Wielka Brytania zgodziła się na ślub Juliana Assange’a

Opublikowano: 13.11.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1039

Więzień polityczny Julian Assange jednak będzie mógł się ożenić. Władze brytyjskie, które mu tego bezprawnie odmawiały, w końcu zgodziły się na jego ślub w więzieniu specjalnym Belmarsh pod Londynem. Przyszła młoda para musiała długo walczyć o zezwolenie ze strony rządu Borisa Johnsona, gdyż ślubu nie chciało imperium amerykańskie, które ubiega się o ekstradycję Assange’a w farsowym procesie, pragnąc zamknąć go w więzieniu do końca życia, za ujawnienie zbrodni armii USA w Iraku i Afganistanie.

50-letni Julian Assange i 38-letnia Stella Moris poznali się jeszcze kiedy założyciel WikiLeaks pozostawał izolowany w londyńskiej ambasadzie Ekwadoru – była jego adwokatką. Stało się to w 2017 r., gdy CIA pod wodzą Mike’a Pompeo, późniejszego szefa amerykańskiej dyplomacji, planowała jego porwanie i zabójstwo, co się Amerykanom w końcu nie udało. Stella Moris jest matką dwójki dzieci prześladowanego dziennikarza – Gabriela i Maxa. Władze brytyjskie długo i twardo upierały się przy swoim „niet”, jeśli chodzi o matrymonialne plany narzeczonych. Ignorowały zarówno wnioski składane w więzieniu, jak i podania kierowane do rządu, ignorując też brytyjskie prawo, ze względu na naciski Waszyngtonu.

Wielkie przeszkody stawiała niejaka Jenny Louis, dyrektorka więzienia o specjalnym rygorze Belmarsh. Po trzech zignorowanych wnioskach, poinformowała wreszcie narzeczonych, że przesłała ich prośbę do prokuratury, wywołując protesty obrony dziennikarza, gdyż Wielka Brytania o nic Assange’a nie oskarża i go nie ściga, a jedynie więzi i torturuje na zlecenie USA. W sprawie powinien był wypowiedzieć się rząd, który odmawiał uzasadnienia swej odmowy, więc w końcu narzeczeni podali do sądu zarówno dyrektorkę więzienia, jak i brytyjskie ministerstwo sprawiedliwości.

Zostali oni oskarżeni o „bezprawne, nieracjonalne i niesprawiedliwe nadużycie władzy” oraz pozbawienie pary i dzieci ich praw podstawowych. Rząd Johnsona miał termin do 12 listopada tego roku, by odpowiedzieć, i zrobił to na 24 godziny przed wygaśnięciem terminu: musiał wycofać swój idiotyczny sprzeciw. Stella, która pozostaje na wolności, ma nadzieję, że ceremonię w więzieniu da się przeprowadzić jeszcze przed końcem roku: „Nasz ślub będzie chwilą szczęścia, odrobiną normalności w tych nienormalnych okolicznościach. Julian potrzebuje otuchy, bo codziennie walczy o życie w więzieniu Belmarsh, a przyszłość pozostaje bardzo niepewna. Nasza miłość to jedyna rzecz, która pozwoliła mu przetrwać najgorsze chwile” – mówiła dziennikowi „DailyMail”.

Autorstwo: Jerzy Szygiel
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.