma zwiastować rosyjską inwazję na naszego wschodniego sąsiada.

W czasie kiedy białoruski kryzys destabilizował jedną z głównych arterii Nowego Jedwabnego Szlaku a kryzys ukraiński zagrażał możliwości podjęcia próby omijania „białoruskiej” nitki chińskiej drogi do Europy poprzez Ukrainę, w innym miejscu istotnym dla inicjatywy One Belt One Road a mianowicie w Górskim Karabachu, terytorium formalnie należącym do Azerbejdżanu jednak zamieszkałym głównie przez Ormian, odkurzono konflikt zbrojny sprzed roku. W walkach zginęło 15 ormiańskich żołnierzy. Dlaczego obszar Kaukazu jest interesujący z punktu widzenia Nowego Jedwabnego Szlaku?

Otóż w grudniu 2013 roku Wiktor Janukowycz, prezydent Ukrainy, porozumiał się z Chińczykami w sprawie stworzenia na Krymie terminala dalekomorskiego. Ukraina miała stać się także ważnym czynnikiem dla chińskich dostaw do Europy drogą lądową. Rewolucja na Majdanie, wojna na wschodzie Ukrainy oraz aneksja Krymu przez Rosję zniszczyły te plany.

Aby ominąć te trudności Chińczycy postanowili w grudniu 2015 roku porozumieć się z porewolucyjną Ukrainą po to, aby alternatywa wobec chińskiego szlaku przez Rosję i Ukrainę, poszła z pominięciem Rosji, przez ukraiński port Ilijczewsk (obecnie Czarnomorsk), Morze Czarne, Kaukaz, Kazachstan aż do Chin.

Jeżeli spojrzymy na przebieg owego szlaku przez Kaukaz, widzimy wyraźnie, że przechodzi on w bardzo bliskiej odległości od spornego regionu Górskiego Karabachu gdzie w listopadzie bieżącego roku odkurzono konflikt zbrojny. A sama groźba wojny powoduje już, że firmy transportowe muszą wkalkulowywać ryzyko tego, że konflikt militarny może pozbawić ich możliwości przewożenia towarów akurat tym szlakiem. Tym samym jego atrakcyjność spada niemalże do zera.

W czasie kiedy destabilizowana jest polsko-białoruska granica, pogranicze ukraińsko-rosyjskie zagrożone jest eskalacją wojenną, Górski Karabach ponownie zapłonął, Izrael zaczyna straszyć możliwością konieczności zbombardowania irańskich instalacji nuklearnych. Przypomnijmy że południowa nitka Jedwabnego Szlaku przechodzi właśnie przez Iran, gdzie Chińczycy zobowiązali się zainwestować 400 mld dolarów w ciągu najbliższych lat. Więc jakikolwiek konflikt zbrojny może te plany przekreślić. A sama groźba wybuchu tak owego może zniechęcić Chińczyków do inwestycji w zagrożonym konfliktem regionie.

W tym samym czasie, kiedy wszystkie nitki lądowego Jedwabnego Szlaku są zagrożone wojną, destabilizowane przez kryzys imigracyjny bądź ten są przecięte stanem wojny (wschód Ukrainy), w pakistańskim porcie Gwadar wybuchła ludowa rewolucja.

Pakistański port w Gwadarze jest kluczowym portem przeładunkowym dla chińskiego transportu do Europy i Afryki a także do importu surowców energetycznych z regionu Zatoki Perskiej ze względu na możliwość zmilitaryzowania i zamknięcia cieśnin indonezyjskich przez amerykańską armię. Gdyby taka sytuacja zaistniała i byłaby najprawdopodobniej połączona z działalnością sabotażową australijskiej marynarki wojennej, Chińczycy mieliby gigantyczny problem z importem i eksportem surowców i towarów konsumpcyjnych. Aby tego uniknąć port w Gwadarze stał się kluczowym elementem morskiego jedwabnego szlaku.

W połowie listopada 2021 roku, dokładnie w czasie kiedy wybuchły wojenne ruchawki w Górskim Karabachu, Rosjanie ściągali zasoby wojskowe na granicę z Ukrainą a Aleksander Łukaszenka wpadł w szał przerzucania do Polski imigrantów, destabilizując kluczowy obszar dla handlu Europa-Chiny, w Gwadarze wybuchło coś w rodzaju ludowej rewolucji, która trwa tam do dnia dzisiejszego. Protestujący domagają się poprawy jakości życia miejscowej ludności. Demonstracje są odzwierciedleniem tego że w Pakistanie narasta sprzeciw wobec inicjatywy Nowego Jedwabnego Szlaku, którego integralną częścią jest ten kraj oraz jego port.

Aby zrozumieć wszystkie przedstawione przeze mnie zjawiska, wystarczy spojrzeć na poniższą mapę przedstawiającą cały projekt Nowego Jedwabnego Szlaku.

Oraz na drugą mapę, przedstawiającą ten sam projekt wzbogacony o żółte plamki, którymi oznaczono miejsca, gdzie dochodzi do destabilizacji, konfliktów zbrojnych bądź też gróźb wybuchu tak owego.

Kiedy widzimy już, że ktoś zapewne celowo próbuje zdestabilizować każdy element tego wielkiego chińskiego projektu geoekonomicznego, należy ustalić kto odpowiada za poszczególne działania.

Konflikt polsko-białoruski został ewidentnie sprowokowany przez Unię Europejską, Stany Zjednoczone oraz stronę polską. Jednak pełną odpowiedzialnością za jego rozkwit należy obarczyć stronę białoruską i być może inspirującą ją stronę rosyjską.

Groźba wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy to pochodna wydarzeń z 2014 roku. Jednak ewidentnie odpowiedzialnością za nią należy obarczyć stronę rosyjską.

Walki w rejonie Górskiego Karabachu z połowy listopada 2021 roku były efektem napięcia generowanego przede wszystkim przez stronę azerską, wspieraną przez Turcję a więc kraj NATO. Destabilizacja tego obszaru jednak tak naprawdę rozpoczęła się już w maju 2021 roku a amerykański Departament Stanu obarczył winą za nią oczywiście Azerbejdżan.

Zimna Wojna pomiędzy [nuklearnym?] Izraelem a Iranem trwa już od kilkudziesięciu lat i ostatnie groźby Syjonistów w kierunku Persów są jej kolejną odsłoną. Bez wątpienia ewentualny konflikt jak i groźba wybuchu tak owego może być przypisana jedynie Izraelowi oraz jego protektorowi zza oceanu.

Destabilizacją portu w Gwadarze przewodzi lokalny watażka jednej z frakcji Bractwa Muzułmańskiego, proxy armii amerykańskiego oraz brytyjskiego wywiadu w świecie islamskim. Co z resztą było dosyć łatwe do przewidzenia.

Podsumowując: wielka destabilizacja Nowego Jedwabnego Szlaku jest kierowana przez siły sprzymierzone z dwoma światowymi mocarstwami: Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej oraz Federacją Rosyjską. Jest to oczywiście bardzo logiczny ciąg zdarzeń. Wszak ekspansja gospodarcza Chińskiej Republiki Ludowej najbardziej zagraża interesom właśnie tych dwóch krajów. W przypadku USA wzrost potęgi Chin oznacza detronizację tego kraju z pozycji pierwszej światowej potęgi gospodarczej, w przypadku Rosji kolonizację tego kraju przez chińską ludność oraz zagrożenie dla spójności jego terytorium.

Kalendarium wydarzeń:

– 12 maj 2021 – początek kryzysu granicznego w Górskim Karabachu;

– 2 wrzesień 2021 – wprowadzenie stanu wyjątkowego przy polsko-białoruskiej granicy;

– 25 październik 2021 – Times of Israel donosi, że Izrael wznawia w przyszłym roku przygotowania do ataku na irańskie instalacje nuklearne;

– 1 listopad 2021 – publikacja zdjęć satelitarnych dowodzących rosyjskiej mobilizacji przy granicy z Ukrainą;

– 9-10 listopad 2021 – duże grupy imigrantów próbują przekroczyć polsko-białoruską granicę i rozpoczyna się permanentna destabilizacja pogranicza;

– 16 listopad 2021 – krótkotrwałe starcie zbrojne Armenii i Azerbejdżanu;

– 16 listopad 2021 – początek protestów w Gwadarze;

– 5 grudnia 2021 – dyrektor Mossadu przylatuje do Waszyngtonu z zamiarem naciskania USA na bombardowanie Iranu;

– 14 grudnia 2021 – 29 dzień protestów w Gwadarze.

Autorstwo: Terminator2019
Źródło: WolneMedia.net

Na podstawie

1. https://irshadgul.com/gwadar-receives-4-demands-of-haq-do-tehreek-notification-issued/

2. https://en.wikipedia.org/wiki/2021_Armenia–Azerbaijan_border_crisis

3. https://www.theguardian.com/environment/2021/aug/20/water-protests-in-pakistan-erupt-against-chinas-belt-and-road-plan

4. https://www.indiatoday.in/world/story/protests-pakistan-gwadar-backlash-china-belt-road-projects-cpec-1879215-2021-11-21

5. https://en.wikipedia.org/wiki/Gwadar_Port

6. https://www.eikleaf.com/pl/china-and-iran-draft-a-400-billion-pact/

7. https://chinese-studies.com.ua/sites/default/files/Archive/2020/2/11.pdf

8. https://openknowledge.worldbank.org/bitstream/handle/10986/34329/South-Caucasus-and-Central-Asia-The-Belt-and-Road-Initiative-Azerbaijan-Country-Case-Study.pdf?sequence=5

9. https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-11-16/armenia-interfax-15-zolnierzy-zginelo-w-walkach-na-granicy-z-azerbejdzanem/

10. https://tvn24.pl/swiat/ukraina-rosyjskie-wojsko-przy-granicy-czy-mozliwa-jest-inwazja-i-jak-moglaby-przebiegac-5500434

11. https://pl.wikipedia.org/wiki/Kryzys_migracyjny_na_granicy_Białorusi_z_Unią_Europejską_(2021)

12. https://www.rmf24.pl/raporty/raport-ukraina/fakty/news-rosja-znowu-gromadzi-wojsko-przy-granicy-z-ukraina,nId,5619974#crp_state=1

13. https://www.dawn.com/news/1658521

14. https://www.wionews.com/south-asia/wont-stop-till-we-get-peace-maulana-hidayat-talks-to-wion-about-trawler-mafia-and-failing-pak-govt-436780

15. https://en.scandinavianexpress.com/blog/poland-scandinavia-strategic-hub/

16. https://combined-transport.eu/the-new-silk-road-obor


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Dandi1981 15.12.2021 15:02

    Brzmi jak caly swiat kontra chiny.
    A co z przepowiednia zolta rasa zaleje swiat, przeciez by musieli zostac top 1 gospodarka i armia swiata zeby to sie stalo. A sa blokowani przez caly swiat a przeciez przepowiednia nie klamie i tak im sie to uda, bo chinskiej rozpedzonej lokomotywy juz nie da sie wychamowac. Zablokuja szlak wysla morska losowa droga. A z punktu widzenia zysku przedsiebiorcy , Chiny sa atrakcyjne i to sie nie zmieni zeby stawali na zensach.

  2. adambiernacki 16.12.2021 08:06

    Prosta łopatologiczno-logiczna bardzo dobra analiza traktująca jednak jedynie o OBORze a świat jest dużo bardziej skomplikowany 🙂 Powinna zostać uzupełniona o kwestie pandemiczne 🙂 To by było dopiero ciekawe zestawienie 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.